Trhy chvátají vzhůru

23.10.2015 14:55:44

Mario Draghi, šéf Evropské centrální banky, během včerejší tiskové konference vlil trhům do žil novou, sytě zelenou krev. Potvrzení ochoty ECB k podpoře ekonomiky investoři ocenili velkou ochotou k nákupům a silné růsty se především na evropských trzích udržují i dnes. Německý index DAX v průběhu dne narostl až nad úroveň 10.800 bodů a připsal si tak více než 3 %. Investorovo citlivé ucho potěšily také velmi dobré hospodářské výsledky amerických technologických firem Alphabet (dříve Google), Amazon a Microsoft. Po včerejším uzavření zámořských trhů všichni tři giganti překonali analytická očekávání a Google (dnes Alphabet) dokonce oznámil historicky první program zpětného odkupu akcií. Amazon dnes roste nad 600 USD (+6,5 %), Alphabet na 709 USD (+8,8 %) a Microsoft na 53,40 USD (+11,1 %).

Koncert pozitivních zpráv přispívá k nárůstům i v USA. Index S&P 500 přidává 1 % a šplhá tak na úroveň 2.072 bodů. Silnější nárůsty zažívá technologický index Nasdaq100, který překonává hranici 4.600 bodů a zhodnocuje se o 2,2 %.

Výsledky firem budou podle mého názoru i v následujících dnech hlavním hybatelem světových trhů. Čínská centrální banka navíc během odpoledne oznámila další uvolnění měnové politiky a hlavní úroková sazba klesne o 0,25 % na 4,35 %. Zvýšené množství pozitivních zpráv může pomoci trhům pevně zaseknout cepín a pokračovat ve výstupu na předprázdninový vrchol. Žádná taková cesta nebývá bez zaškobrtnutí, ovšem věřím, že růstový trend bude do konce roku zachován.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.