Trhy pokračují vzhůru

02.11.2015 16:07:32

Po vlažném závěru minulého týdne, způsobeným absencí zajímavých kurzotvorných zpráv, dnešní klidné otevření investory jistě nijak nepřekvapilo. Německý index DAX vstoupil do nového týdne poklesem k úrovni 10.750 bodů (-0,6 %) a na své hladině tak zrcadlil zveřejnění nových makrodat z Číny. PMI z tamního průmyslu je sice na nejvyšší úrovni od letošního června, nicméně k důležité hranici 50 bodů má stále daleko. Obdobný typ makrodat dnes reportovala také eurozóna, jejíž průmyslové PMI s úrovní 52,3 bodů naopak očekávání analytiků překonalo. Na základě dobrých čísel se nálada na trzích rázem změnila a index DAX začal směřovat vzhůru. Krátce před koncem obchodování se index německé burzy pohybuje na úrovni 10.960 bodů (+1 %) a k důležité psychologické hranici 11.000 bodů tak nemá daleko.

Dobrou náladu si dnes udržují také trhy v USA, kde PMI v průmyslu taktéž překonalo analytická očekávání. Index S&P 500 si připisuje 0,6 % a roste na úroveň 2.090 bodů. V rámci výsledkové sezóny už z indexu S&P 500  svá čísla reportovaly tři čtvrtiny firem. 73 % z nich překonalo očekávání analytiků na úrovni zisků, 44 % na úrovni tržeb. Obavy některých investorů ohledně vlivu zpomalující Číny na hospodaření společností se tak zdají být mírně přehnané.

Z firem, které dnes reportovaly výsledky, stojí za zmínku německý bankovní dům Commerzbank. Dobrá čísla, oznámení první dividendy po osmi letech a plánovaná výměna CEO, dnes pomáhají akcii k růstu o 7,7 % na cenu 10,80 EUR.

V následujících dnech se výsledková sezóna přesune spíše do Evropy a osobně věřím, že pozitivní nálada vydrží a trhy budou mít nadále sílu se postupně dostávat z prolákliny, do které se po prázdninách propadly.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.