Trhy věří v úspěch ECB

09.03.2016 16:05:49

Investoři v rámci včerejšího obchodování v USA po pěti růstových dnech začali vybírat své již zajímavé zisky, díky čemuž v průběhu celé obchodní seance indexy postupně odepisovaly. Index  S&P 500 zavřel na denním minimu 1.979 bodů při ztrátě 1,1 %, přičemž největší podíl na poklesech měli nepřekvapivě vítězové předchozích dní a to sice akcie společností navázaných na komodity.

V důsledku tohoto vývoje i Evropa dnes ráno otevírala v mírně negativním teritoriu, nicméně v průběhu celého dne se situace postupně vylepšovala a v odpoledních hodinách již byly všechny hlavní evropské indexy v zisku. To vzhledem k velmi důležité tiskové konferenci k zasedání ECB, která bude již zítra v 14:30, značí důvěru investorské veřejnosti v úspěšné zavedení nových nástrojů, kterými ECB podpoří růst inflace v eurozóně. Draghi po minulém zasedání ECB oznámil, že na březnovém jednání dojde k přehodnocení inflačního výhledu a pravděpodobně i k úpravě QE. Téměř 100 % analytiků oslovených společností Bloomberg očekává představení nových podpůrných nástrojů a snížení depozitní úrokové sazby, 75 % respondentů predikuje navýšení objemu QE, 40 % jeho další prodloužení, 30 % rozšíření o korporátní bondy a 10 % očekává změny v programu TLTRO.

Při několika tiskových konferencích po minulých zasedáních Evropské centrální banky se Draghimu nedařilo finanční trhy přesvědčit o dostatečné síle představených nástrojů, které měly odvrátit hrozbu deflace v eurozóně. Nyní jsou trhy přesvědčeny, že Draghi bude chtít napravit reputační škody z minulosti a silnějšími nástroji bude chtít ukázat, že ECB dokáže řídit inflaci v eurozóně. Přejme mu, aby se to podařilo. 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.