Téma: Obnovená krize a panika na trzích

14.07.2011 7:21:58

V této sekci přinášíme stručné informace o vývoji a aktuálním dění v souvislosti s dluhovou krizí států jižní Evropy, včetně krátkého zhodnocení našimi analytiky.

23.10. 12:00 Summit EU a výsledková sezóna

Summit EU podle očekávání nepřinesl žádný pokrok v řešení evropské dluhové krize. Řecku se dostalo po delší době několika pochvalných slov s tím, že musí vytrvat v plnění svých závazků. Viditelnější posun se udál jen v otázce bankovní unie, jejíž rámcovou podobu by chtěli evropští politici navrhnout ještě letos. Mezitím se v USA naplno rozběhla výsledková sezóna, která prozatím působí velmi nepřesvědčivě. Na německé burze začínají společnosti reportovat své výsledky již zítra. Výsledkovou sezónu zde odstartují SAP a Volkswagen.

15.10. 14:55 Týden ve znamení summitu EU

Během tohoto týdne budou všichni zaměřovat zrak na summit EU, který proběhne ve čtvrtek a v pátek. Hlavním tématem se pravděpodobně stane plnění podmínek v Řecku. Vláda této země se zavázala splnit 89 podmínek týkajících se úsporných opatření. Dalším tématem tohoto summitu bude bankovní unie a stav spanělských veřejných financí. Aniž by se čekal nějaký zásadní výstup ohledně výše zmíněných témat, přesto ale budou následné komentáře důležité pro pochopení aktuální situace v eurozóně.

12.10. 9:30 Klid nejspíše jen na chvíli

Akciové trhy stále ještě těží z kroků centrálních bank a pohybují se tak v blízkosti letošních maxim. Situace v Řecku a Španělsku se nicméně o mnoho nezměnila. Již 21. října proběhnou velmi sledované španělské regionální volby a investoři budou sledovat zejména situaci v Katalánsku a jeho separatistické snahy. Dlouhodobé setrvání Řecka v eurozóně je z ekonomického hlediska stále nepřípustné a nic na tom nejspíše nezmění ani návrh šéfky MMF Lagarde na další haircut řeckého dluhu. Blíží se také Summit EU. Dvoudenní zasedání vrcholných představitelů EU proběhne 18.-19.10.

27.9. 15:30 PoFed-ovské zisky smazány

Včera americké indexy dokonaly odmazaní zisků, které trhy zaznamanealy v minulém týdnu po vyjádření šéfa Fedu Bernankeho. Zdá se tak, že QE3 investorům nestačí na to, aby posunuly trhy výše. Dokonce se objevují názory, že bude muset přijít QE4. Všechna pozornost je nyní v Evropě. Dnešní představování španělského rozpočtu na příští rok je událost, která může mít na záchranu eurozóny velký vliv. Tak či onak, dosavadní kroky centrálních bank sice dlouhodobě trhy nezvednou, ale alespoň omezí riziko extrémních propadů.

24.9. 10:00 A zase to Řecko

Vypadá to, že v uplynulých dnech a týdnech dostaly trhy vše, po čem toužily. ECB je opět (i když za určitých podmínek) ochotna k odkupu vládních bondů, Fed spustil další kolo QE a vzniku ESM po souhlasném verdiktu německého Ústavního soudu již nic nebrání. Nicméně opět se ozývá Řecko, kterému se stále nedaří dostat veřejné finance pod kontrolu a rostou i spekulace, že bude znovu žádat o haircut svého dluhu. Spolu s napjatou situací ve Španělsku a blížícímu se Fiscal Cliff v USA to budou jistě nejsledovanější události do konce letošního roku.

11.9. 16:20 Poteší Fed trhy?

Již za 2 dny se bude mít příležitost vyjádřit americká centrální banka k aktuální ekonomické situaci. Očekávání jsou opět našponovaná a většina analytiků predikuje třetí kolo kvantitativního uvolňování. Pokud k tomu nedojde, trhy nemusí zoufat. Americká ekonomika na tom není natolik dobře, aby se bez další podpory obešla. Otázkou je pouze načasování. K lepší náladě může již zítra přispět také německý ústavní soud, který bude rozhodovat o legálnosti záchranného fond ESM. To je mohutná dávka důležitých událostí během dvou dní a v případě pozitivního výsledku to otevře další prostor pro trhy navyšovat maxima.

21.8. 16:50 Politici jsou zpět a hned je živo

Prázdninové období končí a je čas pustit se znovu do práce. To si, soudě podle množství naplánovaných schůzek, nejspíše řekli evropští politici. Kolotoč jednání začíná již zítra, kdy do Řecka míří hlava eurogroup Juncker. Řecký premiér Samaras bude nejspíše lobovat o ulehčení podmínek požadovaných mezinárodními věřiteli. Jistý prostor k ústupkům dnes naznačil poslanec ze CDU, který připustil dílčí změny v současných dohodách.

14.8. 14:20 Konečně vhodné období na dovolenou

Na trzích panuje ospalá nálada. Politici jsou na dovolených a tak investoři odjeli také. Snad jen dnes ráno bylo trochu rušněji, když Německo odreportovalo lepší než očekávané HDP za 2Q, nicméně v průběhu dne je již opět "ospalo". Důležitá zasedání jsou v plánu až na září, během srpna lze proto i nadále očekávat menší objemy a nižší volatilitu. Ovšem investoři by se neměli nechat ukolébat a měli by sbírat síly na příští měsíc, kdy bude na trzích s největší pravděpodobností velmi rušno. 

10.8. 16:30 Okurková sezóna přece jen přišla

Tento týden byl ve znamení nízkých objemů obchodů na burze a mizivé frekvence důležitých zpráv, na které by mohli obchodníci reagovat. Ostře to přitom kontrastuje se stále neutěšenou situací na evropské periferii. Současná atmosféra tak spíše připomíná pověstný klid před bouří. Ona bouře se nejspíše dostaví počátkem září, kdy mají naplánované své další zasedání významné světové centrální banky.

3.8. 11:15 Draghimu bluff nevyšel

Výroky, které šéf ECB použil v minulém týdnu nakonec, jak se ukázalo na včerejší tiskové konferenci, neměly reálný základ. ECB nepřišla s žádným zveřejněním nástrojů, jak bojovat s evropskou dluhovou krizí a ani neposkytla žádný časový harmonogram jejich případného uvedení. Jako velmi silný protihráč Draghiho se ukázal Weidmann, guvernér německé centrální banky. Ten je obdobně jako celé německé křídlo proti kontroverzním zásahům ECB. Toto kolo tedy Weidmann vyhrál, nicméně další zkřížení mečů je naplánováno už na 6. září, kdy proběhne další zasedání ECB.

27.7. 10:40 Draghi si bere slovo

Šéf evropské centrální banky Mario Draghi včera vydal snad své nejostřejší prohlášení za dobu, co předsedá bankovní radě ECB. Pro podporu společné evropské měny zvolil netradičně silná slova a účinek se dostavil okamžitě. Euro skokově posílilo vůči vůči ostatním významným světovým měnám, akciové trhy předvedly víc jak jednoprocentní růsty a na dluhopisové trhy doputovalo uklidnění. Jestli se jednalo jen o pokerový bluff v podání Draghiho se ukáže již ve čtvrtek příští týden, kdy je naplánováno zasedání ECB. 

24.7. 9:20 Řecko zpět ve hře

Dnes začíná mise Troiky v Řecku, aby zhodnotili plnění podmínek přiděleného bailoutu. Všeobecně se očekává, že plnění plánu je výrazně pozadu, což může indikovat neschopnost prodat státní majetek (plán na 2012 je 3 mld. EUR, očekává se ale pouze 300 mil. EUR). Němci jsou pořád neústupní a nechtějí povolit změnu podmínek, proto se opět žhavě začíná diskutovat o vystoupení Řecka z eurozóny. Navíc eskalují problémy španělských regionů. O pomoc španělskou centrální vládu již požádala Velancia, další regiony stojí v řadě. Případná pomoc těmto regionům by dále zhoršila stav veřejných financí. Každoroční letní okurková sezóna asi letos nebude okurková..

18.7. 14:10 Bernanke nezklamal, ale ani nepřekvapil

Včera šéf amerického FEDu Ben Bernanke představil pravidelnou pololetní zprávu o stavu americké ekonomiky. Trhy byly v očekávání, jestli Bernanke naznačí nějakou podobu QEIII. Jeho rétorika ale zůstala nezměněná s tím, že FED je připraven podpořit ekonomiku, pokud se nebude lepšit nezaměstnanost. Alespoň mírně pozitivně vyzněl seznam možných akcí, ke kterým může FED přistoupt: jsou to QEIII, změna rétoriky nebo diskontní okénko pro banky. I tak málo konkrétních informací stačilo trhům k tomu, aby zamířily výše. Na začátku srpna na dalším zasedání FOMC se snad trhy dovědí více.

9.7. 16:05 Španělské výnosy opět nad 7%

Výnosy španělských dluhopisů se po summitu EU dostaly až na úroveň 6,2%, odkud ovšem na konci minulého týdne vystoupaly zpět ke kritickým úrovním 7%. Dnes měl možnost předseda ECB Draghi výnosy posunout směrem níže, ale jeho proslov před evropským parlamentem nepřinesl nic nového. Draghi stále vidí pomyslnou rukavici na straně politiků, nicméně opakuje, že ECB má plnou kapacitu k tomu, aby jednala včas a dostatečně, konkrétnější ale nebyl. Trhy tak zůstávají dále nervózní.

6.7. 8:50 Draghi zklamal trhy na celé čáře
Jak už to v poslední době bývá zvykem, investoři očekávali příliš pozitiv najednou. ECB snížila základní úrokovou sazbu o 0,25 pb na 0,75 % a depozitní sazbu na 0 %. Nicméně tyto kroky měl trh již započteny a v koutku duše (má-li trh nějakou) očekával oznámení dalších podpůrných opatření. Ty ovšem nepřišly. Místo toho Draghi varoval před dalším zpomalením ekonomik eurozóny. Reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Euro umazalo své veškeré posummitové nárůsty, akciové indexy poklesly a co je nejzávažnější, výnosy bondů ohrožených zemí opět rapidně vzrostly. Trhy navíc v současnosti nemají před očima žádnou blížící se významnou událost, ke které by se opět mohly upnout. To znamená, že důvody k optimismu na trzích se budou hledat jen velmi obtížně. 

3.7. 16:10 Pozitivní posummitová nálada trvá

Od ukončení summitu mnoho nových důležitých informací nepřišlo, nicméně i tak jsou trhy stále na pozitivní vlně. Oberzřetnost je ale stále na místě. Politici se sice dohodli na konceptu, ale jeho implementace a dolaďování bude trvat ještě několik měsíců, během nichž se může změnit ještě spousta věcí. Co drží trhy v pozitivní náladě je očekávání, že ECB přistoupí k uvolnění měnové politiky snížením sazeb již na čtvrtečním zasedání. V aktuální pozitivní náladě klesají výnosy dluhopisů periferních zemí, což snižuje akutní potřebu intervence ECB na sekundárním trhu. I přes vše výše zmíněné je riziko korekce posledních nárůstů poměrně vysoké.

29.6. 11:45 Vyjednávání politiků až do brzkých ranních hodin se vyplatilo
První den dlouho očekávaného summitu EU je za námi. Chvíli před pátou hodinou ranní politici seznámili veřejnost s jeho výsledkem. V rámci eurozóny bude ustanoven nový regulátor pro systémově významné instituce (nejspíše ECB). Tím hlavním, co ovšem žene evropské akciové indexy výše je shoda nad možností rekapitalizace bank eurozóny prostřednictvím fondu EFSF a jeho následovníka ESM. Navíc se podle prvních zpráv zdá, že tyto půjčky nebudou mít vyšší senioritu než půjčky ostatních věřitelů. Dnes jsou na programu summitu diskuze o dalším pokračování integrace v Evropě, a to jak politické tak ekonomické.

26.6. 16:55 Summit EU pravděpodobně nepřinese nic závratně pozitivního

Dlouho očekávaný summit EU, který se odehraje tento týden ve čtvrtek a v pátek, dle prohlášení čelních představitelů EU patrně nepřinese toužebně očekávané rozuzlení dluhové krize. Politici svými prohlášeními mírní očekávání trhů a ty reagují negativně. Evropa již nutně musí trhům ukázat, kudy povede tvalá cesta ven z krize, nikoliv jen hasit akutní problémy. Na všechna polovičatá a dočasná řešení investoři reagují pozitivně, ovšem po čím dále kratší dobu. Optimismus většinou po několika hodinách vyprchá a nervozita je zpět. Dlouhodobé řešení musí přijít. Již nyní je pět minut po dvanácté.

21.6. 9:30 Bernanke se opět pouští do "Twistu"
Velmi sledované dvoudenní zasedání amerického Fedu končí nejvíce pravděpodobným scénářem. Americká centrální banka prodlužuje program Twist až do konce letošního roku. Dodatečný objem celé transakce by měl být 267 mld. USD. Cílem tohoto kroku je podpořit chřadnoucí trh práce v USA. V případě slabých výsledků Twistu je Fed připraven k další podpoře ekonomiky. Není vyloučeno ani agresivnější nakupování dluhopisů ve formě QE3. Na příští týden je naplánován další pravidelný Summit EU, od kterého se očekává posun v řešení dluhové krize Evropy.

15.6. 16:40 Skončí řecké volby happy endem nebo euro endem?

Již tuto neděli se v Řecku konají opakované parlamentní volby. Vzhledem k tomu, že předvolební průzkumy jsou již několik týdnů zakázané, lze jen těžko předvídat výsledkek. Dle reakce trhů lze soudit, že proevropským stranám se povede sestavit akceschopná koalice. Pokud se tak stańe, lze na trzích očekávat krátkodobou rally do doby, než se pozornost opět stočí na Šapnělsko a Itálii. Již v neděli v noci by mělo být jasno.

6.6. 15:30 ECB přešlapuje na místě zatímco španělské banky čekají na pomoc

ECB se rozhodla ponechat úrokové sazby beze změny. To sice není překvapení, ale nějaká forma podpory ekonomiky se pravděpodobně blíží. Šéf ECB se vyjádřil pesimisticky k případnému LTRO 3 a s další akcí pravděpodobně čeká až na rozhodné akce politiků. Kromě Řecka je nyní nejpalčivějším problémem španělské bankovnictví. Všichni důležití se nyní předhánějí v prohlášeních, jakým způsobem pomoci, ale prozatím skutek utek. Španělsko by rádo přijalo pomoc přímo pro banky, aby se nezhoršil státní deficit, naopak Evropa by až na výjimky chtěla pomoci Španělsku. Všichni se tedy shodují, že pomoc španělským bankám je nevyhnutelná, ale jde pouze o způsob. Toto přešlapování má také negativní dopad na španělské státní dluhopisy, které se dostanou do bezpečnějších vod patrně jen po případném zásahu ECB na sekundárním trhu.

