Vyšetřování skončilo? Zapomeňte! Ne, dnes byla na řade Commerzbank

22.08.2012 15:03:02

Dnes jsme byli svědky první větší korekce na západoevropských akciových trzích po sérii prakticky každodenních růstů. Americké technologické akcie zkorigovaly své tučné zisky vytvořené den zpátky a na vině nebyl jen insider obchod jednoho ze šéfů Facebooku, který se zbavil akcií za 400 mil. dolarů. K negativní náladě přispěla i horší obchodní bilance Japonska, a to kvůli nižšímu exportu do Číny. Není se proto co divit, že např. index německých akcií DAX se po většinu dne obchodoval s jednoprocentní ztrátou. Turbulentní obchodování bylo především na německých bankách. Silné nárůsty v minulých dnech a vyšetřování tentokrát Commerzbank (-1,2% na 1,27 EUR) spouštělo u investorů prodejní objednávky. Americká justice vyšetřuje už několik evropských bank a viní je z bankovních operací s Íránem, na který je uvalené embargo. Výprodeje zasáhly také rakouskou Erste Group Bank (-1,1% na 404 CZK). Překvapivě dobře si naopak vedla Komerční banka, když povětšinou posilovala a obchodní seanci zakončila silnější o 1,2 % na 3.895 CZK. Jako resistentní západoevropským poklesů se prezentovala i rakouská pojišťovací skupina VIG (+2,6% na 845 CZK). Očekávání rekordních výsledků se naplnila a matka české Kooperativy se pochlubila čistým ziskem za 2. čtvrtletí ve výši 231,3 mil. EUR a nevyloučila další akvizice v regionu CEE. Nervozita na trzích paradoxně svědčí české Telefónice, u které se odpočítává posledních 13 pracovních dnů do dividendy (RH je 12.9.2012, poslední den s nárokem na burze je pátek 7.9.2012 při zohlednění vypořádání T+3). Telefónica CR (dnes -0,9% na 409 CZK) je považována za defenzivu a uchylují se k ní např. investoři z rizikových bankovních akcií.

Zítra budou mít šanci ke korekci nahoru opět německé akcie. Jednak se zveřejní finální HDP Německa za druhé čtvrtletí a zajímavé budou také výstupy ze schůzky Merklová/Samaras.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.