Týden ve znamení Řecka

30.06.2015 14:54:37

Podle posledních zpráv Řecko opravdu nebude schopné splatit Mezinárodnímu měnovému fondu dnešní splátku, zde tedy žádné překvapení. Trhy na toto reagovaly už během víkendu návratem DAXu na hodnoty, na kterých se nacházel před dvěma týdny. V červenci jsou v plánu další velké splátky, které bez mezinárodní pomoci Řecko taktéž nesplatí. MMF již nyní eviduje Řecko jako neplatiče, ale důležité je také stanovisko Evropské centrální banky. Právě ECB zásobuje řecké banky hotovostí, aby byly schopné dál pokračovat ve své činnosti.

Uzavření řecké burzy i bank a také omezení výběrů hotovosti budou trvat i nadále a to pravděpodobně až do referenda, pokud se vůbec uskuteční. Tsipras se zřejmě bude snažit přesvědčit Řeky, aby v případném referendu zamítli návrh věřitelů. Podle německého ministra financí je však možné, aby Řecko zůstalo v eurozóně i při negativním výsledku referenda. Další financování by totiž zajistila mimořádná pomoc ze záchranného fondu ESM.

V dalších dnech se opět setkáme s řadou spekulací, prohlášení a výroků, které budou mnohdy protichůdné. Například krátce před polednem se objevila zpráva, že Tsipras údajně zvažuje přijetí posledního návrhu věřitelů. Trhy na tuto zprávu zatím nijak výrazně nereagovaly, jelikož tyto informace zatím nebyly oficiálně potvrzeny.

V případě negativního vývoje a odchodu Řecka z eurozóny by pravděpodobně následoval pokles trhů, ale jelikož zde již chybí faktor naprostého překvapení, a navíc fungují opatření vůči tzv. "nákaze Řeckem", neočekáváme žádné katastrofické scénáře.

Korporátní události mají nyní na burzu až druhotný vliv. To se ovšem změní s rozjezdem výsledkové sezóny v polovině července. Pokud by během dvou týdnů došlo k uklidnění trhů v Evropě a výsledková sezóna by dopadla podobně jako předešlé dvě (tedy se spíše pozitivními překvapeními), mohlo by dojít k výraznému nárůstu trhů jak v USA, tak i v Evropě.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.