31.5. 16:40 Kdo by si pomyslel, že se bude tradovat výsledek řeckých voleb

S blížícími se řeckými volbami jsou vydávány i nejrůznější průzkumy ohledně jejich možného výsledku. Dosud zveřejněné odhady se ale velmi liší. Podle některých by vyhrála Nová Demokracie, která by spolu s Pasokem byla schopna sestavit vládu. Investoři si tak oddechnou a opatrně nakupují.Nicméně zanedlouho se objeví další průzkumy přisuzující vítězství levicové Syrize, což opět posílá indexy na nižší úrovně. Do 17. června, kdy tyto klíčové volby proběhnou, tak budeme nadále svědky obdobného obchodování na základě tohoto dříve nepředstavitelného faktoru. Abychom ovšem nepřisuzovali všechnu "slávu" Řecku, musíme zmínit i Španělsko, které si ukusuje také velkou část investorské pozornosti. 

22.5. 13:40 Řecko bude až do nových voleb míchat evropskými kartami

Povolební vyjednávání v Řecku nepřineslo sestavení většinové koalice, 17.června tedy proběhnou nové volby. Odhady výsledků mohou způsobovat volatilitu zejména evropských akciových trhů. Aktuálně to vypadá na téměř nerozhodný stav mezi proevropskou Novou Demokracií a levicovou protievropskou stranou Syriza. Vítězství ve volbách je důležité zejména v tom, že vítěz dostává jako bonus 50 křesel ve 300 členném parlamentu. A to může být tím jazýčkem na vahách, který rozhodne o dalším setrvání Řecka v eurozóně.

14.5. 9:30 Politická situace v Evropě dál podporuje rizikovou averzi investorů

Víkendové jednání řeckého prezidenta se zástupci největších parlamentních stran nepřinesly žádný posun v hledání akceschopné vlády. Vznik koaliční vlády blokuje ultralevicová Syriza, která se těší rostoucí oblibě voličů a sází na úspěch v možných nových volbách. Preference voličů se mění i v Německu. Tam v neděli prohrála CDU vládnoucí Merkelové důležité regionální volby v nejlidnatější spolkové zemi Severní Porýní - Vestfáltsko. Vítěžství slavili socialisté, kteří ovládají již 11 ze 16 regionů. Politické dění v Evropě bude mít nadále výrazný vliv na finanční trhy. Na víkendové události reaguje německý DAX aktuálně poklesem o 1,5 %

7.5.16:00 Řecké a francouzské volby vyostřují evropskou dluhovou krizi

Další políček do plánu na záchranu Evropy zasadili Francouzi a Řekové. Ve Francii se novým prezidentem stane socialista Francios Hollande, který se již před volbami vyhrazoval vůči dosavadnímu způsobu záchrany Eurozóny. Navíc v Řecku se čekají problémy se sestavením vládní koalice, takže v extrémním případě si lze představit i odchod Řecka z Eurzóny. Investoři se musí připravit na vysokou volatilitu.

26.4. 18:50 Bernanke nevyloučil kvantitativní uvolňování

Šéf americké centrální banky Ben Bernanke včera po zasedání měnového výboru nevyloučil případné další kolo kvantitativního uvolňování, ovšem pouze pokud by se neočekávaně zhoršila ekonomická situace. Americká konomika podle Bernankeho v příštích kvartálech poroste pomalu, ale jistě. Oznámil také revizi růstu HDP na letošní rok směrem vzhůru, stejně jako inflaci. Naopak nezaměstnanost byla revidována směrem dolů, avšak její úroveň zůstává stále neuspokojivá. Od šéfa americké centrání banky jsme se tedy dozvěděli veskrze pozitivní slova.

18.4. 16:15 Probíhající výsledková sezóna je ve stínu španělských problémů

Prozatimní průběh výsledkové sezóny přináší spíše pozitivní překvapení, akciím ale cestě vzhůru stojí přiostřující se situace ohledně španělských veřejných financí a problémů tamních bank. Podobný průběh můžeme očekávat i v příštích dnech, když prozatím není žádný důvod pro pokles rizikové averze vůči Španělsku. Tomu se dnes sice podařilo prodat 2,5 mld EUR dluhopisů, to ovšem neřeší problémy tamní ekonomiky. V příštích týdnech a měsících se můžeme připravit na vysokou volatilitu.


12.4. 10:10 Alcoa vrátila na trhy optimismus, na jak dlouho?

Úterní výsledky americké hliníkárny Alcoa dopadly překvapivně pozitivně, což zastavilo několik dní trvající poklesy na trzích a navnadily investory opět pozitivně. Tento pokles trvá již druhý den. Aktuálně stojí evropské trhy před dvěma dnešními aukcemi italských bondů, které napoví o aktuálním vnímání rizika evropské dluhové krize, jejíž mírné vyhrocení bylo jednou z příčin předhozích poklesů trhů. Aktuáln roste DAX o 0,5%.


10.4. 10:30 Zklamání u amerických payrolls

I když byly v pátek burzy v křesťanském světě uzavřeny, byl zveřejněn pravidelný údaj o amerických payrolls za březen, který však byl pro investory zklamáním. Při očekávání nad 200 tis. vykázala US ekonomika růst pouze o cca 120 tis. Americké trhy při včerejším obchodování klesly o cca 1,0%, přibližně stejné poklesy vidíme i dnes v Evropě, DAX klesá akutálně o 0,90%.


4.4. 11:40 FED Minutes přinesly na trhy další ochlazení, horší španělská aukce

Včerejší zápis z posledního zasedání FEDu přiliš nepotěšil investory nažhavené na další možné stimuly FEDu, ze zápisu z jednání však vyplynulo, že FED je sice připraven další stimuly použít, pokud dojde ke zpomalení ekonomiky, aktuální vývoj však nutnost těchto kroků nevyvolává. To přineslo na trhy vlnu skepse, proto dnes evropské trhy zahajovaly poklesem pod 1%. Dalším negativem pro trhy byly pak výsledky španělské aukce bondů, kdy se  nepodařilo upsat celý objem 3,5 mld. eur a bylo dosaženo vyšších výnosů než při předchozí aukci. DAX aktuálně klesá o 1,8%.


2.4. 10:30 Navýšení objemu evropských fondů na 800 mld. eur

Na setkání EU koncem minulého týdne byla schválena celková výše záchranných evropských fondů. Celkem bude mobilizováno 800 mld. eur, z toho 500 mld. v trvalém fondu ESM, dále již použitých 200 mld. eur z fondu EFSF a dalších 100 mld. eur již použitých v dřívějších dochodách s Řeckem. Společně s čínskými makrodaty zveřejěnými během obchodování v noci na dnešek v Asii dává toto schválení evropským trhům pozitivní impuls, aktuálně roste index DAX o 0,80%.

 


30.3. Pozitivní nálada před jednáním o záchranných fondech

Po včerejším výraznějším poklesu trhů dnes opět převládá pozitivní nálada. Hlavní událostí dneška bude jednání evropských ministrů financí o podobně kombinace záchranných fondů EFSF a ESM. Prozatím nejpravděpodobnější variantou jeví se kombinace obou nástroju, v celkovém objemu okolo 740 mld. eur. Na stole bylo i navýšení celkového "firepoweru" nástroje na 940 mld. eur, tato krajní varianta však nemá příliš mnoho zastánců. Další klíčovou událostí dneška bude zveřejnění španělského rozpočtu, který bude stěžejní co do shopnosti země dostát svým závazkům o úsporách.


27.3. 10:30 Po výrocích Bernankeho pozitivní nálada

Evropské akciové trhy aktuálně přidávají cca 0,8%, důvodem k tomu jsou včerejší komentáře Bena Bernankeho k americkému trhu práce, který označil za stále v ne tak dobré kondici jak by bylo potřeba, a naznačil možnost použití dalších stimulačních nástrojů. V reakci na to byl pozitivní již i včerejší den na amerických trzích a tento optimismus pokračuje i dnes.  Celý tento týden pak bude zejména v očekávání pátečního setkání ministrů financí EU, kde by se mělo jednat zejména o možnostech rozšíření fondů ESM a EFF (ať již navýšením jejich objemu, souběžné funkčnosti atd.)


26.3. 11:00 Nový týden opět ve znamení nevýrazných pohybů

První den nového týdne byl odstartován mírným optimismem před zveřejněním německého ukazatele IFO, ten nakonec dopadl v rámci očekávání trhu a indey ze svého optimismu mírně ubraly, nicméně větší poklesy nevidíme. DAX aktuálně odepisuje cca 0,1%. Koncem tohoto týdne proběhne další jednání ministrů financí EU, hlavním bodem jednání by mělo být navýšení síly záchranného fondu ESM.


22.3. 9:20 Další den negativního vývoje

Dnešek začaly evropské trhy poklesem v řádu desetin procenta, zejména po horším vývoji čínského ukazatele PMI, následně po horším výsledku Německého PMI se tento pokles prohloubil na cca 1,3%.


19.3. 12:50 Z počátku týdne mírná korekce

Dnes si tržní nevýrazné růsty vzaly oddechový čas a vidíme převážně negativní vývoj, i když také ne příliš výrazný, pokles na indexu DAX se pohybuje cca od 0,4 do 0,6%. Dnes také probíhá aukce řeckých bondů za účelem vyplacení plnění CDS, prozatím tato aukce dopadla v rámci očekávání, tzv. mid-point cena dosáhla 21,75c. Definitivní výsledky budou známy v 16:30


16.3. 9:20 Další vyčkávací dopoledne

Včerejší den byl opět růstový, k čemuž trhům dopomohla pozitivní americká makrodata z trhu práce a také regonální ukazatele ekonomické aktivity. DAX si včera připsal cca 0,9%, nyní, krátce po dnešním otevření trhů se jeho hodnota od včerejšího závěru v podstatě nezměnila.


14.3. 9:30 Pozitivní nálada opět z USA

Po prozatímním ukončení "řeckého problému" aktuálně trhy pokračují v mírném růstu, aktuálně na základě včerejšího vyjádření FEDu o americké ekonomice, jejíž stav se sice průběžně zlepšuje, ale FED je stále připraven použít stimulační nástroje, pokud to stav ekonomiky bude vyžadovat. Větší skepsi nevyvolaly mezi investory ani výsledky zátěžových testů amerických bank, které byly předčasně zveřejněny již včera. Aktuálně roste německý index DAX o 0,75%.


12.3. 10:00 V novém týdnu investoři vyčkávají

Začátkem nového týdne prozatím evropské akciové trhy nevykazují větší pohyby, po otevření sice trhy klesaly o několik desetin, zejména díky horším čínským makrodatům, aktuálně však tyto poklesy korigovaly a vykazují hodnoty téměř totožné s pátečním závěrem. V pátek došlo ke konečnému rozhodnutí agenuty ISDA o tom, zda vývoj v Řecku bude považovat za kreditní událost. Podle této agentury ano (díky tomu že Řecko aktiviovalo CAC), a dojde tak na vypořádání CDS. Tato zpráva však není větším překvapením, proto je její dopad na trhy omezený.


9.3. 9:40 Participace na řeckém swapu: 85,8%

Participace držitelů řeckého dluhu na swapu dosáhla 85,8%, po uplatnění CAC nakonec dosáhla celková míra participace 95,7%. Tento scénář byl zřejmě nejpravděpodobnější a aktuálně následuje mírně pozitivníé tržní reakce, aktuálně roste DAX o 0,6%, kdy otevíral jen v minimálním růstu. Důležité nyní bude ještě jednání  Mezinárodní asociace pro swapy a deriváty, která bude rozhodovat, zda došlo v této situaci ke kreditní událost či ne, to by se mělo odehrát dnes po obědě.


8.3. Další den optimismu před řeckým swapem

Evropské akciové trhy stále rostou, aktuálně DAX přidává 0,85%, důvodem je jednak pozitivní vývoj včera v USA a přes noc v Asii, dále spíš optimistická nálada před dnešní uzávěrkou účasti ve swapu řeckého dluhu, která je dnes v 21:00. Zatím přislíbilo svoji účast cca 60% držitelů řeckého dluhu, pravděpodobně bude úspěšně dosaženo potřebné hranice 75%.


7.3. Včera větší poklesy, dnes prozatím vyčkávání

Včerra během dne rostla nervozita před deadlinem swapu řeckých dluhů, navíc posílena náznaky Řecka, že je schopno aktivovat CAC (tj. nedobrovolný haircut), což by naznačovalo, že prozatím není míra akceptace na potřebné výši. Akciové trhy po většinu dne včera klesaly, nakonec DAX zakončil poklesem -3,4%. Dnes se prozatím příliš nevzdaluje od tohoto včerejšího závěru.


6.3. 9:20 Další den mírných poklesů

I dnes se barví evropské trhy spíše do červena, i když úvodní hodnoty po otevření nejsou tak výrazně mínusové jako tomu bylo včera. Za prodejní náladou stojí jednak stále včerejší oznámení Číny o sniženém cíli růstu, ale také blížící se deadline pro swap řeckých dluhů, s tím jak se blíží tento "konec" řeckého problému zřejmě přichází na řadu realizace dříve dosažených zisků. DAX aktuálně klesá o cca 0,5%.


5.3. 10:00 Nový týden zahajují prodeje

Nový týden v Evropě zahajují prodeje, po víkendovém snížení cílového růstu čínské ekonomiky, navíc trhům nepomohla ani evropská makrodata, kdy horší než očekávaný vývoj zaznamenalo evropské PMI ve službách. Klíčovou evropskou událostí tohoto týdne bude termín uzávěrky účasti řeckého dluhového swapu, který je ve čtvrtek. Swap proběhne, pokud na něj přistoupí 75% všech věřitelů. DAX se zahájení klesal o cca 0,7%, aktuálně tyto poklesy prohlubuje na 1,4%.


29.2. 10:40 Pozitivní naladění před oznámením alokace LTRO

Za několik desítek minut oznámí ECB míru alokace v dalším kole tendru dlouhodobé likvidity (LTRO), jejíž první kolo v lednu do značné míry stojí za akciovou rally, kterou vidíme od začátku roku. Aktuálně jsou trhy vcelku optimisticé, DAX roste o 0,60%. Obecně se očekává, že banky budou mít zájem o cca 400-500 mld. eur likvidity, nicméně různé odhady se od sebe velmi liší.


28.2. 10:00 Opět mírný optimismus

Dnešek je na evropských trzích opět ve znamení mírných růstů, které mají svůj původ mj. ve včerejších lepších makrodatech z amerického nemovitostního trhu, a trhy také vyčkávají na zítřejší výsledky LTRO (aukcí likvidity ECB). Německý Parlament v souladu s očekáváním schváli pomoc Řecku, dnes proběhne obdboné hlasování ve finském Parlamentu, ani zde se nečekají větší komplikace.


27.2. 9:40 Skupina G-20 není příliš ochotná pomoci Evropě

Víkendové zasedání skupiny G20 prozatím nepřineslo stanovisko, které by pro Evropu vyznívalo příznivě. Země G20 jsou sice ochotny pomoci, ale podmiňují svůj příspěvek navýšením záchranného fondu EU evropskými zeměmi, k čemuž zejména Německo příliš ochotno není. Navíc na ekonomiku tlačí opět vyšší ceny ropy. Německý DAX tak aktuálně klesí o cca 0,9%.


24.2. 9:15 Trhům nyní pomáhají lepší evropské výsledky

Po včerejším nakonec převážně poklesovém dnu vidíme dnes v Evropě opět optimismus, za kterým stojí převážně pozitivní evropské výsledky, např. firem jako BASF, Lloyds, informace o vyšší než očekávané dividedně přinesl např. SAP nebo Bayer. Německý DAX tak aktuálně roste o 0,85%.


