Zpráva dne: ČNB po necelých 10 letech navýšila základní sazby

04.08.2017 14:33:56

Ve čtvrtek po poledni oznámil guvernér ČNB Jiří Rusnok první navýšení základní úrokové sazby po bezmála deseti letech. Nyní tak klíčová dvoutýdenní repo sazba vzrostla z 0,05 % na úroveň 0,25 %. Dle ekonomů tak končí období „levných peněz“ a pozvolna zdraží nové úvěry, hypotéky, ale také se zvýší úroky na účtech střadatelů.

Česká národní banka tak reaguje na velmi solidní kondici tuzemské ekonomiky, která by měla podle aktuální prognózy dosáhnout v letošním roce růstu HDP o 3,6 %. Sezónně očištěná míra nezaměstnanosti dosáhla navíc v Česku za měsíc červen rekordně nízké úrovně 2,9 % a je tak s velkým náskokem nejnižší v celé Evropské unii, kdy druhé Německo zaostává o 0,9 %.

ČNB tak také reaguje na riziko možného přehřívání ekonomiky, čemuž odpovídá výrazný nárůst cen nemovitostí, zejména pak ve velkých českých městech. V prvním čtvrtletí vzrostly ceny bytů a domů v ČR meziročně podle Eurostatu o 12,8 %, což je v rámci Evropy opět extrémní hodnota.

Hodnocení pro investory: NEUTRÁLNÍ ***

Čtvrteční krok ČNB lze odlehčeně přirovnat k pokusu zpomalit rozjetou lokomotivu ruční brzdou, který navíc přichází skutečně za pět minut dvanáct. Současný ekonomický růst i míra nezaměstnanosti rozhodně nejsou z dlouhodobého pohledu udržitelné, z toho hlediska lze postupné utahování stále velmi rozvolněné monetární politiky kvitovat, osobně bych však uvítal rychlejší tempo. Nynější situace by měli centrální bankéři využít k postupné normalizaci své politiky tak, aby v případě náhlého zpomalení ekonomiky měli dostatek prostoru pro případnou reakci, aktuálně jsou totiž klasické měnové nástroje centrální banky prakticky vyčerpané. Z dlouhodobějšího pohledu by měla domácí měna mírně posilovat vůči euru i dolaru, což by snižovalo hodnotu zahraničních aktiv v korunovém vyjádření. Investoři, kteří se obávají strmého posilování koruny, mohou využít měnového zajištění, například formou forwardových kontraktů.

Josef NavrátilAnalytik CYRRUS

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.