Výprodeje před svátkem práce

04.09.2015 15:15:43

Evropské trhy se dnes již od otevření pohybují v mírně negativním pásmu ovlivněné včerejší americkou seancí. Amerika totiž v pozdějších hodinách nedokázala udržet úvodní zisky a zavřela v červené nule. Celý den se dnes tedy nesl v očekávání makrodat z amerického trhu práce – ve 14:30 zveřejněných  payrolls. Pro investory se jednalo o velmi důležitá data. Payrolls jsou velmi důležitým podkladem pro Fed při rozhodování o (ne)zvýšení sazeb a navíc se jedná o poslední důležité makro před zasedáním, které bude 16. - 17.9. Podle aktuálních sázek začne Fed sazby zvyšovat již v tomto měsíci s pravděpodobností 30 % a na prosinec sází 56,5 % investorů.

Trhy však nedostaly jednoznačnou odpověď. 173 000 nových pracovních míst mimo zemědělství výrazněji zaostalo za očekáváními, naopak výrazně pozitivní přišla revize za minulé období – revize 245 000 z původních 215 000. Zároveň byla zveřejněna průměrná hodinová mzda, která se meziměsíčně zvedla o 0,3 % a překonala tak očekávání +0,2 %, a nakonec byla zveřejněna míra nezaměstnanosti, která je s hodnotou 5,1 % nejlepší za 7 let. Po úvodním kolísání se americké futures vydaly do červených čísel a evropské trhy je brzy následovaly. V 16:30 se DAX nachází na 10.085 bodech se ztrátou 2,2 % a index S&P 500 se nachází na 1.930 bodech a odepisuje 1,04 %.

Na aktuální chování trhů mají pravděpodobně vliv i obavy z pondělního obchodování v Číně, kde se bude obchodovat poprvé po dvoudenním státním svátku. Navíc v pondělí bude v USA svátek práce a burzy budou zavřeny, američtí investoři tedy nebudou moci zareagovat na vývoj na čínských trzích. To je pravděpodobně také zčásti důvod dnešní zdrženlivosti na straně kupujících.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.