23.2. 9:30 Po "konci" řeckých poroblémů opět přicházejí ke slovu jiná témata

Po pondělním schválení pomoci Řecku sice stále přetrvávají pochybnosti o schopnosti této země dostát svým úsporným závazkům, nicméně na trzích již dostávají ke slovu opět jiná témata, zejména evropské firemní výsledky. Celkově však problém "evropských problémů" nepovažujeme za vyřešený a předpokládádme, že dříve nebo později opět může dojít k dalšímu vyhrocení. Aktuálně dnes roste DAX o 0,3%.


21.2. 9:50 Řecko dostane slibovanou pomoc

Na dlouhém jednání během včerejška nakonec evropští ministři financí přiklepli Řecku slibovanou pomoc v celkové výši cca 130 mld. Součástí této částky jsou peníze na swap bondů, rekapitalizaci řeckých bank, na odkup řeckých bondů vládou atd. Akciové trhy na tento krok reaguí mírně negativně, resp. stagnací. DAX aktuálně klesá o 0,2%.


20.2. Den ve znamení záchrany Řecka

Dnešek je stěžejním v procesu druhé pomoci Řecku, od rána se akcie pohybují v černých číslech, DAX aktuálně roste o 1,1%. Po obědě začala v Bruselu jednání, prozatím bez jasného výstupu.


17.2. 9:50 Trhy nyní pod nadvládou US makrodat

Sitauce kolem Řecka před pondělním zasedání evropských ministrů financí víceméně stagnuje, stále není definitivně nic dohodnuto, nicméně sitauce zřejmě spěje k přiklepnutí další pomoci Řecku, alespoň v tom objemu, aby byl odvrácen přímý bankrot. Trhy v Evropě aktuálně reagují na včerejší vývoj v USA a další dávku pozitivních makrodat, DAX nyní roste o 0,70%.


16.2. 9:50 O Řecku nejdříve v pondělí

Dnes po delší době vidíme na evropských trzích výrazněji negativní obchodování, vlivem jednak stále přetrvávající nejistoty ohledně řecké pomoci, dalším negativním faktorem je vyjádření agentuy Moody's, že připravuje snížení ratingu bezmála stovky světových finančních institucí, nepomáhají ani převážně negativně vyznívající evropské výsledky dnes ráno. DAX aktuálně klesá o 1,3%.


15.2. 9:10 Řecko stále nemá schválenu pomoc, tu naopak potvrzuje Čína

Během dneška měla proběhnout očekávaná schůzka ministrů financí EU, na které měla být schválena pomoc Řecku, nakonec však tato schůzka neproběhne, kvůli tomu, že představitelé EU stále nemají pevné záruky, že po volbách nedojde ke změně aktuálně schválených úspor v Řecku. Proběhne tak pouze telekonference ministrů, a čeká se, že řečtí představitelé stvrdí písemně tento svůj závazek. I přes tento vývoj dnes evropské akcie opět rostu, a to dílem díky mírně lepšímu výsledky německého HDP za 4Q 2011, dílem díky příslibu Číny, že se bude podílet na záchranném fondu EU a neplánuje prodat svá aktiva v eurech. DAX aktuálně připisuje necelé 1%, a dosahuje 6800 bodů.


14.2. 9:40 Opět klidnější den

Dnešní den je o poznání méně pod vlivem Řecka než předchozí dny, na trhy aktuálně působí včerejší snížení ratingu několik evropských zemí agenturou Moody's, jak již však je poslední dobou zvykem, negativní reakce byla nevýrazná a netrvala dlouho. Své úvodní ztráty index DAX relativně rychle umazal a aktuálně roste o 0,10%.


13.2. 10:20 Úspory v Řecku schváleny

I přes protesty v ulicích převládl v řeckém parlamentu zdravý rozum, a hlasování o dohodnutých vládních úsporách proběhlo úspěšně. Byla tak překonána hlavní překážka pomoci této zadlužené zemi. Vyhráno však Řekové zdaleka ještě nemají, pomoc Řecku musí schválit ještě EU, bude se o tom jednat na setkání ministrů financí EU ve středu 15. února. Na schválení úspor v řeckém parlamentu reagují trhy pozitivně, DAX se od rána pohybuje v okolí 1,0% růstu.


10.2. 16:00 Komplikace "pro změnu" opět z Řecka

Po neschválení pomoci Řecku ze strany EU byla již od rána na trzích negativní nálada, nicméně ta byla ještě prohloubena výrokem leadera řecké koaliční strany LAOS, že nepodpoří navržené řecké úspory v parlamentu. Tyto výroky opět indikují, že i když to ještě včera vypadalo na shodu, tak ještě opravdu program úspor v Řecku není oficiálně schválen a nad další pomocí z EU stále visí otazník. Německé akcie aktuálně klesají o 1,6%.


10.2. 9:50 Řecko se dohodlo, pomoc však zatím stále nedostane

Po včerejším schválení programu úspor řeckými politickými stranami proběhlo plánované zasedání skupiny evropských ministrů financí, od kterého se očekávalo přiklepnutí další tranše pomoci Řecku. Prozatím se tak však nestalo, jelikož EU stále čeká na to, až budou navrhovaná opatření schválena řeckým parlamentem. Toto hlasování by se mohlo odehrát již o nadchzejícím víkendu. Na prozatím neschválení pomoci reagují evropské akcie poklesem, aktuálně o 0,90%.


9.2. 15:40 Představitelé řeckých politických stran k dohodě na úsporách

Řecko se údajně dohodlo na úsporných opatřeních, což potvrdil následně i šéf ECB Mario Draghi na své tiskové konferenci. Nic tak zřejmě nebrání aby se na večerní schůzce byla projednávána další evropská pomoc tomuto státu. Zmiňovaný Mario Draghi dále na své tiskové konferenci komentoval vývoj ekonomiky v Evropě, žádné překvapivé informace ale jeho výroky nepřinesly, situace v Evropě se sice zlepšuje, nicméně rizika jsou stále přítomna, inflační rizika jsou stále vyvážená, a tentokráte nebyla na programu ani diskuze o snižování sazeb.


9.2. 9:40 Dnes snad dohoda o řeckých úsporách a pomoci

Dnes v 18:00 začíná v Bruselu zasedání ministrů financí eurozóny, do té doby by se v Řecku měly jednotlivé strany dohodnout na konečné podobě programu úspor, který je podmínkou obdržení další dávky pomoci od EU. Údajně posledním nedořešeným bodem jsou škrty v důchodové oblasti. Evropské akcie reflektují tento stav optimistikcy, DAX aktuálně roste o 0,90%.


 

8.2. 11:00 Další den řeckých nadějí

Ani dnes prozatím z Řecka nepřišla zpráva, že by se jeho političtí představitelé dohodli na podmínkách přijetí další evropské pomoci, nicméně podle dostupnch informací ze stále probíhajících jednání  by se opravdu tato země měla postupně dobrat konečnému řešení. V očekávání tohoto opět na trzích panuje optimismus, DAX aktuálně roste o 0,85%.


7.2. 9:30 V Řecku stále bez výsledku

Včerejší termín 11h, do kdy se Řecko mělo vyjádřit k programu úspor řecká vláda vcelku ignorovala, další jednání pokračují dnes a příliš nových informací se neobjevuje. Stále podobné je také chování trhu, žádné velké pohyby, žádný jasný směr, i když v pokračující nejistotě převládají mírně prodejci. Aktuálně klesá DAX o 0,15%.


6.2. 9:50 Řecko opět trápí investory

Celý minulý týden jsme slyšeli z Řecka komentáře typu "dohoda ještě není, ale brzy bude". Ani uplynulý víkend však dohodu o řeckém haircutu a swapů bondů nepřinesl, a (nejen) investoři již začínají být nervózní. EU dala Řecku termín dnes do 11h, kdy chce slyšet definitivní stanovisko k potřebným úsporám, které jsou podmínkou k odsouhlasení další dávky finanční pomoci. Evropské akcie před tímto  termínem směřují níže, DAX aktuálně odepisuje cca 0,50%.


 

3.2. 15:00 Payrolls i nezaměstnanost překonaly očekávání

Počet nových pracovních míst překonal tržní očekávání (dosáhl za leden 243 tisíc), stejně tak pokles nezaměstnanosti na 8,3% překonal odhady trhu (8,5%). Tato čísla spustila nákupní apetit investorů a DAX aktuálně roste o přibližně 1,5%.


3.2.  9:40 Mírná skepse před dalšími US makrodaty

Další den velmi podobného scénáře vývoje trhů, stále mírné pohyby žádným významným směrem. Nejinak je tomu i dnes, po mírných růstech včera dnes prozatím evropské trh ubírají několik desetin (DAX -0,2%), hlavní událostí pro investory bude dnešní zveřejnění americké nezaměstnanosti a ukazatele počtu pracovních míst.


2.2. Vyčkávání na US makrodata

Dnešní otevření trhů bylo mírně pozitivní, pak všem trhy své zisky ubraly, zejména po horších výsledcích některých evropských firem (např. Deutsche Bank, Shell, Unilever..), trhy také vyčkávají na americká data z trhu práce, dnes žádosti o podporu, zítra payrolls za leden. DAX aktuálně na úrovni shodné s včerejším závěrem.


31.1.  Po dni poklesu opět optimismus

Včerejší summit nepřinesl vcelku žádné nové opatření, podle očekávání byla uzavřena dohoda ohledně fiskálního paktu a bylo přislíbeno urychlení procesu vzniku ESM. Prozatím stále nebyla uzavřena dohoda o řeckém dluhu, stále častěji se také objevují hlasy o možném haircutu dluhu Portugalska. Aktuálně DAX roste o cca 1,0%.


30.1. 10:45 Počátkem nového týdne negativní nálada

Dnešní obchodování se vyvíjí negativně, před aukcemi italských bondů a prvním letošním evropským summitem klesá index DAX aktuálně o 1,0%. Na optimismu trhu nepřidává ani stálé nedosažení dohody o řeckém dluhu (i když obě strany říkají, že dohoda je blízko). Nepomáhá ani páteční snížení ratingu několika zemí eurozóny agenturou Fitch.


27.1. 10:00 Řecká nedohoda stále brzdou trhů

Také dnes jsme viděli mírně negativní zahájení evropského obchodování, a to zejména z důvodu, že i když podle některých hlasů měla již včera být oznámena dohoda o haircutu řeckého dluhu, zatím jednání stále probíhají a ukončena nebyla. Nyní se nálada mírně zlepšila, akciové trhy v Evropě jsou přibližně na úrovni včerejších závěrů.


26.1. Další den mírného růstu

Evropské trhy dnes opět po otevření mírně rostou, důvod stejně jako včera je nutno hledat v USA, nikoliv však ve firemních výsledcích, ovšem ve včerejším zasedání FEDu. Americká centrální banka poprvé podle očekávání konkretizovala své hospodářské cíle, uvedla, že období nízkých sazeb bude nejméně do roku 2014 a inflační cíl nastavila na 2%. Toto nastavení, s přihlédnutím k tomu, že nezaměstnanost je stále zvýšená a inflace pod cílovou úrovní, zvyšuje pravděpodobnost další vlny kvantitativního uvolňování, QE3.


25.1. Lepší nálada po výsledcích Apple

Evropské akciové trhy dnes rostou o cca 0,40%, příčinou tohoto růstu jsou lepší výsledky společnosti Apple. Ohledně vyjedávání o řeckém haircutu se neobjevily nové informace, pozornost trhů je tak opět upřena k dalším americkým firemním výsledkům a k večernímu zasedání FEDu. Před polednem proběhne také aukce 30Y německých dluhopisů.


24.1. 9:20 Medvědí nálada opět přichází z Řecka

Aktuálně otevřely evropské trhy poklesem o necelé 1%, důvodem je opět po nějaké době Řeckom, kde již od minulého týdne probíhají jednání o hair-cutu dluhů a výměně dosavadních dluhopisů za bondy s delší splatností. Banky přišly s návrhem kupónu nových bondů ve výši 4%, nicméně EU tento návrh stále nechce akceptovat, takže řešení tohoto problému se stále oddaluje a je hlavní příčinou dnešní negativní nálady. DAX aktuálně klesá o 0,7%.


23.1. 13:50 Postupná převaha býků

Během dopoledne a v brzkých odpoledních hodinách se nálada investorů mírně vylepšuje. Vcelku solidně na investory zapůsobila německá aukce poukázek se splatností 1Y v objemu 3 mld. eur,  kde došlo k poklesu výnosů na 0,07%. Trhy povzbudila také zpráva, že Německo zvažuje paralelní fungování obou podpůrných evropských fondů, EFSF i ESM. Investoři nadále vyčkávají na výstup jednání o řeckých bondech. Evropské trhy postupně rostou, DAX nyní dosahuje +0,50%.


23.1. 9:40 Nový týden zahajuje prozatím v neutrální náladě

Během pátku se trhy pohybovaly jen mírně "nulou", a výrazně jiná situace není ani dnes.Přes víkend pokračovala jednání o swapu řeckých dluhů, nicméně k dohodě prozatím nedošlo. Zástupci IIF (organizace která zastupuje banky) uvedli, že již nabídli svoje maximum a nyní je na EU a MMF aby tento návrh přijali. Otevření trhů bylo mírně negativní, v prvních desítkách minut obchodování se nálada mírně vylepšila, nyní DAX roste o 0,2%.


20.1. 10:00 Po předchozích růstech nyní korekce

I včerejší aukce dopadly vcelku úspěšně, navíc trhy podpořila pozitivní americká makrodata ohledně poklesu počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Během dneška při absenci významnějších zpráv vidíme nyní na trhu spíše korekci předchozích několika dní růstu, DAX aktuálně odepisuje 0,4%.


19.1. 9:30 Pokračující optimismus před dalšími aukcemi

Včera pokračoval dosavadní optimismus a německý index DAX si připsal opět několik desetin, americké trhy rostly okolo 1%. Jednání v Řecku prozatím nejsou u konce, nicméně podle dostupných komentářů k němu postupně spějí. Hlavním tématem dneška budou opět evropské aukce, dnes francouuská a španělská.


18.1.  12:10 Portugalská a německá aukce

Německo dražilo 2Y bondy v objemu 4 mld. eur, sice se i přes vysoký zájem nepodařilo upsat celý objem, nicméně dosažené výnosy 0,17% jsou nižší než v předchozí aukci a nižší než na sekundárním trhu, takže celkově tento výsledek hodnotíme pozitivně, podobně vidíme také portugalskou aukci poukázek se splatností do 1 roku, kde byl upsán celý objem také s mírně nižšími výnosy.


18.1. 11:30 IMF plánuje zvýšit půjčovací kapacitu

Jako další opatření proti dluhové krizi údajně plánuje  IMF navýšení své půjčovací kapacity až o 1 bilion (1000 mld.) dolarů. Dohodnout by se tento krok měl údajně na setkání G20 koncem února, nejvíce by na tomto navýšení měly participovat země BRIC a země exportující ropu. USA by se tohoto navýšení účastnit neměly. Pro investory je toto masivní navýšení (aktuálně je půjčovací kapacita fondu 385 mld. USD, plus centrální banky EU přislíbily příspěvek 150 mld. USD) příznivou zprávou, aktuálně DAX roste o 0,6%.


