Zpráva dne: Výsledky Moneta Money Bank potvrdily solidní fundament

11.08.2017 10:46:11

Tuzemská banka obsluhující více než 1 milion klientů, jejíž akcie se od loňského května obchodují na pražské burze, představila včera ráno hospodářské výsledky za druhý kvartál.

Moneta dosáhla provozních výnosů 2,77 mld. CZK, z nichž dokázala vygenerovat čistý zisk po zdanění ve výši 1,16 mld. CZK. Čísla na provozní i čisté úrovni jsou výrazně nad průměrnými odhady analytiků, důvodem je především mimořádný výnos z prodeje dluhopisů ve výši 343 mil. CZK. Bez něj by výsledky nebyly tak dobré, dokonce by ani nepřekonaly analytické odhady.

Pozitivem je navýšení výhledu celoročního zisku ze strany managementu na 3,65 mld. CZK a snížení očekávaných nákladů rizika, zejména díky velmi dobře se vyvíjející české ekonomice a s tím spojené dobré bonitě dlužníků. Naopak negativem je vyšší tlak na úrokové marže, což souvisí s rostoucím podílem hypoték v úvěrovém portfoliu banky a silnou konkurencí na tuzemském finančním trhu.

Hodnocení: Neutrální***

Moneta zažila na poměry pražské burzy velmi úspěšné IPO, což potvrzuje solidní kurzový nárůst titulu i relativně vysoký denní průměrný zobchodovaný objem. Jednoznačným pozitivem je dividenda, která bude v příštích dvou letech navíc ještě posílená díky postupnému rozpouštění nadbytečně vysokého vlastního kapitálu banky. Konkrétně by investoři měli inkasovat výplatu za rok 2017 a 2018 odpovídající zhruba 8% dividendovému výnosu, přičemž dlouhodobě by výplata měla činit přibližně 5 % z kurzu akcie. Reportované výsledky lze hodnotit neutrálně, neboť nepřináší změnu předchozího solidního fundamentu. Tuzemské banky obecně vykazují solidní stabilitu a ziskovost, přičemž by měly navíc z dlouhodobého hlediska profitovat z postupné normalizace měnové politiky a s tím spojeným nárůstem úrokových marží.

Josef NavrátilAnalytik CYRRUS

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.