Zpráva dne: Pražské burze se letos nebývale daří

15.09.2017 16:43:20

Od začátku letošního roku posílil index pražské burzy PX již o úctyhodných 14 %. Při pohledu na index PX Total Return, který bere v potaz i vyplácené dividendy, vydělal v průměru letos investor na tuzemském trhu dokonce bezmála 20 %. Tím český akciový rybník výrazně předčil i vyspělé akciové trhy, kupříkladu americký index S&P 500 TR posílil za stejné období o 13 %, přičemž evropský MSCI Europe Net TR připsal pouhých 7 %.

Je to dáno výbornou kondicí tuzemské ekonomiky, která i díky ukončenému intervenčnímu režimu nabírá na obrátkách, inflace vystřelila nad cíl ČNB a nezaměstnanost vykazuje nejnižší úrovně v celé EU. Svou roli hraje i dění okolo společností Pegas Nonwovens a Fortuna Entertainment Group, jejichž cena výrazně vzrostla v návaznosti na snahu investičních skupin R2G a Penta o jejich ovládnutí a stažení z burzy.

Premiantem letoška jsou však akcie rafinérské a petrochemické společnosti Unipetrol, které posílily o závratných 83 %. Firma těží z nízkých cen ropy a rostoucí poptávky po benzinu a naftě. Akumulující se hotovost iniciuje tlaky akcionářů na výplatu vyšších dividend, pro přerozdělení nadbytečné hotovosti lobbují zejména finančníci ze skupiny J&T. Právě to vyhnalo kurz titulu až na současných téměř 340 CZK.

HODNOCENÍ PRO INVESTORY: POZITIVNÍ ****

Oživení na pražské burze je jednoznačně příznivým signálem pro tuzemské investory, kteří jsou z logiky věci na domácím parketu značně zainteresováni. Po letech stagnace a nepříliš přesvědčivého vývoje konečně přichází kýžený růst, nicméně ani při započtení dividend se trh nedostal zpět na předkrizová maxima, čímž výrazně zaostává oproti vývoji v západní Evropě a USA. Nespornou výhodou investice na pražské burze je absence měnového rizika, proti kterému se může individuální drobný investor jen obtížně zajistit. Na druhou stranu nepříliš velký počet atraktivních titulů je jednoznačnou slabinou domácího parketu, velkou změnu v tomto ohledu bohužel v dohledné době čekat nelze.

Josef NavrátilAnalytik CYRRUS

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.