Utility pod taktovkou zvyšující se ceny energie

09.06.2016 15:09:43

DAX dnes otevíral mírně do červených čísel. V průběhu dopoledne postupně zvyšoval své ztráty a v poledne se obchodoval za 10.091 bodů, tj. při 1,24% poklesu. V posledních dnech nejvíce připisovaly zisky akcie utilit. Konkrétně hlavně E.ON, RWE nebo ČEZ. Hlavním důvodem je opětovný silný růst cen elektrické energie. U ČEZ pak byl růst umocněn blížícím se koncem nároku na letošní dividendu. Dnes již akcionáři částečně realizovali zisky na těchto pozicích. Akcie E.ON tak odepsaly 1,8 %, ČEZ v počátku obchodování ztrácel dokonce 2,5 %. V průběhu dne však tento titul své ztráty postupně korigoval a uzavřel na 434 CZK při poklesu o 0,4 %.

Celkově evropský akciový trh svou výkonností stále hodně zaostává za trhem v USA, který se nachází na dlouhodobých maximech. Hlavní index S&P 500 dnes otevřel 0,3% poklesem a dále mírně klesá. Za zmínku stojí akcie společnosti Apple, která se po kapitálovém vstupu ze strany známého investora Warrana Buffeta vyhoupla z 90 USD za akcii na téměř 100 USD a tuto zvýšenou hodnotu si dál drží.

Ropa se již obchodovala i nad 52 USD za barel. Dnes mírně koriguje na 51,8 USD při poklesu o 1,3 %. Dlouhodobě příznivou úrovní ceny ropy pro většinu těžařů je zhruba 60 USD za barel. Je tak pravděpodobné, že cena půjde ještě nahoru.

Myslím si, že s blížícím se referendem ohledně možného vystoupení Velké Británie z Evropské unie můžeme očekávat zvýšenou nervozitu na kapitálových trzích a možnost zvýšené volatility zejména u titulů z finančního sektoru. Velký potenciál vidím ještě u akcií energetických společností, které budou hlavně ovlivněny cenou ropy.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.