Zpráva týdne: Koruna pokračuje v posilování, dnes prorazila 25,4 EUR/CZK

24.11.2017 15:23:59

Česká koruna stále roste, dnes po poledni na chvíli vůči euru posílila až na 25,4 EUR/CZK a nachází se tak na nejsilnějších úrovních za více než 4 roky. Od konce intervencí ČNB dokázala tuzemská měna zpevnit vůči euru o 6 %, vůči dolaru je silnější už dokonce o 15 %. Není tedy divu, že je česká koruna označována za nejlépe se vyvíjející vyspělou měnu letošního roku.

Mezi důvody tohoto vývoje patří velmi dobrá kondice tuzemské ekonomiky, nezaměstnanost je už podle mnohých pod svojí přirozenou mírou, inflace výrazně přestřeluje 2% cíl ČNB a ceny nemovitostí v ČR rostou nejrychleji v rámci celé EU. Zvyšující se očekávání ohledně dalšího navyšování základní sazby ČNB tlačí korunu k silnějším hodnotám. Pomáhají k tomu i růsty výnosů českých státních dluhopisů, desetiletý papír aktuálně dosahuje výnosu do splatnosti ve výši 1,92 %, ještě začátkem roku přitom jeho výnos činil pouhých 0,33 %. To v očích investorů zvyšuje atraktivitu alokace prostředků do české koruny, neboť úrokový diferenciál vůči dluhopisům zemí eurozóny se znatelně rozšířil. Aktuální výnos německého státního 10letého bondu do splatnosti činí totiž pouhých 0,36 %.

Hodnocení pro investory: pozitivní ****

Koruna po skončení intervenčního režimu poměrně výrazně posílila, a to navzdory její silné překoupenosti kvůli snahám zahraničních hráčů spekulovat na její apreciaci. Současný nárůst je dán očekáváním na další zvýšení 2T repo sazby na 0,75 % již v rámci předvánočního zasedání ČNB naplánovaného na 21. prosince. Sám guvernér Rusnok tomuto scénáři přisoudil 50% pravděpodobnost. Hlava tuzemské monetární instituce se navíc nechala slyšet, že při 2% inflaci považuje za standardní výši základní sazby 3 %. Dle mého názoru je potenciál koruny na další rychlé posilování již z velké části vyčerpán a v ročním horizontu by se mohla vůči euru dostat na úroveň 25 EUR/CZK. Brzdou dalšího posilování jsou zahraniční spekulanti, kteří budou nadále pokračovat v uzavírání svých ziskových korunových pozic.

Josef NavrátilAnalytik CYRRUS

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.