18.1. 9:30 Po včerejších růstech dnes mírná korekce a očekávání jednání v Řecku

Dnes prozatím vidíme v Evropě poklesy o přibližně 0,5%, investoři reagují na snížení výhledu světové eknomiky Světovou bankou (z 3,6% na 2,5%), mírné obavy vyvolávají také rozhovory v Řecku, i když podle zatím neoficiálních zpráv je blízko dohodě o swapu bondů v hodnotě 32c za jedno euro. Dnes očekáváme také aukce německých bondů a portugalských poukázek.


16.1. 9:50 Očekávané snížení ratingu přišlo

V pátek ještě před koncem obchodování na evropských trzích začaly prosakovat informace, že agentura S&P snížila rating několika zemím eurozóny. Včetně Francie, Itálie, Španělska a Portugalska, ale také např. Rakouska, Slovenska nebo Slovinska. Svůj rating si ponechalo zejména Německo, dále Belgie, Finsko a Estonsko. Trhy samozřejmě tuto informaci přijaly negativně, nicméně reakce byla omezená, neboť tento krok byl již delší dobu míry očekáván. V pátek uzavřely evropské akcie poklesem o cca 0,6%, dnes sice trhy otevřely také negativně, nicméně aktuálně německý index DAX roste o 0,1%.


13.1. 9:40 V pátek třináctého prozatím trhy rostou

Dnešní den je prozatím růstový, investoři očekávají zejména aukci italských dluhopisů o splatnostech 2 až 6 let. Po úspěchu včerejších aukcí je dnes očekávání o poznání optimističtější. Další významnou událostí budou dnes výsledky americké banky JP Morgan Chase. DAX aktuálně roste o 0,7%.


12.1. 11:20 Překvapivě dobré italské a španělské aukce

Výsledky aukcí italských poukázek a španělských dluhopisů dopadly překvapivě pozitivně,  obvláště překvapil v téměř dvojnásobný objem než byl původně plánován (10 mld. vs. zamýšlený objem 5 mld.). Uspokojivě dopadly také výnosy při obou aukcích. Trh na tento výsledek reagoval výrazným růstem, DAX aktuálně +1,2%.


12.1. 9:50 Před rozhodnutím ECB mírný optimismus

Dnešní obchodování zatím vypadá mírně pozitivně, trh dnes očekává jednak aukce španělských a italských poukázek a bondů, odpoledne pak zejména budou oči investorů upřeny na rozhodnutí ECB o sazbách a zejména následnou tiskovou konferenci. DAX aktuálně roste o 0,2%.


11.1.11:50 Výsledek německé aukce

Německá aukce investory nakonec mírně zklamala, jednak se nepodařilo upsat celý objem, a i výnosy mírně zklamaly.


11.1. 10:00 Opět nervozita před evropskou aukcí

Evropské akcie si včera připsaly solidní růsty, DAX +2,4%, dnes po začátku obchodování vidíme prozatím mírnou korekci v očekávání německé aukce 5Y dluhopisů v objemu 4 mld. eur. DAX aktuálně klesá o 0,3%.


10.1. 9:30 Optimistická nálada na startu výsledkové sezóny

Hlavní téma trhů za poslední týdny, evropská dluhová krize, nyní alespoň dočasně dostane silného "protihráče" - americkou výsledkovou sezónu. Ta včera po uzavření US trhů odstartovala výsledky hlinkárny Alcoa. Tyto výsledky se vcelku shodovaly s tržním očekáváním, což na trhy přineslo spíš optimismus, neboť v záplavě zpráv o dluhových problémech Evropy byla očekávání trhy spíše střízlivá. Akcie v Evropě aktuálně rostou o cca 1,4%.


9.1. 14:40 Výstup setkání Merkelová-Sarkozy bez většího dopadu na trhy

Plánované jednání prezidenta Sarkozyho s kancléřkou Merkelovou nepřineslo příliš nových nebo překvapivých informací, oba představitelé komentovali pokrok v jednáních o tzv. fiskálním kompaktu, komentovali také nutnost pokroku ve vyjednávání a další tranši pomoci Řecku, koncem března má být finalizován evropský plán na daň z finančních transakcí. Nadále oba politici říkají, že je cílem aby žádná země neopustila eurozónu. Akcie na tyto zprávy příliš nereagovaly, aktuálně DAX klesá -0,1%.


9.1. 9:40 Do nového týdne se stagnací

Hlavní evropskou událostí dneška bude setkání Merkelová-Sarkozy, které se odehraje přes oběd, před ním a po něm se uskuteční také aukce poukázek Německa (11:15) a Francie (15:00). Světoví investoři budou také napjatě sledovat dnešní výsledky firmy Alcoa, která dnes v USA po zavření trhů odstartuje nadcházející výsledkovou sezónu. DAX se aktuálně příliš nevzdaluje od svého pátečního závěru.


6.1. 15:20 Výrazně lepší payrolls, bez trvalejší reakce

Americká ekonomika přidala za prosinec 200 tis. nových pracovních míst, prvotní reakce byla výrazněji pozitivní, následně však došlo k poklesu a nyní jsme přibližně na úrovni včerejších závěrů. Ještě před obědem byla zveřejněna evropská makrodata, která většinou vykázala negativní překvapení.


6.1. 10:00 Před US makry pozitivní nálada
Dnešek bude zejména ve znamení makrodat z USA, kdy očekáváme v 14:30 čísla o počtech pracovních míst za prosinec (payrolls), ještě předtím však očekáváme příděl dat z Evropy, např. spotřebitelskou a průmyslovou důvěru, nezaměstnanost nebo maloobchodní tržby za eurzónu, ale také např. podnikové objednávky v Německu. DAX aktuálně roste o 0,5%.


5.1. 12:50 Výsledek francouzské aukce vcelku neutrální

Aukce několika tranší francouzských bondů přinesla vcelku neutrální výsledek, sice došlo k mírnému navýšení úrokových výnosů, ovšem v souladu se sekundárním trhem, solidní byla také poptávka. Aktuálně trhy klesají o přibližně 0,9%, v souvislosti s negativními výhledy evropských bank.


5.1. 9:10 Po včerejším poklesu prozatím vyčkávání

I během dnešního dne bude hlavním tématem aukce dluhopisů, tentokráte několika tranší francouzských s dlouhodobou splatností (10 až 30 let). Prozatím se dnes trhy příliš nevzdalují od včerejšího závěru. Pokles v odpoledních hodinách byl včera způsoben opět Řeckem, kde se opět hrotí proces úspor s cílem získat další dávku pomoci, a představitelé vyhrožují dalšímio škrty a možným odchodem s eurozóny.


4.1. 9:50 Letos první negativní den před německou aukcí

Po dvou dnech růstu se trhy vrátily ke svým dlouhodobým obavám o evropské dluhy, dnes očekáváme relativně význmnou aukcí německých 10Y bondů v objemu 5 mld. eur, a trhy jsou opět mírně nervózní, aktuálně klesají o cca 0,5%.


3.1. 11:30 I druhý den v roce pokračuje růstová nálada

Po včerejších výrazných růstech (DAX +3%) možná lecko očekával korekci, nicméně opak je pravdou. Aktuálně trhy přidávají další 1,4% k včerejšímu závěru. Pro trhy byla mírnou vzpruhou data o německé nezaměstnanosti, který dopadla mírně lépe než trh očekával. Dnešek bude také prvním letošním obchodním dnem zámořských trhů.


2.1. 16:45 Dnešní optimismus nebere konce

Prvotní mírný růst trhů postupně během dneška gradoval, po obvykle ne příliš sledovaných makrodatech (německé a evropské PMI) však trhy nabraly směr výrazněji vzhůru a aktuálně se pohybují se svým růstem těsně pod 3%, DAX roste o 2,8%.


2.1.2012 9:40 Do nového roku s optimismem

I když byl vývoj asijských trhů v noci na dnešek mírně negativní a i evropské futures indikovaly spíše opatrné otevření, aktuálně vidíme v Evropě solidní růsty, DAX roste o 0,85%. Dnes z důvodu svátku Nového roku zatím neobchodují trhy v USA nebo Velké Británii, proto očekáváme spíše mírnější tržní sentiment.


28.12. 18:00 Růst úvěrů ECB přispěl k tržním propadům

Evropské trhy po výsledku aukce srovnaly ztráty, ovšem "studená sprcha" přišla po zveřejnění objemu úvěrů, které ECB poskytla bankám. Tento objem se za poslední týden výrazně zvýšil o 214 mld. na 879 mld., což opět vyvolalo obavy z rozšiřování dluhové krize a jejího dopadu na banky. DAX uzavřel výrazným poklesem o 2,0%.


28.12. 11:20 Italská aukce úspěšná

Aukce 6M italských poukázek dopadla úspěšně, podařilo se prodat celý objem 9 mld. eur s výnosem 3,25% (předchozí aukce 6,50%), poměr bid-to-cover činil 1,69. Paralelní aukce 2Y dluhopisů dopadla také dobře, výnos 4,85% (předchozí 7,81%), bid-to-cover 2,23, prodaný objem 1,7 mld. eur, což je sice v dolní části plánovaného rozpětí 1,5-2,5 mld. eur, nicméně i zde vidíme solidní zájem a pokles úrokových výnosů. Evropské trhy obrátily předchozí poklesy a nyní rostou o 0,20%.


28.12. 9:15 Očekávání italské aukce

Dnešní obchodování se púrozatím nese v mírně negativním duchu, po smíšeném výsledky amerických makrodat (pokles cen domů, růst spotřebitelské důvěry) americké trhy nevykázaly téměř žádné pohyby, před dnešní aukcí italských poukázek a dluhopisů (za 9 mld. 6M poukázek a 2,5 mld. 2Y bondů) panuje na trzích mírná obava z jejího výsledku, DA aktuálně klesá o 0,50%.


27.12. 14:30 Trhy bez větších pohybů

Zcela v souladu se sváteční náladou dnes evropské trhy nevykazují větší pohyby.  Německý index DAX se pohybuje od rána v rozmení +0,1% až +0,6%. Pro dnešní obchodování budou důležitá US makra (spotřebitelská důvěra a index cen domů), zítra a pozítří očekáváme důležité aukce italských poukázeka a bondů v úhrnné výši téměř 20 mld. eur.


23.12. 10:20 Klidné předsváteční obchodování

Dnešek bude zřejmě patřit ke klidnějším obchodním dnům, zejména v návaznosti na včerejší růst v USA po pozitivních makrodech prozatím vidíme mírné růsty i dnes v Evropě, DAX aktuálně roste o 0,35%.


22.12. 10:00 Po včerejším poklesu dnes opět růsty

I když včera evropské trhy nakrátko výrazně narostly po výsledcích tendru likvidity ECB, následně nabraly klesající trend a uzavřely poklesem o 0,95%. Aktuálně dnes ráno však vidíme opět růsty, zejména po růstech US trhů během včerejška. DAX nyní roste o 0,9%. Dnes očekáváme zejména finální hlasování o novém italském rozpočtu a v podvečer tiskovou konferenci Maria Draghiho.


21.12. 14:00 Prvotní rally po tendru vystřídána poklesem

Jednotlivé evropské banky vyjádřili poptávku po celkem 489. mld. eur v tříletých půjčkách od ECB. Tato částka výrazně převyšuje odhady, které se pohybovaly v okolí 300 mld. eur. Tato vysoká částka zprvu způsobila na finančních trzích výraznaou rally a DAX rostl až o téměř 2%. Takto vysoká částka přispěla spíše k uklidnění celkové situace ohledně financování bank, který by tak neměl hrozit nedostatek likvidity. Je to i částka dostatečná k financování bondů evropských zemí v 1Q, nicméně nelze očekávat, že banky tuto likviditi využijí právě tímto způsobem. Následně však došlo k postupnému vystřízlovění a aktuálně DAX klesá o 0,6%.


21.12. 10:40 Optimismus v očekávání tendru ECB

Po včerejším výrazně růstovém dnu prozatím přetrvává pozitivní nálada i dnes. Hlavní dnešní událostí bude výsledek likviditního tendru ECB, na 3 roky, který by měl bankám zajistitdlouhodobou levnou lividitu a přispět tak k překonání dluhové krize. DAX aktuálně roste o 0,80%.


20.12. 14:50 I po obědě drží Evropa růsty

Evropské akcie aktuálně rostou o 1,4%, zasloužil se o to jednak vcelku pozitivní výsledek aukce španělských poukázek, kdy za velkého zájmu výrazně klesly výnosy oproti minulé aukci, povzbuzením pro trhy byla také americká makrodata uz nemovitostního sektoru, kde odhady překonal jak počet udělených stavebních povolení, tak započatá výstavba.


20.12. 9:50 EU dospěla opět jen k částečné dohodě

Včerejší konfereční hovor představitelů EU k dříve oznámeným opatřením přinesl opět jen dílčí řešení. K nastíněné dohodě o příspěvcích jednotlivých centrálních bank Mezinárodnímu měnovému fondu se připojily pouze státy EZ, a některé státy EU. Ve své opozici setrvala Velká Británie, která se k této akci zatím nepřipojí. Dohodnuto však definitivně nebylo navýšení  fondu ESM. Pro dnešní obchodování bude klíčová zejména aukce španělských poukázek v 10:30. Aktuálně DAX roste o 0,3%.


19.12. 11:00 Negativní open za námi, trhy opět rostou

V pátek po uzavření trhů snížila agentura Fitch výhled ratingu několika zemím včetně Itálie, Francie, Belgie nebo Španělska. Tento fakt a také náhlé úmrtí severokorejského vůdce Kim Čong-Ila byly hlavními faktory v negativním otevření evropských akciových trhů, nicméně tyto vlivy na trhy "vyprchaly" a nyní evropské trhy opět rostou, DAX aktuálně +0,7%.


16.12. 14:30 Italská vláda v prvním hlasování získala důvěru

Italská vláda premiéra Maria Montiho v prvním hlasování v dolní komoře Parlamentu získala v souvislosti s návrhem rozpočtu potřebnou důvěru. Celkově však dnes nevidíme výrazné tržní pohyby, evropské trhy se ani jedním směrem příliš nevzdálily od závěrů předchozího dne, aktuálně roste DAX o 0,10%.


16.12. 9:50 Prozatím dnes vidíme mírné růsty

Dnešní obchodování je zejména pod vlivem včerejších pozitivních makrodat z USA (zejména žádosti o podporu), od otevření  evropské trhy bez větších výkyvů přidávají několik desetin oproti včerejším závěrům. DAX aktuálně +0,20%.


14.12. 10:00 Další den poklesů

I dnes vidíme v Evropě negativní otevření trhů, i když důvody leží zejména mimo Evropu, a to ve včerejším výstupu ze zasedání FEDu. Ten sice v souladu s očekáváním nepodnikl žádné nové měnověpolitické kroky, ovšem v komentářích k vývoji ekonomiky byl cítit větší důraz na rizika růstu. Žádné další opatření ani nebylo naznačeno. Včera do zasedání FEDu US trhy udržovaly mírné růsty, následně se však odporoučely o několik desetin směrem dolů, to se projevilo i v obchodování v Asii i dnes dopoledne v Evropě. Zde dnes čekáme zejména výsledky aukcí italských a německých bondů.


