Zpravodajství

Komentář

Korekce po dvoudenní rally

Akcie v Evropě dnes poprvé v tomto týdnu klesají, zejména kvůli vyšší nervozitě ohledně Číny a zintenzivňujícím se obavám okolo zvyšování úrokových sazeb v USA. Konkrétně Index DAX dnes klesá o 0,4 % na 10.265 bodů. Nejvíce je index tažen dolů utilitami, konkrétně firmou E.ON, které ruš...

Celý komentář
12:56

Apple vstoupí na evropský dluhopisový trh

Společnost Apple, která včera na své tiskové konferenci představila několik nových produktů, oznámila vstup na evropský dluhopisový trh. Apple hodlá vydat dva dluhopisy denominované v eurech, čímž se tak připojí k řadě US společností, které využily extrémně nízkých úrokových sazeb daných uvolněnou politikou ECB. Technologický gigant plánuje skrz emisi dluhopisů získat peníze, kterými chce mimo jiné financovat program zpětného odkupu akcií a dividendy. 

12:22

Bank of England ponechala hlavní úrokovou sazbu beze změny

Poměrně velkou pozornost přitahovalo hlasování členů bankovní rady centrální banky Velké Británie, ve kterém se řešilo, zdali BOE úrokovou sazbu zvýší nebo ponechá. Stejně jako minule dopadlo hlasování v poměru 8:1 ve prospěch ponechání hlavní úrokové sazby na úrovni 0,5 %. Podle většiny bankéřů je situace v Číně a zpomalující růst globální ekonomiky až příliš velkým rizikem. Po vydání této zprávy britská libra skokově posílila až o 0,4 %, vzápětí však tyto zisky vymazala. Aktuálně oproti většině významných měn posiluje v řádu několika desetin procent.

11:00

Společnost Lanxess jedná s Ineos o společné činnosti

Německá společnost operující v chemickém průmyslu, Lanxess, je v jednání s petrochemickou společností Ineos o společném podnikání. Společně by tak firmy řídily gumárenskou divizi společnosti Lanxess, čímž by rozšířily zákaznickou základnu. Finanční podmínky dohody ani velikosti podílů nejsou zveřejněny, business by ale měl být vyčleněn do nové entity. Akcie společnosti Lanxess dnes rostou o 2,7 % na 45,77 EUR. 

10:41

Ropa před reportováním zásob posiluje

Z až 1,8% ztrát se vysápala ropa Brent a WTI v očekávání dnešních makrodat. Americká EIA totiž dnes odpoledne vydá data o ropných zásobách, aktuální očekávání je nastaveno na jejich nárůst o 1 milion barelů. EIA dnes rovněž oznámila, že produkce ropy v USA spadla minulý týden na jednoletá minima, přesto zůstává globální nabídka téměř nezměněna. Ropa Brent aktuálně posiluje o 0,9 % na 48 USD za barel, zatímco lehká WTI přidává 1,3 % na 44,72 USD za barel.

8:31

E.ON zrušil plány na vyčlenění jaderných elektráren

Německá společnost E.ON dnes prohlásila, že ruší plány na vyčlenění jaderných elektráren. Kvůli tomuto rozhodnutí budou ve 3Q zaúčtovány odpisy v miliardách EUR, stále se ale firma plánuje držet taktiky vyčlenění ostatních části firmy jako jsou obchodování s energií nebo průzkum, a to do nové společnosti Uniper. Akcie na zprávu o vyčlenění jaderných elektráren reagují poklesem o 4,7 % na 9,22 EUR.

8:00

Inflace v Číně investorskou veřejnost zklamala

Poměrně negativní zprávy byly dnes vydány v Číně ohledně tamní inflace. Přestože spotřebitelská inflace měřená pomocí indexu CPI vzrostla meziročně o 2 % (odhad 1,8 %), zklamáním pro investory byla inflace průmyslová, měřená indexem PPI. Ta dosáhla úrovně -5,9 %, zatímco se očekával pokles pouze o 5,6 %. Právě index PPI opět přiživil spekulace o slabé výkonnosti čínské ekonomiky, což vyústilo v pokles čínských akcií a následně i akcií v USA a Evropě. Na toto konto reagoval premiér Li prohlášením, že má Čína dostatek nevyužitých monetárních i fiskálních nástrojů, díky kterým může podpořit ekonomický růst. Index Shanghai Composite nakonec odepsal 1,4 %.

Komentář

Ranní komentář pro 10.9.2015

Čína, jakožto generátor volatility na globálních akciových trzích opět zafungovala, když čínská makra poslala tamní index Shanghai Composite o 1,7 % níže. Na zvýšenou nervozitu zareagoval premiér Li prohlášením, že vláda má stále dostatek nevyužitých monetárních a fiskálních nástrojů, aby podpoři...

Celý komentář
Cyrrus - ZpravodajstvíRSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.