7. 3. proběhne důležité zasedání ECB

06.03.2019 13:06:10

Co od tohoto zasedání čekat?

Čekáme spíše omezený a mírně pozitivní dopad zasedání ECB na finanční trh. Trh do značné míry počítá s nižší prognózou a čtvrteční zasedání spíše upevní očekávání trhu, že sazby ECB vzrostou až během první poloviny roku. Pokud ECB oznámí dodávky dlouhodobé likvidity, budou pozitivně reagovat zejména akcie italských bank. Euro by mohlo reagovat mírným oslabením proti dolaru. ECB si zřejmě ještě ponechá čas na nastavení detailů nových TLTRO. Je nicméně pravda, že Mario Draghi čas od času dokáže trhy pozitivně překvapit a i tentokrát se pravděpodobně bude snažit navodit více optimismu ohledně budoucího růstu.

  1. Úrokové sazby zůstanou téměř s jistotou nezměněny (hlavní refinanční úroková sazba 0,00 % a depositní sazba na -0,40 %).
  2. ECB představí novou prognózu. Ta bude reflektovat vývoj dat v posledních měsících. Riziko zde představují především zprávy ze zpracovatelského průmyslu a to zejména v případě v indikátorů aktivity firem. Naopak v případě sektoru služeb poslední data vykázala slušné výsledky. V souhrnu čekáme, že ECB sníží odhad růstu HDP pro letošek na 1,4 % z předchozího odhadu 1,7 %. Prognóza do dalších let pravděpodobně dozná jen kosmetických změn. Slabší očekávaný růst ekonomiky a nižší inflace na začátku roku způsobí patrně mírné snížení odhadu inflace pro letošní rok ze současného odhadu 1,6 % na 1,5 %.
  3. Hlavní příběh oživení ekonomiky bude komunikován i nadále, nicméně komunikace může doznat změn. ECB dosud hovořila o pokračování expanze, ale nyní pravděpodobně bude reflektovat současné zpomalení ekonomiky a očekávání rychlejšího oživení v následujících čtvrtletích.
  4. Komunikace rizik pravděpodobně bude nezměněna. Rizika budou tedy spíše spatřována směrem k nižšímu růstu, přičemž komunikovány budou opět především politická rizika.
  5. ECB v současnosti analyzuje potřebu opětovných dodávek levné dlouhodobé likvidity (TLTRO). Již na březnovém zasedání by mohlo dojít k oznámení příprav na jejich spuštění. Nejde o návrat ke kvantitativnímu uvolňování. Jde o to, aby nedošlo ke zpřísnění úvěrových podmínek na některých trzích, zejména v Itálii, kde mají banky stále omezený přístup na trh a již v červnu by bez nových dodávek dlouhodobé likvidity byly dotlačeny k dražšímu financování. Ale v tomto smyslu jde podporu ekonomice, která může vést k dalšímu navyšování bilance ECB. To je sám o sobě z pohledu akciových trhů důvod k růstu (viz přiložený graf).

Komentář ekonoma

Michal Brožka

Michal Brožka
Hlavní ekonom
michal.brozka@cyrrus.cz
Michal Brožka
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.