Yellenová v Kongresu: optimismus, zvyšování úr. sazeb

12. 7. 2017 16:06:51

 

USA – Vystoupení guvernérky Fed Yellenové ve Výboru finančních služeb Sněmovny reprezentantů:

Yellenová říká, že ek. růst bude solidní, inflace se vrátí k cíli 2,0 % a růst mezd bude silnější. Postupné zvyšování hlavní úr. sazby bude pokračovat.

Hodnocení: Komentáře Yellenové přináší 2 zajímavé, možná překvapivé momenty: 1. Růst mezd je v posledních kvartálech stabilní, Yellenová hovoří o zrychlení růstu mezd, 2. Její komentáře mohou vnést nejistotu do chápání dráhy zvyšování hlavní úr. sazby. Jejich zvyšování prezentuje jednak fází do doby dorovnání neutrální – rovnovážné úr. sazby, která je nízko, později s růstem rovnovážné hladiny Yellenová přepokládá další zvyšování. Není zřejmé, jestli koncept je v souladu s projekcí Fed. Vzhledem k časové blízkosti zasedání Fed monetární politiky v červnu ano, formulace Yellenové ale může vyvolávat otazníky, zda zvyšování nebude silnější (v kontextu komentáře růstu mezd a nečekaně silné redukce projekce míry nezaměstnanosti).

Dopad na trhy: Komentáře obsahem i nejistotou růstu úr. sazeb jsou dobré pro dolar, který zatlačil euro na trendovou podporu. Nejistota trhu je ale zatím patrná z toho, že euro zatím výrazněji nekoriguje pokles. Komentáře vykazují i riziko pro akcie, zářijový futures S&P 500 ovšem rezolutně přidává 0,5 %.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.