Zpráva dne: Výsledek tuzemských voleb a jeho dopad na finanční trhy

23.10.2017 13:54:08

V proběhlých volbách do Poslanecké sněmovny ČR s až překvapivou silou vyhrálo hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše, které získalo 29,6 % hlasů. Společně s ním pětiprocentní hranici nutnou pro získání mandátu překročilo dalších 8 stran, žádná z nich však nezískala více než 12% podporu voličů. Na první pohled je patrný příklon k protestním uskupením vystupujícím proti etablovaným stranám, což vyjadřuje nespokojenost občanů s tradičním politickým establishmentem.

Prezident Zeman se nechal slyšet, že sestavením vlády pověří A. Babiše, který však mezi dalšími stranami zatím jen obtížně hledá přijatelné spojence. V úvahu připadá dvojkoalice s ODS, jejíž program je s vizí ANO v mnoha bodech podobný, která však podle dosavadních vyjádření občanských demokratů není reálná. V úvahu připadají také některé trojkoalice, které však také narážejí na neochotu většiny stran spolupracovat s ANO, minimálně v jeho současné podobě. Naopak spolupráci s SPD a Komunisty vylučuje samo hnutí ANO.

Jednání o nové vládě mohou být velmi dlouhá a nejspíše bude do značné míry záležet na tom, jak výrazné ústupky bude ochoten Andrej Babiš učinit. Například Piráti se vyjádřili, že kromě zásadní překážky v podobě obvinění předních členů ANO, si nemyslí, že by se byli schopni s ANO shodnout na 20 programových bodech, které si připravili. Odmítavě se ke koalici prozatím staví také ČSSD a KDU-ČSL, kterým předchozí "soužití" s ANO přineslo výrazný pokles volebních preferencí.

HODNOCENÍ: NEUTRÁLNÍ***

Na tuzemský finanční trh výsledky voleb tradičně výraznější dopad nemají, a nejinak tomu je i nyní. Koruna se nadále nachází na hladině 25,7 EUR/CZK, tedy vůči euru přibližně na stejné hodnotě jako před začátkem intervenčního režimu ČNB. Nervozitu by ovšem mohlo přinést zdlouhavé koaliční vyjednávání a problémy se sestavením stabilní vlády, pro korunu negativní by byla i případná spolupráce ANO s extrémisty usilujícími o větší izolaci ČR. Silnější vliv na kurz však zřejmě bude mít zasedání ČNB naplánované na 2. listopadu a očekávané zvýšení základní 2T repo sazby. Výraznější kolísání nevykazují ani tituly z parketu pražské burzy. Teoreticky by mírně podpořeny mohly být tuzemské banky, neboť volební propadák ČSSD znamená, že již tak velmi málo pravděpodobné prosazení návrhu zvláštní bankovní daně skončí v propadlišti dějin.

Josef NavrátilAnalytik CYRRUS

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.