13.12. 9:50  Po včerejších poklesech prozatím klid

Evropské trhy dnes otevřely v okolí nuly a bez významnějších zpráv, aktuálně se pohybují oběma směry nepříliš daleko od úrovní včerejšího závěru.


12.12. 16:20 Hrozba snížení ratingu posílá akcie dále dolů

Agentura Moody's pohrozila snížením ratingu všech zemí EU, neboť dohodu z uplynulého summitu nepovažuje za dostatečnou. Tato agentura zřejmě vydá svůj report během 1Q příštího roku, ovšem agentura S&P chce revidovat svá ratingová hodnocení již "v nejbližších dnech". Klíčovým a kritickým nadále zůstává postoj ECB, která však nenaznačuje sebemenší změnu ve svém postoji. Akcie dále prohlubují své poklesy, aktuálně klesá DAX o 2,3%.


12.12. 11:50 Aukce italských bondů

Výsledky italské aukce dopadly vcelku pozitivně, podařilo se upsat celý objem 7 mld. ročních poukázek,  při výnosu 5,95%, což je sice vyšší výnos než na sekundárním trhu, ale zlepšení oproti předchozí aukci.


12.12. 10:30 Nový týden v poklesu

Po pátečních nakonec relativně výrazných růstech dnes trhy procházejí korekcí, DAX aktuálně klesá o 1,5%. Investoři dnes očekávají zejména aukce krátkodových italských (11:00) a francouzských poukázek (15:00).


9.12. 16:00 Počáteční skepse se přeměnila v optimismus

Ačkoliv byl dnes úvod obchodování negativní, s postupem dne se nálada investorů vylepšila, pomohl k tomu také lepší výsledek americké spotřebitelské důvěry. Aktuálně roste DAX o cca 2%. K pozitivní náladě přispělo zejména to, že  i když nedošlo k dohodě všech států EU, přeci jen byla přijata opatření k zamezení rozšíření dluhové krize.

 


 

9.12. 9:30 Summit přinesl první výsledky, ale trhy neuspokojil

První den sledovaného evropského summitu sice přinesl několik dílčích dohod, nicméně jeho výstup a zejména neschopnost se dohodnout na změnách smluv o zpřísnění fiskální politiky investory zklamal. Zejména díky odporu Velké Británie se nepodařilo dohodnout na úrovni celé EU, ale pouze na úrovni zemí eurozóny, s tím že účast ostatních zemí je dobrovolná. Dalšími dohodnutými body byla půjčka Mezinárodnímu měnovému fondu, kterému půjčí 150 mld. eur centrální banky v eurozóně a 50 mld. ostatní evropské banky, shoda také panovala na zavedení mechanismu ESM s kapacitou 500 mld. eur. Mimo summit snížila ratingová agentura Moody's rating třem hlavním francouzským bankám, Société Générale, BNP Paribas a Crédit Agricole. Dále včera vyšly očekávané testy bank podle EBA, které naznačují, že evropské banky budou potřeboval cca 115 mld. eur, oproti předchozím odhadům kolem 106 mld. eur. Německý index DAX v reakci na všechny tyto zprávy otevřel poklesem o cca 1,2%, aktuálně klesá o cca -0,4%.


8.12. 15:20 ECB snížila sazby, ale výrazně zchladila optimismus trhů

Na svém pravidelném zasedání ECB sice v souladu s očekáváním snížila svoji základní sazbu na 1%, což bylo trhem přijato vcelku neutrálně, na následné tiskové konferenci nejprve představil nová podpůrná opatření (snížení nároků na kolaterály, likviditní operace na 3 roky) ovšem následně výrazně Mario Draghi výrazně utlumil spekulace o možných dalších nákupech bondů ze strany ECB i v případě, že se EU domluví na zpřísnění rozpočtových pravidel. Skepticky se ECB také staví k půjčce MMF, přes kterou by byla financována pomoc zadluženým zemím. Na další dotazy dále uvedl, že ECB nezvažovala stanovení maxima pro výnos z dluhopisů, popř. není si jistá právní průchodností půjček MMF od jednotlivých centrálních bank v zemích eurozóny. DAX aktuálně klesá o 1,4%.


8.12. 10:15 Den před summitem opět mírný optmismus

Dnešek opět vidíme trhy převážně v mírném růstu, včerejší menší prodeje opět vystřídaly naděje na nalezení řešení na evropském summitu, který začíná dnes večer. Ještě předtím budeme sledovat zejména zasedání ECB, od které investoři očekávají, že ulevní evropské krizi snížením základní úrokové sazby na 1%. DAX aktuálně roste o 0,4%.


7.12. 15:45 Zhoršení sentimentu na trzích

Po ranních růstech nyní vidíme přibližně totožné hodnoty, ovšem s obráceným znaménkem, DAX klesá aktuálně o 1,7%. Tento pokles je důsledkem pominutí optimismu před pátečním summitem. Před polednem Německo prohlásil, že odmítá "zdvojení" stávajícího mechanismus EFSF, který by fungoval paralelně s připravovaným ESM, nicméně větší poklesy začaly až po 14 hodině. Ke zlepšení nálady nepřispělo ani prohlášení ECB, že zvažuje 2leté úvěry pro banky nebo zmírnění pravidel kolaterálu za poskytnuté půjčky.


7.12. 9:50 Opět optimismus před summitem

Po včerejším poklesu díky varování agentury S&P dnes opět převládl optimismus ohledně toho, že EU nalezne řešení své dluhové krize. Podporu v navrhovaná řešení vyjádřil včera i americký ministr financí Geithner, pozitivně vnímáme taky schválení rozpočtu na rok 2012 řeckým parlamentem. Pro dnešní vývoj bude klíčový výsledek aukce německých 5Y bondů v 11:15, před oběděm začne setkání US ministra financí Geithnera s francouzským prezidentem Sarkozym. DAX aktuálně roste o 1,5%.


6.12. 10:00 S&P varuje evropské vlády

Vcelku nečekaně před pátečním summitem varovala ratingová agentura S&P, že může snížit rating zemí eurozóny, včetně Německa a Francie, některé o jeden, některé o dva stupně. Toto prohlášení přichází jako reakce na průtahy ohledně dohody evropských politiků na řešení evropské krize. Trhy na tuto zprávu reagují poklesem o něco menším než 1%.


5.12. 10:20 Týden nabitý událostmi startuje pozitivně

Tento týden bude vcelku nabitý událostmi, kdy hlavní z nich bude páteční summit EU, od kterého si trhy slibují, že konečně přijde s jasným řešením problému evropských dluhů. Aktuálně jsou trhy naladěny na pozitivní notu, po schválení nových úsporných opatření italskou vládou během víkendu rostou evropské trhy aktuálně o cca 0,6%. Vedle např. US makrodat (ISM ve službách) bude dnes sledováno setkání německé kancléřky Merkelové a francouzského prezidenta Sarkozyho (začíná v 13:30). Během týdne můžeme očekávat opět několik aukcí bondů sledovaných zemí, zasedání ECB a zejména zmiňovaný páteční summit.


2.12. 9:50 Po včerejším oddechu opět pokračujeme v růstu

Včerejší obchodování v Evropě bylo ve znamení poklesu, v USA víceméně stagnace, dnešek je však opět výrazně růstový, aktuálně roste DAX o cca 1,6%. Důvodem je zejména očekávání dnešních makrodat v USA, tj. ukazatele payrolls a nezaměstnanosti za listopad. Investoři sledovali také projev německé kancléřky Merkelové před německým parlamentem, kde nastínila své postoje před summitem EU v pátek příští týden, nepřišla však s ničím novým nad nebo mim rámec svých předchozích postojů.


1.12.  10:00 Do nového měsíce s korekcí

Včerejší souhrn pozitivních zpráv "ze všech světových stran" měl za následek výrazný růst tržních indexů, DAX si připsal cca 5,0%, S&P500 4,3%, dnes prozatím bez nových významných zpráv vidíme vcelku očekávatelnou korekci, DAX aktuálně klesá o 0,4%


30.11. 14:45 Koordinované snížení swapových sazeb poslalo trhy ještě výše

FED a dalších  významných centrálních bank ve světě, přistoupily ke koordinovanému snížení dolarových swapových sazeb. Tento krok přispěje ke zvýšení dostupnosti dolarové likvidity, jejímuž nedostatku jsou vystaveny zejména evropské banky. Index DAX opět výrazně narostl a nyní dosahuje přibližně 6050b., tj. +4,3%.


 30.11. 13:00 Downgrade bank přehlušen snížením čínských rezerv

Po obědě došlo k prudkému zlepšení tržního sentimentu, ovšem podobně jako snížení ratingu agenturou S&P i nyní se to podstatné odehrálo mimo Evropu. Čínská centrální banka poprvé za 3 roky snížila sazby povinných minimálních rezerv. Obrátila tak "loď" monetární politky, kdy dosud v rámci boje proti očekávané inflaci tyto sazby zvyšovala. Pro trhy je tato zpráva výraznou vzpruhou, aktuálně DAX roste o cca 1,7%.


30.11. 9:40 S&P snížila rating světovým bankám, eurogroup nekonkrétní

Ratingová agentura S&P revidovala ratingy cca 40 světových bank, z nichž cca 15 byl rating snížen (např. Bank of America, Barclays, Citigroup, Goldman Sachs, HSBC, JPMorgan, Morgan Stanley, RBS, UBS..). Důvodem k tomuto kroku je jednak vlivem evropské dluhové krize, jednak změna metodiky při sestavování ratingů, pro trhy jde však o negativní signál. Nepříliš konkrétně vyznělo včerejší jednání skupiny eurogroup, bylo sice dohodonuto, že se přistoupí k očekávaným krokům navýšení možností EFSF díky garancím za bondy, a očekává se podpora MMF při záchraně Evropských zemí, za účasti jhak ECB, tak zemí mimo eurozónu. Nebyly však stanoveny žádné konkrétní parametry či postupy, v tomto smyslu zůstává klíčový termín 9. prosince, kdy se odehraje další summit EU.


29.11. 10:00 Po včerejších růstech dnes trhy korigují

Včerejší nákupní nálada přetrvala po celou dobu obchodování v Evropě (DAX zakončil růste 4,6%), dnes zejména před aukcí italských bondů v 11:00 jsou investoři opatrní a spíš realizují včerejší zisky. Aktuálně DAX klesá o 0,7%.


28.11. 10:00 Nakupující Američané na krátko dali zapomenout evropské krizi

Evropské akcie aktuálně rostou o více než 2%, nestojí za tím však směřování k vyřešení dluhové krize, ale začátek předvánočních amerických nákupů. Očekávání před víkendem byla vcelku pesimistická, kdy se počítalo s nižším růstem než loni (cca 3%), nicméně první odhady předpokládají růst tržeb v maloobchodě až o 16% a v online obchodech až o 26%, což znamená výrazný růst. Ukazuje se tak to, že zatímco v hledáčku investorů je aktuálně převážně dluhová krize v Evropě, americká ekonomika vedle toho prozatím vykazuje stále docela solidní výsledky a poslední ukazatele sice naznačují mírné zpomalení, ovšem o tušené recesi rozhodně nevypovídají.


25.11. 13:10 I po obědě mírně negativní nálada

Aktuálně stále přetrvává mírně negativní nálada, podpořena navíc výsledkem aukce italských krátkodobých poukázek, kde opět vidíme výraznější růst úrokových výnosů, u dvouletých dosáhly výnosy cca 7,8%.


25.11. 10:50 Poslední den týdne ve znanemní kolísání kolem nuly

Dnešní obchodování prozatím příšliš nevzdálilo evropské indexy od včerejšího závěru, otevření trhů bylo mírně pozitivní, kdy index DAX narostl o několik desetin, pak se nálada zhoršila a trhy se dostaly do červených čísel, nicméně v posledních desítkách minut se trhy opět přibližují k nule, aktuálně DAX klesá o cca 0,4%. Negativní zprávou dneška je snížení ratingu Portugalska od agentury Fitch na neinvestiční stupeň BB+.


24.11. 16:30 Vytrvalé německé odmítání eurobondů opět zchladilo trhy

Úvod dnešního obchodování se sice nesl v pozitivním duchu, kdy po dosažení úrovní technických podpor, nicméně po jednání Itálie, Francie a Německa kancléřka Merkelová opět důrazně odmítla vydání společných evropských dluhopisů, což optimismus opět zchladilo. US trhy dnes neobchodují z důvodu svátku Díkůvzdání.


23.11. 11:30 Zhoršení nálady po neúspěšné aukci německých bondů

Německý index DAX aktuálně klesá o cca 1,2%, za tímto prudkým zhoršením sentimentu stojí neúspěch aukce německých bondů, kdy se z plánovaného objemu 6 mld. 10Y bondů nepodařilo upsat cca 35%. Pro trhy je tento vývoj jednoznačně negativním signálem, Německo bylo dosud považováno za pilíř stability mezi evropskými zeměmi, a takto neúspěšná aukce je výrazným podlomením důvěry v tuto ekonomiku.


23.11. 10:10 Včerejší optimismus nevydržel, dnes prozatím přešlapování

Včera nakonec optimismus na trzích nevydržel a evropské akcie i včera mírně klesly. Důvodem k tomu byly mj. US makrodata, kdy ze zhoršila revize amerického HDP. Během dneška opět akcie otevřely výrazně negativně (cca -0,9%), nicméně pak se sentiment stabilizoval a aktuálně vidíme poklesy je v řádu několika desetin.


22.11. 13:25 Po včerejších poklesech dnes pozitivní korekce

Včera uzavřel německý index DAX poklesem přibližně 3,4%, nyní evropské akcie po tomto propadu korigují. Při absenci významnějších zpráv se dnes evropské trhy pohybují v rozmezí růstu 0%-1%, aktuálně DAX roste o 0,6%. Příčinou mírného optimismu jsou vyjádření ratingových agentur o potvrzení ratingu USA i po nedohodě na omezení výdajů, s tím jak nastoupí automatické úsporné mechanismy.


 

21.11. 10:10 Varování Moody's před snížením ratingu Francie

Ratingová agentura Moody's varovala před možným snížením ratingu Francie v případě trvalejšího zvýšení dluhopisových výnosů. Toto varování tak ještě prohloubilo negativní sentiment na trzích.


21.11.  9:50 Další vlna poklesů pod technickými hranicemi

Dnešní otevření evropských trhů je opět negativní, tentokrát však není příčinou stokrát omílaná evropská dluhová krize, ale pro změnu USA. Tamní "superkomise" Kongresu se opět nedokázala shodnout na fiskálních opatřeních potřebných ke snížení deficitů, načež opět trhy reagují výraznou nejistotou a tržními výprodeji. Situace je do jisté míry obdobná stavu před koncem letošního července, kdy se blížil termín dohody o stropu dluhu. Po otevření index DAX klesal asi o 0,8%, nyní se již pokles blíží 3%.


