Trump opět hrozí vyššími cly na čínské zboží

06.05.2019 15:50:47

Donald Trump na Twitteru oznámil plán zvýšit sazbu dovozních cel na čínské zboží v hodnotě 200 mld. USD z 10 % na 25 % s platností od tohoto pátku. Dále Trump „tweetnul“, že je připraven uvalit 25 % cla na zbývající čínské dovozy ve výši zhruba 300 mld. USD. Důvodem jeho rozhodnutí jsou údajně snahy Číny na revizi již dojednaných částí obchodní dohody.

Navýšení cel na zboží, které již clu podléhá, by mohlo mít negativní dopad do čínského HDP kolem 0,4 %. Pokud by byla zavedena další cla, celkový negativní dopad do HDP by mohl být blízký 1 %. To by znamenalo zpomalení růstu ekonomiky Číny pod 6 % už letos. Bohužel v takovém případě lze očekávat odvetná opatření ze strany Číny, která by v důsledku o několik desetin procenta snižovala i růst HDP v USA.

Zvýšení cel na zboží, které clu již podléhá, je relativně snadno proveditelné. Avšak zavedení cel na další zboží je několikaměsíční proces, během kterého se snad rozumnou dohodu podaří uzavřít. Vidíme tak zhruba 45% šanci, že cla skutečně budou tento pátek zvýšena na zboží, které již clu podléhá, zatímco k zavedení nových pravděpodobně zatím nedojde. Pokud se podaří uzavřít dohodu tento týden, pak k navýšení nedojde. Tuto středu by dle dostupných informací mělo dojít k dalším jednáním mezi USA a Čínou. Pokud k navýšení cel dojde, v případě dohody by je teoreticky šlo vzít rychle zpět.

Nikdo samozřejmě s jistotou nezná výsledek jednání, ale problémem je nejistota, která způsobuje škody sama o sobě. Pokud by došlo k ochlazování růstu v USA a Číně, dotkne se to i Evropy. Trumpův způsob vyjednávání ukazuje šance na podobně nešťastný, silový postup i v případě dalších obchodních partnerů včetně EU.

Předvolební rétorika s reálnými dopady

V každém případě věříme, že současná eskalace je především součástí Trumpových politických ambicí vyhrát volby příští rok. V nejlepším případě by tak měl „ukázat svaly“ a dosáhnout dohody, která bude pro USA příznivá. Takový scénář by byl pozitivní pro akciové trhy.

Akciové trhy na zprávy od Trumpa reagovaly poklesem. Čínské akciové trhy umazávaly dnes kolem 6 %. Evropský akciový Eurostox 600 ztrácí 1,3 % a americký SP 500 před otevřením trhu ukazuje pokles o 1,6 %, technologický Nasdaq o 2,0 %. Americký dolar proti euru mírně oslabil o 0,2 % na EUR/USD 1,120.

Čínská měna dnes ráno proti dolaru oslabila o téměř 1 %, ale během dne své ztráty smazala na 0,5 %.

Komentář ekonoma

Michal Brožka

Michal Brožka
Hlavní ekonom
michal.brozka@cyrrus.cz
Michal Brožka
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.