Závěr roku v červených číslech. Celoroční bilance je však pozitivní

30.12.2015 16:12:16

Evropské akciové trhy dnes nenavázaly na včerejší růst, i přesto že burzy ve Spojených státech uzavřely včerejší seanci poblíž denních maxim. Dnes trhy v Evropě spíše technicky korigují předchozí nárůst. Německý index DAX otevíral na denních maximech a pak již víceméně celou obchodní seanci ztrácel (dnes se na německých burzách obchodovalo pouze do 14:00 SEČ).

Když se ohlédneme zpět za rokem 2015, tak zjišťujeme, že jsme zažili poměrně hodně ekonomických překvapení. Dle mého názoru se největší překvapení událo na komoditních trzích, které se ocitly pod výrazným tlakem, např. ceny ropy se dostaly na desetiletá minima. Zpomalující „čínský drak“ má asi největší podíl na tom, že globální ekonomika netěží více z nízkých cen komodit. Investory také v uplynulém roce „pozlobilo“ Řecko a jeho politická nestabilita.

Vývoj na akciových trzích byl docela volatilní. První kvartál byl hodně růstový, ale pokračování na další historická maxima zmařila mimo jiné zpomalující Čína, řecká anabáze a následně i kauza Volkswagen. Analytici společnosti CYRRUS na začátku roku cílovali hodnotu indexu DAX na 11.020 bodů a dnešní závěr na 10.743 bodů ukazuje, že jejich odhady byly velmi přesné.

Příští rok budeme čelit mnoha rizikům a tedy i velkým výzvám. Podle mého názoru by nízké ceny komodit měly přispět k většímu ekonomickému růstu, přičemž evropským firmám bude pomáhat i nízká hodnota eura. Přidávám se tak k mírným optimistům a odhaduji, že příští rok uzavře DAX na vyšších úrovních než letos.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.