18.11. 14:30 Zlepšení sentimentu a mírné růsty

Oproti rannímu otevření vidíme nyní zlepšení nálady, evropské akcie se dostaly dokonce do plusových hodnot, aktuálně DAX roste o 0,25%. ECB pokračuje ve svých nákupech italských bondů, začíná se spekulovat o nastavení limitu 20 mld. týdně. Současné hodnoty kolem 5 mld. jsou však hluboko pod tímto limitem. Další spekulací která se objevila, je ta možnost, že by ECB poskytla úvěr MMF a ten by následně poskytl prostředky problémovým evropským zemím. ECB totiž nemůže přímo financovat dluh evropských zemí, pravděpodobně proto je zvažována tato "oklika" přes MMF.


18.11. 9:40 Další den poklesů

Včerejší obchodování bylo opět negativní a nejinak je tomu prozatím i dnes. Včera nepříliš úspěšně skončily aukce španělských a francouzských dluhopisů, navíc pokračující neshody mezi Francií a Německem opět dávají tušit tomu, že vyřešení evropské krize rozhodně není n spadnutí. Stále vysoko se drží výnosy italských bondů, zatím těsně pod 7% hranicí.


16.11. 11:50 Prudké zhoršení sentimentu

V posledních desítkách minut došlo k výraznějšímu propadu evropských trhů, německý DAX aktuálně klesá o 0,76%.


16.11. 10:10 Výnosy bondů: Po růstu poklesy. Akcie: Po poklesech růsty

Včerejší obchodování v Evropě bylo opět negativní, což sebou "stáhlo" i americké trhy, až po zavření Evropy se US akcie vydaly směrem vzhůru po nečekaně příznivých makrodatech (maloobchodní tržby a Empire Manufacturing). Ke konci však již bylo vidět opět oslabení, stejně jako dnešní evropský open byl jednoznačně negativní. Po otevření evropských trhů v řádu -1,0% však opět převládli kupci, které podpořil pokles výnosu bondů italských dluhopisů, který naopak ráno otevřel výše, než byly včerejší závěrečné hodnoty. Vývoj kolem Itálie je nyní závislý na sentimentu ohledně jmenování nové italské vlády, kterou by po víkendovém odstoupení Berlusconiho dnes měl představit italskému prezidentovi nově zvolený premiér Mario Monti. Aktuálně německý index DAX roste o 0,7%.


15.11. 17:00 Ke konci obchodování mírná stabilizace

V posledních hodinách obchodování se zejména vlivem pozitivních US makrodat situace na evropských trzích stabilizovala a německý DAX se dostal na chvíli také do plusových hodnot. Aktuálně však opět klesá o přibližně 0,5%.


15.11. 13:20 Další den větších poklesů

I když včerejší den začal stagnací, nakonec převládla negativní nálada. I když došlo a reziganci Berlusconiho, tak tato změna nepřinesla trhům očekávané uklidnění. Včera zakončil německý DAX poklesem 1,2%, dnes prozatm klesá o cca 2%. Podobně sice včera otevřely výrazně níže italské bondy, resp. jejich výnosy, nicméně od včerejšího rána výnosy setrvale rostou a dnes se opět dostaly nad 7% hranici.


14.11. 9:40 Nový týden zahajují trhy stagnací

O víkendu došlo na slibovanou rezignaci italského premiéra Berlusconiho po schválení úsporných opatření také dolní komorou italského parlamentu. Tento krok tak umožnil pokračování pátečního optimismu akciových trhů, kteří do změn ve vedení problematických evropských zemí (došlo také k výměně vlády v Řecku) vkládají naději na vyřešení dluhové krize. Aktuálně německý index DAX přidává +0,40%.


11.11. 14:20 Italský Senát schválil opatření, trhy rostou

Italský Senát schválil úsporná opatření, evropské trhy na tento krok reagují pokračováním růstu, aktuálně DAX cca +2,0%.


11.11. 10:00 Poslední den týdne začíná také pozitivně

I dnes pokračují trhy ve svém růstu, uklidněním pro trhy byl pokrok v jednání o řeckém premiérovi a dnes se také očekává schválení italských úsporných opatření. K růstu přispěla také lepší makrodata amerických žádostí o podporu. Aktuálně roste německý DAX o cca 1,4%.


10.11. 15:40 Nakonec dnes opět převládl optimismus

Úvodní negativní otevření trhů přeci jen nevydrželo, a nyní vidíme v Evropě více než 1% růsty. Optimismus na trhy přivedlo několik faktorů, jednak se představitelé řecké opozice a vlády dohodli na novém premiérovi, kterým se podle očekávání stal Lucas Papademos, dále proběhla aukce italských poukázek, kde sice došlo k růstu výnosů, nicméně vzhledem k poslednímu vývoji byla tato aukce relativně úspěšná. K uklidnění na trzích přispívá také opět ECB, která údajně na trhu nakupuje italské i španělské bondy.


10.11. 10:00 Další den pesimismu

Včerejší den byl opět silně negativní, v návaznosti na vyhrocení dluhových problémů Itálie (výnos z dluhopisů překročil 7% a dosáhl téměř 7,5%) se opět na trhy dostavila silně negativní prodejní nálada, např. US indexy klesly o téměř 4%. Dnešní den je pro Evropu také negativní, i když výrazně mírněji, aktuálně DAX klesá o několik desetin. Klíčovou událostí pro dnešní obchodování bude aukce italských poukázek, která se odehraje v 11:00. Výnosy z 10Y bondů dnes sice klesají, ale stále se drží nad 7%.


9.11. 16:50 Optimismus se rázem zhroutil

Pozitivní nálada na trzích, která začala dnešní obchodování byla relativně velmi vystřídána dalšími výprodeji. Na dluhopisových trzích krok Berlusconiho nebyl přijat s pochopením a výnosy italských bondů překročily kritickou hranici 7%. Toto velmi rychle zbarvilo trhy do červena, aktuálně se Evropa i USA pohybují cca -2,0%.


9.11. 9:40 Silvio Berlusconi nakonec avizoval rezignaci

Včerejší obchodování na trzích bylo vcelku nervozní, během dne prosakovaly spekulace o odchodu italského premiéra Berlusconiho. Ten sice nakonec vyhrál hlasování o státním rozpočtu, ale ztratil absolutní většinu v parlamentu, na základě čehož oznámil, že odstoupí z postu premiéra v okamžiku, kdy budou schváleny vládní ekonomické reformy. O těch by se mělo hlasovat příští týden. Na tento krok reagují trhy pozitivně, aktuálně roste německý index DAX o 1,3%.


8.11. 9:20 Po včerejších poklesech dnes mírné růsty

Po včerejším neklidném dni, kdy evropské akcie zakončily poklesem cca 0,6%, dnes prozatím otevírám přibližně totožným růstem. Klíčové bude dnešní hlasování v italském parlamentu o tamním rozpočtu, resp. o důvěře v Berlusconiho vládu.


7.11. 11:20 V Řecku nastalo uklidnění, na trzích však nikoliv

V Řecku došlo k uklidnění politické situace, kdy premiér Papandreu na jednu stranu vyhrál hlasování o důvěře, ovšem nakonec oznámil odstoupení ze své funkce a společně s opozicí připravuje vládu národní jednoty, ta by měla zejména finalizovat proces přijetí pomoci ze strany EU, definitivně tak padl návrh na konání referenda. Situace na finančních trzích se  však tímto neuklidnila, neboť riziko nyní vyvolává situace Itálie. Výnosy z 10Y bondů se opět přibližují hranici 6,5%, a zítra čeká italského premiéra Berlusconiho klíčové hlasování o rozpočtu, které spojil s vyslovením důvěry vládě. Aktuální tržní poklesy (DAX -1,6%) tak sice nadále souvisí s evropskou dluhovou krizí, ale "žezlo" Řecka nyní přebírá mnohem významnější Itálie.


4.11. 13:20 Ranní optimismus je za námi

Ranní pozitivní otevření trhů již pominulo, negativní impuls trhům vyslal výrok německé kancléřky Merkelové o tom, že na summitu G20 nebyla dohodnuta účast MMF na záchraně evropských zemí. Účast MMF však byla již přislíbena na předcházejícím summitu EU.


4.11. 9:00 Další den optimismu, situace v Řecku stále napjatá

S pokračujícími jednáními v Řecku se uklidňuije nálada, nakonec řecký premiér Papandreou odvolal svůj záměr uspořádat referendum o přijetí pomoci, což bylo pro trhy příznivou zprávou. Na souběžně probíhajícím summitu G20 prozatím vládne roztrpčená nálada nad neschopností evropy řešit své problémy, nicméně země BRICS připustil svoji přítomnost v programu EFSF, což vnímáme jako pozitivní signál. Dnes čeká Řecko hlasování o důvěře vládě premiéra Papandrea.


3.11. 13:50 ECB překvapivě snížila sazby

Trhy se s očekávaným summitem G20 relatvně rychle zotavily z ranních poklesů a rostly o cca 2%, v 13:45 přišla navíc ECB s překvapivým krokem v podobě snížení základní úrokové sazby o 0,25 proc. bodu na 1,25%, to bylo pro trhy dalším růstovým impulsem, DAX nyní roste o více než 3%.


3.11. 9:30 Ostřejší výroky Evropy k Řecku

Dnešní den zahajuje opět Evropa negativně, aktuálně DAX -1,5%, a to po výrocích Sarkozyho s Merkelovou, že řecké referendum bude volbou o přítomnosti Řecka v eurozóně. Poprvé tak byla politiky zřetelně vyslovena možnost vystoupení Řecka z eurozóny. Tyto hlasy tak opět prohloubily vnímání rizika na kapitálvových trzích a přispěly k dalším výprodejům.


2.11.  10:10 Korekce včerejších propadů

Včerejší propady z důvodu překvapivého oznámení záměru uspořádat v Řecku referendum o přijetí pomoci EU se po dobu evropského obchodování jen prohlubovaly, nakonec zakončil DAX poklesem o 5%, americké akcie klesly o necelé 3%. Dnešek však začíná o poznání optimističtěji, důvod však lze hledat spíše v očekávání dnešního zasedání FEDu, kdy investoři spekulují na možné naznačení programu QE3.


1.11. 9:50 Také nový měsíc začíná poklesem

Po včerejších výprodejích se korekce rozhodně nekoná. Zejména po zprávě, že Řecko chce uspořádat referendum o přijetí pomoci dohodnuté na summitu EU opět otevřely evropské trhy poklesem cca 3%. Tento návrh vnáší další riziko a nejistotu do situace ohledně Řecka, a z pozice investorů rozhodně nenalézá pochopení. Důvodem k tomuto kroku je zřejmě snaha řeckého premiéra získat "politické body" pro další provádění potřebných reforem. Riziko neúspěšného referenda však rozhodně není malé. Index DAX aktuálně klesá o 3,6%.


31.10. 10:15 Nový týden začíná poklesem

Po nevýrazném pátečním obchodování které dokončilo růstový minulý týden dnes evropské trhy začínají klesat. Vidíme to jako důsledek realizace zisku a pokračující nervozity před summitem G20 který začne ve čtvrtek. Nejvíce pod tlakem vidíme opět banky, z důvodu přetrvávající nejistoty ohledně požadavků na jejich rekapitalizaci a schopnost dostát požadavkům na míru kapitálové přiměřenosti 9%.


27.10. 15:00 Trhy dále posilují

Od otevření trhů vidíme další pokračování růstu, evropské akcie se dostaly až 5%, jednotlivé banky nyní komentují odhady potřebného kapitálů, např. Raiffeisen uvádí, že nebude potřebovat státní pomoc, podobně se vyjádřila např. Commerzbank. Potřeba kapitálu Erste se odhaduje na vcelku málo významných 59 mil. eur.


27.10. 9:40 Výsledky summitu překvapivě dobré

Evropský summit se i přes nejrůznější neshody nakonec dobral přeci jen očekávanému výsledku, nakonec bylo dohodnuto v podstatě vše, o čem trhy dříve spekulovaly nebo očekávaly že by dohodnuto být mělo. Bylo dohodnuto navýšení EFSF až na 1 bil eur, banky nakonec přistoupily na 50% haircut řeckého dluhu, budou navýšeny kapitálové požadavky pro banky na 9% (celková potřeba kapitálu je odhadována na cca 110 mld. eur), navíc bude vypracován mechanismus záruk za dluhopisy evropských zemí a bude vytvořen speciální investiční nástroj, který bude sdružovat kapitál externích subjektů za účelem koupě evropských bondů. Tato opatření jsou pro trhy jednoznačně pozitivní, index DAX aktuálně dosahuje cca 6220b., tj. roste o 3,4%.


26.10. 15:50 Růst trhů následně opět zmírněn

Po obědě nabraly trhy růstový směr, mj. díky zprávě že dolní komora německého parlamentu schválila navýšení EFSF, pak však světové agentury přinesly zprávu, že jednání o míře haircutu řeckého dluhu dospěla do patové situace a byla přerušena. Sporným bodem zůstává forma záruk, za nově vydané řecké bondy. Trhy tak korigovaly své růsty, ovšem zůstaly v pozitivních hodntách, DAX aktuálně +1,0%.


26.10. 11:50 Přešlapování před summitem

Před dnešním podvečerním summitem EU se investoři nepouští do větších obchodních akcií, od rána evropské akcie v podstatě stagnují, DAX se nepohybuje více než několik desetin od včerejšího závěru. Před summitem se však již někteří představitelé evropský struktur snaží mírnit optimismus trhů svými výroky, že nelze od summitu čekat jasné sdělení v podobě např. konkrétních čísel o navýšen EFSF nebo podpoře bank.


25.10. 16:20 Prudké zhoršení sentimentu díky zrušení schůzky EcoFin

Po půl čtvrté došlo na trzích k výraznému poklesu, během několika minut DAX ubral téměř 2%. Důvodem k této náhlé reakci je nečekané zrušení zítřejší schůzky ministrů financí EU (tzv. Ecofin), prozatím bez známého důvodu. Plánovaný summit by měl proběhnout bez změn.  I když není znám důvod zrušení, je to pro trhy negativním překvapením, kdy jakýkoliv "zádrhel" v řešení krize vyvolává obavy o schopnost dohody mezi zeměmi EU. Trhy však poklesy relativně rychle také korigovaly, aktuálně DAX -0,3%.


 

25.10. 13:00 Mírné zlepšení nálady

Vcelku neutrální nálada, která převládala na trzích během dopoledne se s obědem a dalším přiblížením summitu opět zlepšila, evropské akcie nyní rostou o přibližně 1,5%


25.10. 9:30 Před summitem trhy vyčkávají

Před zítřejším summitem prozatím trhy nenavazují na včerejší optimismus a přešlapují na místě, nepříliš vzdáleny od včerejších závěrečných hodnot. Aktuálně se neobjevily žádné nové informace o pokroku evropských jednání. DAX nyní klesá o 0,3%.


24.10. Víkendový summit řešení nepřinesl, trhy dále rostou

Dlouho očekávaný summit EU nepřinesl výraznější posun v jednáních, nicémně tento vývoj byl s ohledem na další summit plánovaný na středu očekáván a pro trhy není zklamáním. Na základě alespoň některých dohodnutých bodů pokračuje trh ve svém optimismu v očekávání konečné shody na opatřeních, aktuálně DAX +1,0%.

