Úvod týdne ve znamení korekce

24.11.2015 16:05:20

Oproti pozitivnímu sentimentu, který na trhu převládal po celý minulý týden, dnes evropské i americké indexy odevzdávají své zisky. Poklesy nezastavil ani růst americké ekonomiky za 3Q, jenž byl revidován z původního 1,5% růstu na +2,1 %, což nadále přispívá k vysoké pravděpodobnosti letošního růstu sazeb. Mezi faktory pohánějící americkou ekonomiku patří investice do obytné výstavby, omezování podnikatelských zásob a zvýšení firemních investicí. Podstatný přírůstek (+3 %)zaznamenaly i výdaje spotřebitelů, které se na HDP podílejí z celých dvou třetin.

Očekávání ekonomů dotazovaných agenturami Bloomberg a Reuters pro hospodářský růst USA v posledním čtvrtletí bylo navýšeno na 2,5 %, což by bylo o jednu desetinu procentního bodu více, než v minulém roce. Evropské akciové indexy klesají především kvůli napjaté geopolitické situaci způsobené sestřelením ruského bombardéru Tureckem. Nejvíce se dnes dařilo automobilkám, akcie VW připsaly 5 % na 115,3 EUR poté, co německý regulátor upravil podmínky nutné pro opravy motorů postižených emisním skandálem.

Vzrůstající napětí na Blízkém východě společně s energetickou blokádou Krymu Ruskem zvyšuje averzi investorů vůči riziku. Rusko rovněž začíná uvažovat o ukončení dodávek uhlí na Ukrajinu.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.