Trhy čekají na pozitivní impuls

29.02.2016 16:23:34

Dnešní obchodní den se nese ve znamení mírných výprodejů na evropských trzích, kdy Evropa po zasedání zemí G20 navázala na negativní trend zaznamenaný na trzích asijských. Index Shanghai Composite se dostal na úroveň lednových minim. Čína reaguje na zpomalující tempo ekonomického růstu snížením úrokových sazeb, které vyplácí komerčním bankám za uložení peněz, a to o 0,5 procentního bodu. Jedná se o jeden z nástrojů, které může Čína využít na podporu ekonomického růstu. Tento krok by mohl mít pozitivní vývoj na obchodování s akciemi, otázkou ale zůstává, do jaké míry a zda nebudou muset pro ekonomický růst využít i jiné nástroje.

Německý index DAX odepisuje 1,1 % (9.404 b.). Nejvíce posiluje automobilový sektor o 0,4 % navzdory tomu, že Daimler čelí vyšetřování německého úřadu pro životní prostředí. Naopak nedaří se utilitám (-2,9 %). Jedním z nevíce rostoucích titulů jsou akcie společnosti Volkswagen, které připisují 2,2 %.

Dnes byla reportovaná makrodata jádrové inflace za únor v eurozóně: 0,7 % v porovnání s očekáváním 0,9 %, skutečná inflace byla -0,2 % při očekávání 0,0 %. Důvodem krátkodobé pozitivní tržní reakce bylo očekávání, že ECB musí přidat v podpoře inflace a ekonomického růstu, tedy upravit kvantitativní uvolňování.

Zámořské trhy dnes oscilují kolem červené nuly. Index S&P 500 odepisuje 0,02 % (1.947 b.), mírně ztrácí i Dow Jones -0,1 % (16.633 b.). Naopak Nasdaq mírně roste o 0,2 % (4.243 b.).

Myslím si, že investoři čekají na další impuls, kterým by mohlo být zasedání ECB, jež se uskuteční 10. března 2016.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.