Stručné shrnutí summitu přinášíme v následujících bodech:

Rekapitalizace bank:

- Asi nejjednodušší bod 

- Jediný, na kterém je prakticky shoda a byl přijat návrh ministrů financí z pátku 

- Přesné číslo, kolik banky potřebují, bude zveřejněno až ve středu 

- Nicméně bude to zřejmě něco málo přes 100 mld. EUR  

- Postup: nejdříve se pokusí banky sehnat kapitál samy (do půlky příštího roku), potom státy, až nakonec a za výjimečných okolností EFSF 

Haircut

- Jednání stále probíhají, zdá se, že jsou dost tvrdá

- Jedno je jisté, všichni se chtějí vyhnout „tvrdému defaultu“, tzn. nucenému haircutu veškerého dluhu 

- Centrální varianta zůstává „dobrovolný“ haircut, pouze se jedná o tom, o kolik bude navýšen 

- Politikové zřejmě vyžadují 50-60%, banky podle posledních údajů nabídly 40% 

Navýšení síly EFSF

- Jediný hmatatelný pokrok: Sarkozy podlehl a vzdal snahu o to vytvořit z EFSF banku a půjčovat si od ECB (silný odpor Německa i ECB)

 ·         Ve hře jsou nyní dvě varianty, které zřejmě nakonec budou zkombinovány 

a)      Záruky za bondy  - EFSF může ručit za část bondů emitovaných rizikovými zeměmi 

b)      Fond – vytvoření fondu za spoluúčasti MMF, do něhož budou investovat mimoevropské země a suverénní fondy (hlavně asi Čína, arabové, Norsko…) a tento fond by mohl nakupovat bondy na trhu.

- Bod b) ukazuje, jak je dohoda těžká, protože ještě před pár dny bylo zatažení Číny atd. do řešení krize pro většinu evropských politiků nemyslitelné 

 

Německé banky

- Údajně si vyjednaly, že výměnou za větší odpis budou moci přecenit německé dluhopisy, které drží v portfoliích do splatnosti, na férovou cenu (= zvýšit jejich hodnotu)

Opět se také objevuje částka pouhých 5 mld. EUR rekapitalizace

Ale do testu nejsou zařazeny zemské banky, které v létě propadly 


20.10. 17:45 Na trhu před summitem nebývalý optimismus + PŘEHLED SITUACE

Trhy v optimistickém očekávání výsledků summitu odpoledne výrazně rostly, DAX zakončil seanci růstem 3,5%. Před víkendovým summitem přinášíme shrnutí základních faktorů a náš pohled na celou záležitost:

a)       Rekapitalizace bank

-          nyní se jeví jako nejméně problémová část. Panuje shoda na plánu, kdy budou mít banky limit do poloviny příštího roku (Francie chce údajně limit delší, 9 měsíců) navýšit kapitál na trhu, pokud se jim to nepovede, nastoupí státy resp. v poslední linii EFSF

-          počítá se s necelými 100 mld. EUR potřeby dodatečného kapitálu

-          dohoda (minimálně rámcová) by mohla padnout už v neděli

-          realita: banky až na výjimky nebudou schopny získat kapitál na trhu (jinak by to už udělaly), rekapitalizace ze strany států/EFSF se jen oddálí

b)       Haircut řeckého dluhu

-          není otázkou „ jestli“, ale „o kolik“ se zvýší dobrovolný haircut

-          stále platí, že se nejčastěji spekuluje o 40-50% místo původních 21%

-          banky stále bojují za co nejnižší haircut. Čím nižší, tím pro trh větší zklamání, na druhou stranu všichni považují za bezpodmínečně nutné, aby deal vypadal jako „dobrovolný“ – jinak to bude považováno za default celého Řeckého dluhu (jen připomínám, že haircut se týká jen části dluhu v rukou evropských bank a je oficiálně „dobrovolný“ tak, aby jej ratingové agentury nehodnotily jako default)

-          Bohužel i pokud bude haircut 50%, reálně se dluh Řecka sníží poměrně málo – odhadujeme, že dluh k HDP klesne ze 160% tak nejvýše na 120-130%, což je pořád dlouhodobě neudržitelná hodnota

c)        Navýšení EFSF

-          jednoznačně nejproblematičtější prvek dealu (spory Německo/Francie)

-          EFSF má nyní k dispozici cca 280 mld. EUR (z celkových 440 mld. EUR), reálně tak 200 mld. EUR. Kdyby se dohodli na zárukách za prvních 20% ztrát, dělalo by to tedy cca 1 mld. EUR kapacitu pro bondy PIIGS zemí

-          problém je v tom, čím nižší podíl ztrát na bedrech EFSF (a tedy větší kapacita fondu), tím větší rizika a tedy i nejistota zůstane na trzích. Čím větší, tím nižší páka fondu, potenciálně větší rizika pro některé státy z hlediska snížení ratingu (Francie)

-          také je tu problém toho, že se na trhu vytvoří dvě skupiny bondů: ty pojištěné bude každý chtít, ty ostatní pravděpodobně klesnou a výnosy vzrostou.

-          na stoje údajně leží i další možná opatření (EFSF bude vydávat CDS proti dluhopisům jednotlivých zemí atd.), ale vzhledem k tomu, že žádné jiné „neuniklo“, pochybujeme, že lze očekávat nějaké opravdu efektivní a dobré řešení

Celkově to z našeho pohledu vypadá jako jeden další „velký odsun problému“: 

 • banky rekapitalizovat ano, ale vlastně až nejdříve za půl roku (= nejistota nezmizí)
 • EFSF potřebuje více peněz, ale už nelze zase žádat o navýšení fondu parlamenty jednotlivých zemí (Slovensko teprve nedávno schválilo navýšení na 440 mld. EUR)
 • Proto půjdeme cestou páky: záruka nic nepokazí. Ale záruka uklidní trh, jen pokud uvěří, že nebude ve skutečnosti využita. Nikdo přece ve skutečnosti nevěří, že by Francouzi a Němci zaplatili default Španělska nebo Itálie
 • Trh nyní vypadá, že mu toto bude stačit, ale na jak dlouho? Myslíme, že oslavný tanec není na místě..

20.10. 10:00 Neshody pokračují, bude další summit

Neshody mezi Francií a Německem ohledně řešení evropské krize stále pokračují, trhům pomohla k optimismu alespoň včerejší zpráva, resp. spekulace, že se připravuje navýšení EFSF na 940 mld. eur.  Nyní tak vidíme v Evropě mírné růsty, DAX cca +0,5%. Nebyla by to Evropská unie, aby nesvolala další summit. Ten svolává EU na 26. října, tedy 3 dny po očekávaném summitu v neděli. Důvodem k svolání dalšího summitu je údajná potřeba nalezení širšího konsenzu ohledně řešení evropské krize. Na nedělním summitu proto nelze čekat definitivní shodu a řešení. Posun očekávaného rozuzlení na jednu stranu dává více času a prostoru k dalším jednáním, na druhou stranu je odrazem stále pokračujících sporů na konečné podobě řešení krize.


19.10. 11:00 Béžová kniha trhy nepotěšila, v Evropě se dohoda nerýsuje

Optimismus po včerejších spekulacích o dohodě na navýšení EFSF opět vyprchal, včera odpoledne došlo opět na jednání Merkelová-Sarkozy, ovšem k jasné dohodě nedošlo. Druhým důvodem k poklesům bylo včerejší zveřejnění Béžové knihy, která sice konstatovala pokračování pomalého růstu, ale od minulého vydání se stav ekonomiky opět zhoršil. Aktuálně tak evropské trhy klesají o více než 1%.


 19.10. 11:20  Optimismus po zprávách o navýšení EFSF

Včera odpoledne přinesl deník Guardian zprávu, že se Německo a Francie dohodly na navýšení fondu EFSF, i když podle jiných zdrojů k této dohodě ještě nedošlo, reagovaly na tyto zprávy již včera americké trhy a dnes je v Evropě nálada také pozitivní, aktuálně roste DAX o více než 1%.


18.10. 15:40 Podrobnější popis hlavních bodů plánu EU na řešení evropské krize

 • Plán má 3 základní prvky:

a)       Odpis řeckých bondů nad rámec 21% z července

b)      Záruky za bondy

c)       Rekapitalizace bank

A)

 • Zdá se téměř nevyhnutelné, že součástí plánu bude dohoda o navýšení dobrovolného odpisu řeckých bondů nad rámec 21% dohodnutých s IIF v červenci
 • Banky sice lobbují proti tomuto kroku, jak mohou, ale už se objevují náznaky možné dohody
 • Klíčové ale je, zda nebudou ratingové agentury brát navýšení haircutu na očekávaných 40-60% jako default, což by byl průšvih

B)

 • Dalším klíčovým prvkem jednání je nyní systém záruk za bondy: EFSF by ručil investorům do PIIGS bondů, že v případě defaultu na sebe vezme ztrátu jako první (do určité výše)
 • Hovoří se o 20-30% ztráty, která by šla za EFSF
 • Tímto způsobem by byl EFSF „levereged“ ze současných 440 mld. EUR na více než 1 bil. USD
 • Ve hře je také to, že páka by byla jiná případ od případu dle konkrétní země
 • Hlavní obavou politiků je, že pokud investoři tento plán nepřijmou, jeho přínos je absolutně nulový

 C)

 • Výše uvedená opatření by měla být doplněna plánem na rekapitalizaci bank
 • Zatím to vypadá spíše na komplexní plán alá TARP, v rámci něhož bude stanovena minimální hranice jádrového tier 1 pro všechny evropské banky
 • Zřejmě na úrovni 9%
 • Není zatím jasné, zda systémově důležité banky budou mít ještě vyšší požadavek
 • Trh na jednu stranu přivítá silnější banky, ale velký otazník je podle mě nad tím, zda případný TARP nebude ve skutečnosti znamenat silné omezení úvěrování trhu – pokud například banky budou mít určitý limit na dosažení 9% tier 1, mohou mít snahu místo navýšení kapitálu raději prodávat aktiva resp. snižovat rizikově-vážená aktiva (RWA). To by se negativně odrazilo na ekonomickém růstu EU
 • Část trhu si myslí, že rekapitalizace je k ničemu, pokud nebudou banky přinuceny k pořádným odpisům aktiv jako jsou hypoteční cenné papíry a skutečnému úklidu bilance

 Z výše uvedeného je myslím celkem jasné, že každý bod může být trhem v závislosti na konkrétním nastavení přijat pozitivně i negativně. Co je nicméně jasné, žádné elegantní dlouhodobé řešení současné situace neexistuje resp. není politicky a/nebo ekonomicky schůdné.

 


18.10. 15:20 Trhy opět nad nulou, díky US bankovním výsledkům

Dopolední negativní nálada byla po obědě vystřídána lehkým optimismem, po výsledcích Bank of America nyní vidíme v Evropě několikadesetinový růst. Naopak výsledky Goldman Sachs výrazně zklamaly, jejich dopad na trhy však není tak velký.


18.10. 9:50 Další den poklesů

Včerejší výroky kancléřky Merkelové ovlivnily jak náladu po zbytek dne v Evropě, tak obchodování v USA, trhy hnané v předchozích dnech vírou v nalezení řešení evropské krize dosáhly opět hodnot technických rezistencí, od kterých se indexy opět odrazily. Včerejší obchodování v USA skončilo poklesem indexů o přibližně 2%. Špatnou náladu navíc prohloubila horší čísla ohledně HDP Číny, podobně jako vyjádření agentury Moody's ohledně tlaku na francouzský rating. Aktuálně německý index DAX klesá o 1,6% a podle našeho názoru nejsou vyloučeny další poklesy.


17.10. 16:45 Merkelová zchladila optimismus

Dopolední optimismus trhů po obědě již nevydržel, důvodem k tomu byly skeptické komentáře kancléřky Merkelové ohledně víry trhů v nalezení rychlého řešení evropské krize na příštím summitu EU. Evropské trhy nyní klesají o cca 2%, důvodem k této reakci je také předchozí růst finančních trhů na hodnoty blízké krátkodobým maximům, které zafungovaly jako technická rezistence. Své 3Q výsledky dnes představily dvě významné americké banky, Citigroup a Wells Fargo. První jmenovaná překonala očekávání, i když částečně díky přecenění dluhu, Wells Fargo sice vykázala zisk v souladu s odhady, ovšem při nižších tržbách. Citigroup tak stále udržuje růst (0,8%), ovšem akcie Wells Fargo klesají. (-6%).


17.10.  10:30 Po setkání G20 trhy opět optimistické

Po víkendovém setkání ministrů financí G20 v Paříži vidíme na trzích pokračování dosavadního optimismu. Setkání sice nepřišlo s novými nebo definitivními opatřeními, ale ze setkání vzešla dohoda reps. doporučení Evropě, aby definitivní souhrn opatření k řešení krize představila na svém dalším summitu v neděli 23. října. Soubor by měl obsahovat témata, o kterých se v poslední době nejvíce mluví, tzn. navýšení fondu EFSF, plán na rekapitalizaci bank a vyšší než dříve dohodnutý "haircut" řeckého dluhu. Aktuálně index DAX roste o přibližně 1,0%.


14.10. 10:20 Další downgrady státu i bank

Včera snížila agentura S&P rating Španělska o jeden stupeň na AA-, dále Fitch snížil rating několika evropským bankám a rating dalších dal do revize. Na bankách nyní vidíme jasný prodejní tlak, ostatní sektory na trzích převážně rostou, k optimismu na trzích přispěly mj. včerejší pozitivní výsledky firmy Google. Dnes probíhá setkání ministrů financí G20 a začínají se objevovat hlasy, že by k řešení evropské krize mohlo přispět také navýšení prostředků k půjčování ze strany MMF. Po nevýrazném začátku obchodování nyní rostou trhy o přibližně 1%.


13.10. 13:20 Trhy se stočily do poklesu, výsledky JPMorgan mírně lepší

Pozitivní nálada na trzích nevydržela a ještě před výsledky banky JP Morgan trhy klesaly přibližně o 1,4%. V 13:00 banka zveřejnila výsledky, čistý zisk očekávání překonal, ale negativně se vyvíjely výnosy z obchodování a ani hypoteční portfolio se příliš nelepší. Prozatím akcie v předobchodní fázi nevykazují výraznější reakci.


13.10. 9:40 Prozatím další mírné růsty

Včerejší obchodování v USA dokončilo v mírně pozitivní náladě, indexy narostly o necelé 1%. Větší výkyvy na trhu nepřineslo ani zveřejnění zápisu s posledního zasedání FEDu. Evropské trhy dnes sice otevřely mírným poklesem, ovšem nyní již opět vidíme růst v řádu několika desetin. Stěžejní událostí pro trhy dnes budou výsledky banky JP Morgan.


12.10. 16:00 I přes neschválení EFSF a špatné výsledky Alcoa trhy rostou

Slovensko včera neschválilo vytvoření evropského záchranného programu EFSF, nicméně je zřejmě jen otázkou času a dalších politických jednání kdy tato věc slovenským parlamentem projde. Impuls trhům k růstu dal Olli Rehn, svými výroky o schopnost eurozóny ustát krizi. Svoje avizované návrhy rekapitalizace bank dnes přednesl také J.Barrosso, ten se však omezil pouze na obecná vyjádření, např. o tom že banky by měly hledat kapitál napřed u soukromých zdrojů, následně u vlád a až ve třetím stupni by měl přijít na řadu EFSF. Německý DAX aktuálně roste o 2,0%.


