Zpráva dne: Představenstvo Pegasu považuje nabízenou cenu na odkup ze strany R2G za přiměřenou

25.08.2017 15:48:32

Včerejší výsledky, v jejichž rámci reportoval znojemský výrobce netkaných textilií horší než očekávaná čísla, s kurzem titulu prakticky nezahýbaly. Důvodem je probíhající snaha skupiny R2G na převzetí společnosti a její následné stažení z pražské burzy. R2G již v polovině července oznámila, že nabídne současným akcionářům textilky možnost odkupu jejich podílů za 1 010 CZK za akcii, načež titul reagoval posílením z hladiny 935 CZK na cenu, která více méně koresponduje s hodnotou nabízenou v rámci odkupu.

Největší akcionář Pegasu, lucemburský fond Wood Textiles Holding, který ve firmě drží bezmála 28% podíl, se však nechal slyšet, že o prodeji svého podílu neuvažuje, neboť na současné ceně se mu Pegas jeví jako atraktivní investice. O převzetí snažící se R2G drží v současnosti téměř 11 % akcií textilky a v posledních měsících svou pozici rozšiřovalo nákupy na burzovním trhu. Společnost zamýšlí v případě úspěšného převzetí Pegasu omezit výplatu dividendy za účelem snížení zadlužení a případně využít hotovost k expanzi prostřednictvím akvizic.

K celému dění se dnes vyjádřilo i představenstvo Pegasu, podle něhož je nabízená cena za odkup společnosti přiměřená. Akcionáři by však měli podle slov managementu sami zvážit výhodnost návrhu, který platí do 25. září letošního roku, a rozhodnout se podle vlastního uvážení.

Hodnocení pro investory: pozitivní ****

Nabídka ze strany R2G je poměrně velkorysá a představuje 8% prémii vůči ceně před zveřejněním plánovaného odkupu. Atraktivitu návrhu potvrzuje i porovnání současné a historické valuace společnosti. Nyní se Pegas obchoduje za 10,7 násobek očekávaného zisku EBITDA, přičemž v posledních dvou letech byla firma průměrně oceněna na 8,1 násobek tohoto ukazatele. O relativně vyšší valuaci hovoří i forwardové P/E, které dosahuje hodnoty 16, oproti tomu dvouletý průměr násobku činí 11,4. Na druhou stranu nelze vyloučit ani navýšení nabízené ceny na vyšší úroveň, neboť za 1 010 CZK není větší část minoritních akcionářů ochotná své podíly odprodávat. Bezprostřední stažení titulu z burzy tak nehrozí, klíčový bude však v tomto ohledu postoj největšího akcionáře, jehož nynější odmítavá stanoviska mohou být pouze snahou o dosažení vyšší prodejní ceny.

Josef NavrátilAnalytik CYRRUS

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.