Zpráva dne: K proražení hranice 26 EUR/CZK nepomohl ani překvapivý růst tuzemského HDP

18.08.2017 16:57:18

Česká koruna po ukončení intervencí marně svádí souboj o trvalejší proražení hladiny 26 korun za euro. Podařilo se jí to jen krátce v reakci na zvýšení základní sazby ze strany ČNB začátkem srpna, avšak po necelé hodině a půl koruna opět oslabila z důvodu výhledu guvernéra Rusnoka na pouze umírněné tempo utahování monetární politiky v budoucnu.

Středeční report předběžného HDP za druhé čtvrtletí vykázal velmi solidní 4,5% meziroční nárůst tuzemské ekonomiky, přičemž na mezikvartální bázi ekonomická aktivita zrychlila dokonce o 2,3 %. Jedná se tak o nejlepší výsledek od roku 2015. Koruna reagovala skokovým posílením o 0,3 procentního bodu, klíčovou úroveň 26 EUR/CZK však prolomit nedokázala.

Ačkoliv podrobná data budou zveřejněna až 1. září, už dnes lze říci, že hlavním tahounem ekonomiky je nyní rostoucí poptávka domácností společně s vysokou investiční aktivitou firem. Po letech odříkání opadá strach zaměstnanců ze ztráty pracovních míst a pořizují si ve větší míře i statky dlouhodobé spotřeby jako například osobní automobily, více lidé utrácí také za zábavu a bydlení, což dokumentuje současný výrazný nárůst cen nemovitostí.

graf_investice_cyrrus_EURCZK.gif

Vývoj měnového páru EUR/CZK za poslední měsíc, zdroj: Bloomberg

Hodnocení: Neutrální***

Apreciační potenciál koruny byl zasažen měnovou politikou ČNB a její urputnou snahou udržet kurzový závazek v průběhu prvního čtvrtletí. Za první tři měsíce letošního roku narostly devizové rezervy tuzemské monetární autority o více než 1 100 mld. CZK, přičemž velká část z těchto prostředků skončila v rukou spekulantů, kteří své ziskové pozice nyní postupně uzavírají a tím tlačí korunu zpět ke slabším úrovním. Nicméně v dlouhodobém horizontu bude tento prodejní tlak ustupovat, což by mělo umožnit koruně postupně mírně posilovat vůči euru i dolaru. Že kondice české ekonomiky je skutečně na výborné úrovni dokládá i extrémně nízká úroveň nezaměstnanosti a rostoucí průměrná mzda, která v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o více než 5 % na bezmála 28 tisíc korun. Problémem však zůstává struktura ekonomiky, která je navázaná především na zpracovatelský průmysl a další činnosti s nízkou přidanou hodnotou, negativem je i přetrvávající velký podíl zahraničními subjekty vlastněného kapitálu.

Josef NavrátilAnalytik CYRRUS

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.