Vybírání zisků zasáhlo nejvíce pražskou burzu

10.06.2016 14:35:01

Dnešní obchodní seance se nese v duchu poměrně výrazné nervozity. Příští týden bude velmi ostře sledované nejen zasedání amerického Fedu, ale i schůze bankéřů Bank of Japan. Pozornost na sebe pravděpodobně strhnou i poslední předvolební průzkumy před britským referendem, které proběhne 23. 6. 2016. Jeden z nově zveřejněných průzkumů dnes dolehl i na burzovní parkety. Vůbec poprvé bylo zjištěno větší zastoupení (43 %) stoupenců brexitu proti nepatrně slabšímu zastoupení (42 %) stoupenců setrvání v EU. Dnešní poklesy tak vymazaly veškeré zisky z úvodu týdne, kdy indexy rostly hlavně díky růstu cen ropy. Ropa Brent aktuálně odepisuje 1,75% a obchoduje se u 51 USD a ropa WTI odepisuje také 1,75 % a obchoduje se u 49,7 USD.

Německý Index DAX aktuálně ztrácí 2,4 % a obchoduje se na 9.850 bodech. Nejhorší sentiment je na finančních titulech, které jako celý sektor odepisují již přes 2 %. Nedaří se ani aerolinkám Deutsche Lufthansa, jejichž akcie odepisují 5 % a obchodují se u 11,4 EUR. Hlavním důvodem je odchod finanční ředitelky Simone Menne, která se údajně chce se věnovat individuální kariéře. Je to velmi překvapivé rozhodnutí, neboť byla odbornou veřejností velmi dobře vnímána a dříve nebo později se s ní počítalo na funkci generální ředitelky celé firmy.

Silný pokles se dostavil i na pražskou burzu, která ztrácí nejvíce z regionu. Index PX odepsal 3,4 % a obchoduje se tak pod 840 body. Akcie Erste Group bank odepsaly téměř 6 % (576 CZK) a jsou tak v čele poklesu, který zastihl všechny tituly vyjma likérky Stock Spirits Group. Její akcie se drží u 56,5 CZK a připisují 0,7 %. Již několikrát jsme se v minulosti přesvědčili, že letní měsíce nemusí být na burzovních parketech vždy "okurkovou sezónou". Alespoň do britského referenda tak očekávám zvýšenou volatilitu, která může nabídnout zajímavé příležitosti.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.