Zpráva týdne: OPEC a Rusko se dohodli na prodloužení produkčních škrtů

01.12.2017 15:43:15

Včerejší setkání zástupců kartelu OPEC a dalších partnerských zemí ve Vídni nepřineslo výraznější rozruch. Podle očekávání se těžaři dohodli na pokračování nynějšího omezení těžby do konce příštího roku a prodloužili tak předchozí úmluvu o 9 měsíců. Doposud snahy o navýšení cen podle všeho fungují, neboť ropa se aktuálně nachází poblíž 2letých maxim.

Vrásky na čele producentům ropy z konvenčních zdrojů však způsobují břidliční těžaři. Spojené státy vykázaly nárůst produkce prakticky na historická maxima, bezmála na 9,7 mil. barelů denně. Ještě letos by se přitom produkce v USA mohla vyšplhat až na 9,9 mil. barelů denně, čímž by se Spojené státy velikostí těžby přiblížily Rusku či Saúdské Arábii.

Zajímavá je nynější jednota právě Ruska a Saúdské Arábie ve stanovisku ohledně spolupráce, která by měla vést k růstu cen. Někteří účastníci trhu totiž spekulovali, že Moskva může dohodu ohrozit. OPEC se opět setká v červnu, kdy by mohlo dojít k úpravám současné dohody.

HODNOCENÍ: NEUTRÁLNÍ***

Prodloužení současných produkčních škrtů bylo nejpravděpodobnějším scénářem včerejšího setkání těžařů, a tak ropa reagovala spíše vývojem bez jasného směru za vyšší volatility. Výrazný nárůst cen za poslední půlrok, kdy se severomořský Brent vyšplhal z červnových 45 USD za barel až k nynějším 63 USD/barel, se na tuzemských čerpacích stanicích v plné síle neprojevuje. Důvodem je sílící koruna vůči dolaru a poměrně vysoké daňové zatížení pohonných hmot, které snižuje závislost jejich cen na vývoji černého zlata.

Josef NavrátilAnalytik CYRRUS

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.