Trhy na konci výsledkové sezóny hledají směr

11.05.2016 15:13:54

Po velmi úspěšné výsledkové sezóně v USA se do závěrečné fáze dostává i výsledková sezóna v Evropě. Z indexu EuroStoxx 600 už svá čísla zveřejní jen necelých 20 % firem a proto se otevírá prostor k celkovému hodnocení. Z doposud zveřejněných čísel evropské firmy ve 43 % případů pozitivně překvapily na tržbách a v 57 % na čistých ziscích. Oproti minulé sezóně se tak značně zlepšovaly čisté zisky, ovšem tržby naopak zaostávaly.

Vývoj na trzích je dnes vzhledem k absenci zajímavých makrodat nejvíce ovlivňován právě korporátními zprávami. Německý index DAX dnes po většinu dne nedokázal udržet technickou hranici 10.000 bodů a s poklesem o 0,7 % se pohybuje těsně pod ní. Velkou měrou se na tom projevuje vývoj v energetickém sektoru, který podléhá tlaku tématu utlumování využívání jaderných elektráren v Německu. Nejvíce reagují akcie společnosti E.ON, která dnes zároveň reportovala smíšené výsledky hospodaření a klesá tak na cenu 7,83 EUR (-7,8 %). Na trzích v USA se dnes indexy také mírně červenají, ovšem tradičně jsou klidnější než Evropa. Index S&P 500 se pohybuje kolem hodnoty 2.080 bodů a ztrácí tak zanedbatelných 0,2 %. Z davu klidných akcií výrazně vyčnívá herní a zábavní studio Electronic Arts. Společnost reportovala natolik silné hospodářské výsledky, že i přes snížení výhledů na další kvartál akcie posilují o masivních 15 % a obchodují se na ceně 74,30 USD.

Zdá se, že trhy po slabém začátku května hledají pevnou půdu pod nohama. Očekávaných událostí není mnoho, a proto se mi současný vývoj jeví jako opodstatněný. Novou krev do žil může trhům vlít například téma ropy, ovšem jestli se producenti ropy sejdou u jednacího stolu už v květnu, zůstává nadále otázkou.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.