Trhy nevěří riziku na Blízkém východě

25.11.2015 16:20:57

Dnešní úvod obchodování v Evropě navázal na včerejší vývoj obchodování v USA. Tam po úvodních ztrátách trhy obrátily a akciové indexy nakonec zavíraly s mírným ziskem. Příčinou úvodní nervozity byly spekulace o možné eskalaci napětí na Blízkém východě po sestřelení ruského letounu Tureckem. Vojenští analytici se ale shodli na tom, že to nepovede k dalšímu zhoršení vztahů mezi NATO a Ruskem. Trhy v návaznosti na tyto názory otevřely v zelených číslech a německý index DAX se před závěrem obchodního dne nachází v 2,25% zisku na 11.177 bodech. Růstu pomohlo i zveřejnění průzkumu společnosti Nomura, podle které dojde se 75% pravděpodobností ke snížení depozitní úrokové sazby ECB na -0,5 % ze současných -0,2 %. To by mělo poskytnout dostatek prostoru k zintenzivnění QE.

Americké trhy dnes udržují a mírně rozšiřují včerejší zisky. Ve 14:30 našeho času byly zveřejněny objednávky dlouhodobé spotřeby a žádosti o podporu v nezaměstnanosti. Obě tato makrodata ze Spojených států byla lepší než očekávání investorů a podpořila tedy další růst. 

Vzhledem k tomu, že v USA se zítra kvůli státnímu svátku neobchoduje a v pátek bude obchodování probíhat jen do 19:00 SEČ, lze dle mého názoru očekávat klidnější zbytek týdne s menšími zobchodovanými objemy. Investoři v USA budou mít prodloužený víkend a ti evropští čekají na zasedání ECB v příštím týdnu.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.