Trhy stále pod diktátem ceny ropy

17.02.2016 16:35:13

Evropské akcie hned od otevření trhů vymazaly včerejší ztráty a pokračují tak v růstech nastartovaných koncem minulého týdne. Před otevřením burz v USA posiluje rovněž německý index DAX a to o 2,25 %.  K tomuto růstu nepochybně napomáhá více než 4% růst ceny ropy, tažený předběžnou dohodou Ruska a Saudské Arábie o zmrazení produkce na lednových objemech.  Na býčí sentiment v Evropě navázaly ihned po jejich otevření také trhy v USA, když aktuálně index S&P 500 přidává přes 1,3 %.

Negativní zpráva dnes překvapila akcionáře německé skupiny  RWE, která ztrácí 13 % poté, co společnost oznámila nevyplacení dividendy pro běžné akcie. Za rozhodnutím stojí vysoké odpisy elektráren a čistá ztráta v roce 2015. Závěr dnešního obchodování nepochybně ovlivní zveřejnění zápisu z minulého zasedání Fed, které je investory netrpělivě očekáváno ve 20:00 SEČ.  Trhy by jistě povzbudila holubičí rétorika šéfky Fed Janet Yellenové.

Pro vývoj na akciových trzích v dalších dnech bude klíčová (ne)dohoda o omezení těžby ropy a následná stabilizace její ceny. Největším problémem zatím je, že se k dohodě nepřipojily USA, Irán a Irák. Přestože ropný ministr Venezuely je ohledně připojení se Iráku a Íránu optimistický, analytici se stále shodují ohledně „křehkosti“ této dohody a považují růst ceny ropy za nejistý.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.