Zpráva dne: Čtvrteční výstup Draghiho podpořil euro k růstu na několikaletá maxima

08.09.2017 15:26:26

Včerejší zasedání Evropské centrální banky změny v nastavení monetární politiky nepřineslo. Podle očekávání byla ponechána depozitní sazba na -0,4 %, přičemž základní sazba zůstává rovněž beze změny na hodnotě 0 %. Rada guvernérů potvrdila pokračování programu kvantitativního uvolňování do konce letošního roku ve stávajícím měsíčním objemu 60 mld. EUR, přičemž v následujícím roce lze očekávat postupné snižování objemu odkupovaných aktiv.

Pro letošek byl navýšen výhled růstu HDP eurozóny na 2,2 %, přičemž v roce následujícím by růstové tempo mělo zvolnit na 1,8 %. Co se inflačního vývoje eurozóny týče, ECB očekává v letošním roce nárůst cenové hladiny o 1,5 %, pro rok příští potom o 1,2 %. Guvernér Draghi označil nedávnou volatilitu eura za zdroj nejistoty, přičemž opět zdůraznil neustávající potřebu silné měnové stimulace. Více o ukončování programu kvantitativního uvolňování by se investoři měli podle jeho slov dozvědět na příštím zasedání naplánovaném na 26. října.

Nebylo však přímo řečeno, že by hlava ECB byla znepokojena současnou relativně silnou úrovní eura, což mnozí chápou jako jestřábí signál. Společná evropská měna tak vůči americkému dolaru posílila od zasedání o 0,7 % až nad 1,2 EUR/USD, což je nejvyšší úroveň od ledna roku 2015. Euro tak pokračuje ve svém spanilém tažení, v jehož rámci od začátku letošního roku posílilo vůči dolaru o bezmála 15 %.

HODNOCENÍ: NEUTRÁLNÍ***

V tuto chvíli se jako klíčové z pohledu investorů jeví budoucí tempo ukončování programu kvantitativního uvolňování, tedy proces zvaný jako tapering. Od začátku příštího roku očekávám podstatné snížení objemu odkupovaných aktiv, přičemž celý program by mohl být ukončen v druhé polovině příštího roku. Zvyšování základní sazby není v současné situaci na pořadu dne, rozhodně ne v rámci roku 2018. V tomto ohledu je měnová autorita Spojených států o mílové kroky dál. Fed totiž započal proces utahování monetárních stavidel formou úrokových sazeb již na konci roku 2015 a od té doby navýšil svou základní sazbu již 4x až na současných 1,25 %.

Josef NavrátilAnalytik CYRRUS

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.