Volkswagen šokuje trhy

21.09.2015 15:14:08

Po pátečních výprodejích ze zámoří evropské trhy vykročily do nového týdne nejistě. Až příliš časté skloňování problémů v Číně ze strany šéfky amerického Fedu Janet Yellenové zaselo do hlav investorů drobnou obavu o udržitelnost globálního růstu. Jestli se toto semínko zakoření, zůstává otázkou, ovšem podle mého názoru na trzích nakonec převáží pozitivní vliv nadále trvajících nízkých úrokových sazeb. Německý index DAX dnes otevřel lehce pod pátečním závěrem a během dopoledne se pohyboval v rozmezí 9.800 a 9.900 bodů a ztrácel tak několik desetin procenta. Index DAX by se však pohyboval v zelených číslech, nebylo-li by překvapivých informací o akciích Volkswagen.

Německý automobilový gigant dnes přiznal podvody při vykazování úrovně emisí u některých vznětových motorů dodávaných do automobilů v USA. Vzhledem k závažnosti takového jednání hrozí Volkswagenu pokuta ve výši až 18 mld. USD. Vzhledem k tomu, že zpráva přišla, jako blesk z čistého nebe se akcie Volkswagen propadají až k ceně 130 EUR a ztrácejí tak téměř 20 % své hodnoty. Nervozita kolem celé situace je značná a je pravděpodobné, že i v dalších dnech budeme svědky větších výkyvů.

Trhy v zámoří dnes naopak posilují a index S&P 500 si s růstem na 1.978 bodů připisuje 1 %. V odpoledních hodinách se pozitivní vývoj na trzích v USA přenáší také do Evropy a index DAX se i přes tlak Volkswagenu překlápí do zelených čísel (9.960 b., + 0,45 %). Dle mého názoru se do konce roků dá nadále očekávat spíše růst trhů z aktuálních úrovní. Nízké úrokové sazby v USA a ochota k navyšování stimulů v Evropě by měly růsty podpořit.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.