Volkswagen na pranýři

22.09.2015 14:59:00

Na burze dnes probíhají výprodeje a to jak na evropských trzích (DAX -3,0 % na 9650 bodů), tak v Americe (SP 500 -1,2 % na 1.943 bodů). Negativní sentiment je způsoben tím, že se investorům neustále servírují negativní zprávy. Trh dnes úplně ignoruje fakt, že Shanghai Composite roste nejdelší období v tomto měsíci, byť tamní vláda ani centrální banka už několik týdnů nedaly akciím žádný impuls v podobě prorůstových opatření. Eurodolar dnes oslabuje na úroveň 1,1145. Komodity se i přes krátkodobé oslabení dolaru drží stále v klesajícím trendu (ropa Brent -1,7 % na 48,1 USD za barel).

Volkswagen zůstává hlavním tématem i dnes. Společnost vydala profit warning, který souvisí s nutností vytvoření rezerv na případnou pokutu za podvody při vykazování emisí. Za dnešní hlubokou výprodejovou reakcí stojí i zmínka, že celosvětově se prodalo 11 mil. vozů s tímto typem dieselového motoru, což značí problém rozsáhlejšího charakteru, než se zpočátku zdálo. Spolu s tím, jak se situace vyostřuje, rostou i spekulace, že CEO VW bude vyměněn už v tomto týdnu, a to po pátečním zasedání dozorčí rady. Vystřídat by ho měl nynější šéf Porsche Müller. Nové vedení může pomoci VW nadechnout se - je jen otázkou, jestli je Müller trhem vnímán jako důvěryhodný.

V Americe dnes pomalu pokračuje výsledková sezóna. Zatím reportovaly dvě firmy a to CarMax a Darden Restaurants. CarMax zveřejnil lepší výsledky na úrovni zisku (EPS 82c. vs. est. 76c.), nicméně zklamal ohledně tržeb (tržby 3,88 mld. USD vs. 3,96 mld. USD), jelikož se společnost musela vypořádat se zpomalujícím US trhem ojetých vozů. Darden příjemně překvapil jak na úrovni zisků, tak tržeb (EPS 68c. vs. est. 58c., tržby 1,69 mld. USD vs. 1,67 mld. USD).

Situace na trhu je již delší dobu nejistá, nicméně právě toto je prostředí, ve kterém se objevují skutečně dobré investiční příležitosti. V situaci, kdy jsou investoři klidní, na trhu nikdo levně neprodává.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.