Zpráva týdne: bitcoinové šílenství nebere konce

08.12.2017 14:49:17

Růst Bitcoinu v posledních dnech nadále akceleruje, měna v noci ze čtvrtka na pátek dokonce překonala úroveň 17 000 USD a za poslední měsíc tak posílila na více než dvojnásobek.

Jedním z důvodů je blížící se začátek obchodování futures na Bitcoin na Chicagské burze. Konkrétně k zahájení kotace derivátů dojde již v neděli 10. prosince. Ačkoliv zájem o futures samotnou cenu podkladového aktiva přímo neovlivní, jedná se o signál, že i renomované finanční instituce Bitcoin uznávají, což zvyšuje jeho kredibilitu.

Bude se tak jednat o první přímočarou transparentní možnost, jak se na finančních trzích podílet na pohybech cen této kryptoměny. V současné době lze skrze finanční instrumenty participovat na Bitcoinu například nákupem podílu v Bitcoin Investment Trust, což je specializovaná entita držící měnu fyzicky, případně nákupem tracker certifikátu emitovaného švýcarskou firmou Vontobel. V případě zmíněného trustu je ovšem obrovským problémem vysoká prémie nad čistou hodnotou aktiv, která aktuálně dosahuje přibližně 35 %.

HODNOCENÍ: NEUTRÁLNÍ***

Současný růst ceny je hnán především zájmem spekulantů o naskočení do rozjetého vlaku a dosažení rychlého zisku. Tento zájem však při obratu trendu opadne tak rychle jako začal, a proto by mě nepřekvapil výrazný pokles Bitcoinu a dalších kryptoměn v dohledné době. Fundamentálně se totiž nic podstatného za poslední rok nezměnilo, objem transakcí neroste ani zdaleka takovým tempem jako cena, rovněž náklady na chod celé sítě jsou nadále enormní kvůli velké energetické náročnosti zpracování transakcí. Skutečnému principu fungování Bitcoinu navíc skutečně do hloubky rozumí jen úzká hrstka vyvolených, což zvyšuje riziko příchodu černé labutě, která může kompletně vymazat letošní fenomenální zisky.

Josef NavrátilAnalytik CYRRUS

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.