Zpráva dne: Hypotéky i podnikatelské úroky zdraží

02.11.2017 16:22:44

ČNB dnes rozhodla o navýšení úrokových sazeb na 0,5 %. Důvodem je přehřívání trhu práce, prudký růst mezd, cen nemovitostí a spotřebitelských cen. Jednomyslné rozhodnutí bankovní rady zvýší také úročení vkladů, ale to bude velmi pozvolné.

Zatímco v boji proti přehřátí realitního trhu se jedná už o několikáté opatření, které má zabránit navýšení podílu rizikových hypoték, úvěry pro podnikatele zdraží po dlouhé době. Spolu s navýšením úrokových sazeb zlepšila ČNB také odhad letošního růstu české ekonomiky na 4,5 %. V příštím roce bankéři očekávají také růst spotřebitelských cen.

Hodnocení pro investory: Neutrální ***

Navýšení základní sazby o 0,25 procentního bodu bylo napříč trhem očekávanou reakcí bankovní rady na už zjevně přehřívající se tuzemskou ekonomiku. Koruna v návaznosti na slova guvernéra Rusnoka na tiskové konferenci oslabila. Důvodem je zvýšený inflační výhled a absence indikací ohledně rychlého navyšování sazeb. Pravděpodobně trh nečekal ani jednomyslnou shodu na zvýšení pouze o 25 bazických bodů, neboť někteří členové bankovní rady se vyjadřovali, že by si dokázali představit růst základní sazby i o 50 bazických bodů. Z pohledu tuzemských střadatelů na lepší časy v nejbližší době svítat nebude a lze čekat, že úroky na vkladech se budou nadále nacházet poblíž nuly. Důvodem je přebytek likvidity na trhu, kdy banky prakticky nemají zájem získávat nové prostředky. V rámci dalšího zasedání ČNB naplánovaného na 21. prosince další zvýšení základní sazby neočekávám, nicméně svou roli bude hrát inflační vývoj včetně cen nemovitostí, které v posledním roce rostou v tuzemsku nebývalým tempem.

Josef NavrátilAnalytik

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.