Zpráva dne: Meziroční tempo růstu tuzemského HDP revidováno na 4,7 %

01.09.2017 14:18:43

Dnes ráno vyhlásil ČSÚ zpřesněnou statistiku růstu domácí ekonomiky, která pozitivně překvapila většinu ekonomů i analytiků. Ve druhém čtvrtletí vzrostl tuzemský hrubý domácí produkt mezikvartálně o 2,5 %, meziročně poté dokonce o 4,7 %. Jedná se tak o nejlepší výsledek od druhé poloviny roku 2015. Dříve přitom statistici prognózovali meziroční posílení o 4,5 %. Nejvýrazněji k výsledku přispěl zahraniční obchod, následovaly investiční výdaje a spotřeba domácností.

Koruna na lepší výkonnost české ekonomiky výraznými růsty nereagovala a nadále se nachází těsně nad důležitou psychologickou úrovní 26 EUR/CZK. Report však zvyšuje pravděpodobnost dalšího růstu základní sazby ČNB ještě v průběhu letošního roku. Tuto variantu naznačují i slovní intervence tuzemských centrálních bankéřů, Mojmír Hampl i Marek Mora totiž v tomto týdnu vyjádřili svou nelibost ke stagnaci koruny z posledních týdnů. Do konce roku se budou konat ještě tři řádná měnověpolitická zasedání ČNB, nejbližší z nich je naplánováno na 27. září.

O aktuálně velmi dobré ekonomické situaci hovoří i letošní nárůst tuzemského akciového trhu. Index pražské burzy PX Total Return vzrostl od začátku roku o úctyhodných 17 %, zámořské akciové trhy přitom přinesly za stejné období celkový výnos dosahující bezmála 12 %. Dolar navíc vůči euru letos poměrně výrazně oslabil, což pomohlo k růstu americkým akciím, avšak negativně ovlivnilo výnos měnově nezajištěného korunového investora na trzích Spojených států.

Hodnocení pro investory: pozitivní ****

Velmi solidní tempo růstu hospodářské aktivity, inflace od začátku letošního roku přestřelující cíl ČNB a na poměry Evropy extrémně nízká nezaměstnanost hovoří o nutnosti zpřísňování monetární politiky, což si evidentně velmi dobře uvědomuje i bankovní rada. Do konce letošního roku tak očekávám ještě jedno navýšení základní sazby na úroveň 0,5 %. Výraznějšímu utahování měnových stavidel však bude bránit rozvolněná politika ECB, v jejímž rámci stále probíhá program kvantitativního uvolňování. Příliš rychlé tempo navyšování domácích sazeb by totiž mohlo přilákat další vlnu spekulativního kapitálu, což je to poslední, co by si bankéři tuzemské monetární instituce přáli.

Josef NavrátilAnalytik CYRRUS

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.