Trhy udržují zisky nabrané začátkem týdne a potažmo za celý říjen

30.10.2015 15:52:05

Poslední obchodní den tohoto týdne i měsíce si zaslouží určité zhodnocení. Během října vzrostl německý DAX z nejnižší úrovně 9.509 bodů až na úroveň 10.800 bodů, kde se udržuje již několik posledních dní. Vyjádřeno v procentech jde o 14% nárůst. Americký S&P 500 se ještě začátkem října pohyboval na úrovni 1.912 bodů, přičemž se ke konci měsíce dostal až těsně pod úroveň 2.100 bodů. V říjnu tak vzrostl o 11 % a díky slušně probíhající výsledkové sezóně má nakročeno k překonání maxim z počátku léta.

Ani jednání Fedu, které zvýšilo pravděpodobnost zvedání sazeb již v prosinci, trhy neznervóznělo, neboť v něm vidí jen potvrzení silných ekonomických i korporátních fundamentů. Evropské trhy navíc povzbuzuje vidina navýšení QE ze strany ECB. K tomu je centrální banka eurozóny připravena přistoupit v případě zhoršených makrodat. Evropské akciové indexy mají i přes slušné nárůsty stále „co dohánět“. Zda nakonec trhy poženou vzhůru kroky ECB, makrodata a výsledky firem ukáže listopad.

Jiným směrem než ECB se prozatím vydala centrální banka v Japonsku, která i přes nižší výhled inflace dál měnovou politiku neuvolnila. Argumentují přitom tím, že si nízkou inflaci „dováží“ nízkými cenami ropy.

Výsledky hospodaření společností Airbus a Starbucks byly již reportovány v ranním komentáři, doplňme tedy jen výsledky Chevronu a AbbVie za 3Q. První jmenovaný vykázal výnosy nad odhadované úrovně a po otevření americké burzy titul přidává 2 %. Společnost AbbVie rovněž překonala reportovanými výnosy očekávání a její akcie aktuálně rostou až o 8 %.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.