11.10. 16:20 Trhy stále nevýrazné

Během dnešního dne se trhy nijak výrazně nevymanily z mírně negativního sentimentu, který vidme již od rána, čas od času se indexy podívají do zelených hodnot, ovšem nikdy ne výrazně a nikdy ne na dlouho, podobně mírně červený je začátke obchodování v USA.


11.10. 10:40 Po včerejším růstu dnes korekce

Včera se v Evropě obchodovalo v poklidném duchu, ovšem to platilo jen do 15:30 kdy otevřely US trhy. Zprávy o chystaném programu pro rekapitalizaci bank, na kterém se dohodli Merkelová se Sarkozym sice byly známy již dopoledne Evropě, ale až s otevřením US trhů jsme viděli výrazný růst z tohoto důvodu. Americké indexy narostly zhruba o 3,0% - 3,5%. Dnes naopak vidíme v Evropě korekci, DAX klesá přibližně o 0,7%. Jednou z významných událostí dnes bude slovenské hlasování o EFSF, po závěru US trhu zahajuje výsledkovou sezónu Alcoa.


10.10. 15:10 Trhy bez větších výkyvů

Od rána se tržní nálada na trzích příliš nezměnila a aktuálně vidíme v Evropě mírně pozitivní vývoj, DAX roste přibližně o 0,5%. Podle zatím neoficiálních informací bude možná summit EU plánovaný na 17.-18. října posunut na 23. října. Opět tak vidíme prodlužování nejistoty ohledně pomoci Řecku a jeho případného bankrotu.


10.10. 10:10 Optimismus z USA nevydržel dlouho

Původně pozitivní reakce z amerických makrodat neměla příliš dlouhého trvání. Po uzavření evropských trhů snížila agentura Fitch ratingy Španělska (o dva stupně) a Itálie (o jeden), potvrzen byl také negativní výhled u Portugalska. Toto náladu na trzích znatelně zhoršilo, a US indexy uzavřely poklesem až o 1%. Přes víkend se však odehrálo další kolo jednání Merkelová-Sarkozy, na kterém bylo přislíbeno vypracování plánu rekapitalizace bank, což je na druhou stranu věc, která opět přinesla na trhy uklidnění. Evropské akcie dnes otevřely mírně pozitivně, následně však klesly, aby opět nabraly téměř původní zisky. Celkově jsme přibližně na úrovních pátečních závěrů, s odchylkou cca 0,5% oběma směry.


7.10. Překvapivě dobrá makrodata

Ukazatel non-farm payrolls za září vykázal nárst 103 tis., při očekávání pouze 60 tis., tedy výrzaně vyšší nárůst. Evropské trhy které se před zveřejněním pohybovaly kolem hodnot včerejšího závěru nyní rostou až o 1,5%.


7.10. Vyčkávání na US makrodata

Během včerejška nakonec převážil pozitivní vliv oznámených opatření ECB a po poklesech během dne se evropské trhy opět podívaly vzhůru, německý index DAX narostl o více než 3%. Dnešní dopoledne je prozatím ve znamení vyčkávání na americká makrodata z trhu práce, v 14:30 čekáme ukazatel non-farm payrolls a nezaměstnanost. Evropské akcie tak nyní nevykazují příliš aktivity, otevření jsme viděli kolem nuly a nyní akcie rostou jen o několik desetin.


6.10. 15:20 I po tiskové konferenci pokračují poklesy

Na tiskové konferenci J.-C.Trichet komentoval stav ekonomiky, zejména vyhlídky jen mírného růstu, očekává také do konce roku inflaci nad 2%. Nic z tohoto neindkuje brzké snižování sazeb, čehož alespoň náznak trh očekával. Trichet sice představil dva programy ECB o kterých se před zasedáním spekulovalo (tj. roční refinanční operace pro banky a odkupy krytých bondů), nicméně tyto kroky neznamenají pro trhy potřebný impuls. Německý index DAX umazal své dnešní zisky a před koncem tiskové konference roste jen o 0,1%.


6.10. 14:20 Trichet zchladil optimismus

ECB v souladu s většinovým konsensem ponechala nastavení své základní sazby na 1,50%, trhy však reagovaly znatelným poklesem až o 1,5% (na německém indexu DAX), pak však došlo ke korekci propadu a vidíme opět růst k původním hodnotám. DAX aktuálně +1,5%. Stěžejní bude tisková konference, která začíná za několik minut.


6.10. 10:00 I další den vidíme růsty

Obě významná včerejší makrodata v USA (změna počtu prac. míst v soukr. sektoru, ISM ve službácch) překonala očekávání, a pomohla tak indexům k pokračování v dosavadních růstech. Ten se projevil růstem i dnes na evropských trzích, aktuálně DAX +1,5%.


5.10. 14:00 Růst dále pokračuje

Optimismus na trzích stále nic nenarušuje, aktuálně evropské akcie rostou o cca 3,5%. Plány na proces rekapitalizace evropských bank byly potvrzeny zástupcem IMF pro Evropu, nicméně z EU potvrzení konkrétního plánu nepřišlo. Pro další vývoj budou klíčové mj. dnešní makrodata z trhu práce a ISM ve službách.


5.10. 11:20 Spekulace o podpoře bank zalily trhy živou vodou

Včerejší závěry trhů v Evropě byly výrazně negativní, nejinak tomu bylo po většinu obchodování v USA, poslední desítky minut obchodování však znamenaly výrazný obrat. Výstupem jednání představitelů EU byly spekulace o možných krocích v oblasti rekapitalizace evropských bank. Tento růst se pak projevil i počátkem dnešního dne v Evropě, index DAX otevřel o více než 2% výše než včerejší závěr, po krátkém oddechnutí během dopoledne ovšem před obědem jsme opět u cca 2% růstu.


4.10. 10:20 Další den výprodejů

Po včerejších výrazných poklesech pokračuje prodejní nálada také dnes. Pokračující obavy o rozšíření dluhové krize, živeny navíc stále nejasnou situaci ohledně další dávky pomoci pro Řecko barví evropské trhy opět do červena. Německý DAX aktuálně -3,2%. Původní termín o poskytnutí další pomoci Řecku, 13.10. byl posunut na 17.-18. října. Toto je krok který rozhodně trhům na klidu nepřidá.


3.10. 17:00 Lepší US makra náladu nezměnila

Lepší výsledek amerických makrodat (ISM v průmyslu dosáhl 51,6b. při očekávání 50,5) sice na trzích náladu zlepšil, tento efekt však netrval více než několik desítek minut.


3.10. 9:00 Nový týden opět začíná negativně

Řecká vláda o víkendu schválila rozpočet na rok 2012, ten však nedosáhl na přislíbený limit deficitů dle červencové dohody, nicméně podle vyjádření Řecka by s ním měla "troika" souhlasit. Trhy však stále příliš nevěří tomu, že se bankrot Řecka podaří odvrátit a po převážně růstovém minulém týdnu vidíme dnes výraznější poklesy. Index DAX klesá v okolí 2,5%-3%.

 


27.9. 10:20 Optimismus opět na scéně

Od začátku týdne a dosažení opět krátkodobě minimálních hodnot vidíme opět vlnu nadšení a optimismu. Trhy nyní jednoduše opět věří, že Řecku se podaří splnit podmínky pro další pomoc, během včerejška se také objevily spekulace, že ECB zvažuje nákupy krytých bondů a také možné snížení sazeb. Příští zasedání má proběhnout 6. října. Trhy opět výrazně rostou, index DAX aktuálně o +3,3%.


26.9. 9:30 Nový týden a nejistota přetrvává

Víkendové setkání MMF a Světové banky opět přineslo více řečí než skutečných opatření. Za zmínku přeci jen stojí např. rostoucí tlak na navýšení záchranného fondu EU, ovšem např. ECB, o které se mluví jako o možném účastníkovi tohoto programu se ke své účasti staví skepticky. Nadále tak v Evropě převládá nejistota a řešení celé situace není ani na dohled. Evropské akciové trhy sice otevřely poklesem, ovšem během několika málo desítek minut se trhy obrátili k růstu a německý index DAX ani ne hodinu po začátku obchodování roste o více než 1%.


23.9. 12:30 Opět vidíme poklesy

V souladu s naším předpokladem nevydržel optimismus trhů dlouho, před polednem se začaly trhy stáčet do mínusu a nyní vidíme v Evropě poklesy 1% - 1,5%.


23.9. 10:30 Včera jsme opět viděli velké propady, po prohlášení G20 sentiment opět klidnější

Po výrocích FED i druhý den trhy výrazně klesaly, včerejší poklesy US indexů přesáhly 3%, opět jsme se tak výrazně přiblížili nedávným minimům, i když na nová jsme se prozatím nedostali. Obrat k mírnému růst však znamenalo společné prohlášení zemí G20 o připravenosti provést koordinované opatření proti zpomalení světové ekonomiky. Zatím však zůstalo u tohoto prohlášení a nepřišly žádné konkrétní kroky, proto podle našeho názoru dosavadní dobrá tržní nálada nemusí mít dlouhého trvání.


22.9. 10:00 Rozhodnutí a výroky FEDu trhy nepotěšilo

Americká centrální banka FED včera přistoupila k vcelku tušenému kroku. V celkovém objemu 400 mld. USD se rozhodla vyměnit dluhopisy s krátkodobou splatností za dluhopisy s dlouhodobou splatností. Tento krok tak neznamená monetární expanzi, ale snahu snížit dlouhodobé úrokové sazby. Negativně však vyzněly komentáře k vývoji ekonomiky, kdy FED jasně řekl, že převažují rizika negativního vývoje. Americké akcie včera uzavřely poklesem cca 2%, německý DAX dnes klesá o více než 3%.


20.9. Optimismus před FEDem

Dnešní den byl narozdíl od včerejška opět výrazněji růstový, trhy "navnadily" jednak pozitivní komentáře ohledně pokroku Řecka v jednáních o další dávce pomoci, optimisumus přišel tentkorát také z USA, kde dnes začíná dvoudenní zasedání FEDu, od kterého se investoři slibují nové stimuly pro podporu ekonomiky.


19.9. 11:50 Přes víkend prudký obrat sentimentu

Páteční jednání skupiny EcoFin nepřineslo žádná nová opatření ohledně řešení evropské dluhové krize, i když to nebylo přímo na programu. Investoří na světovcý trzích si však tento vývoj vysvětlili negativně a postupem doby a tenčícími se zásobami finančních prostředů v Řecku opět na trzích převládl strach z jeho bankrotu. Tento týden bude klíčový, kdy budou zástupci MMF/EU/ECB zkoumat postup reforem v Řecku, které jsou podmínkou uvolnění další pomoci tomuto státu. Evropské trhy otevřely výrazným poklesem, a následně svůj pokles ještě prohloubily, aktuálně DAX klesá o cca 2,8%.


16.9. 14:30 Setkání ministrů financí nepřineslo změny sentimentu

Po včerejších růstech si i dnes evropské trhy udržují růstové hodnoty, při absenci významných zpráv je však trh klidnější (pokud pomineme Triple Witching). Výrazněji do dění na trzích nezasahuje ani setkání ministrů financí EcoFin, odkud sice zaznívají nejrůznější hlasy k evropské krizi, nicméně žádné nové opatření představeno nebylo.


15.9. 17:00 Krok ECB růsty ještě zvýšil

V 15:00 akciové trhy ještě přidaly ke svému růstu, po té co ECB ve spolupráci s ostatními světovými centrálními bankami (včeteně FEDu, BoJ..) oznámila program na podporu likvidity bank v podobě tříměsíčních úvěrů s fixní sazbou, s cílem pokrýt likviditní potřeby evropských bank do konce roku. Podobné kroky v rámci této kooordinované akce oznámily také Bank of England a SNB.


15.9. 11:20 Pokračujeme v optimismu

I během dnešního dne evropské trhy drží zisky, důvodem k optimismu je včerejší výstup konferenčního hovoru Mekrelová-Sarkozy-Papandreou, po kterém první dva jmenovaná vyjdářili jasné přesvědčení, že Řecko zůstane součástí eurozóny. Toto prohlášení uklidnilo trhy, zejména po dřívějších spekulacích o bankrotu Řecka a příprav německých bank na tento scénář. Dnes dopoledne se také k čínskému prohlášení o ochotě kupovat evropské bondy přidalo Rusko.


14.9. 10:50 Downgrade Moody's na francouzké banky

Snížení ratingu francouzským bankám, o kterém se začalo spekulovat již před několika dny, se dnes již odehrálo. Agentura snížila o jeden stupeň rating bankám Credit Agricole a Société Générale, rating největší francouzské banky BNP Paribas prozatím zůstává v revizi, ale agentura uvedla, že očekává snížení maximálně také o jeden stupeň. Tento krok sice je pro trhy negativní, nicméně v rámci panické nálady posledních dní přeci jen jeho efekt není tak výrazný (snížení o jeden stupeň, navíc to není nečekaná zpráva). Akcie v Evropě sice otevřely poklesem, nyní ale již opět dosahují růstu několika desetin procenta.


13.9. 18:00 Evropa nakonec udržela zisky

Po dopoledních propadech nakonec Evropa korigovala a německý index DAX udržel hranici 5000b., uzavřel ziskem cca 1,9%


13.9. 12:00 Problémy BNP Paribas dementovány

Francouzská banka BNP Paribas vyvrátila dřívější spekulace o nemožnosti dolarového financování, akciové trhy korigovaly své poklesy a ocitly jsme se na krátko opět v zelených číslech, nicméně poté se evropské trhy vrátily ke svým předchozím poklesům.


13.9. 10:40 Na chvíli oddechnutí, ale následně opět pokles

Po většinu obchodování včera v USA trhy klesaly, výrazně narostly až v posledních desítkách minut obchodování po zprávě, že Itálie jedná s představiteli Číny o možných investicích do italských bondů i podniků. To výrazně zlepšilo náladu na trzích, avšak ta nevydržela dlouho. Dnes opět zamířily evropské trhy směrem dolů, zejména po zprávě, že francouzské bance BNP Paribas již americké finanční instituce půjčovat, z obav o expozici banky v řeckému dluhu. Aktuálně tak evropské trhy klesají o přibližně 1%.


12.9. 14:30 DAX bojuje s hranicí 5000b.

Německý index DAX setrvává ve svých výrazných poklesech, aktuálně klesá o cca 3,7%, a osciluje tak kolem psychologické technické hranice 5000b.


12.9. 10:10 Opět vidíme panické výprodeje

Nový týden začíná opět panickými výprodeji, německý DAX se dostal na chvíli i pod hranici 5000b. Důvody opět nutno hledat v eurozóně, u Řecka opět není jisté, zda splní požadavky pro další tranši pomoci a hrozba bankrotu této země se rýsuje stále jasněji, navíc se začíná spekulovat o downgradu francouzských bank, situace v Evropě má stále daleko k tomu abychom ji mohli nazvat klidnou, navíc většina hrozeb pro trhy stále přetrvává.


9.9. 17:00 Jürgen Stark odchází z ECB

Potvrdily se původní  spekulace, že z představenstva ECB odchází Jürgen Stark. Ačkoliv oficiálně stojí za odchodem osobní důvody, proslýchá se, že za odchodem jsou neshody ohledně programu odkupu dluhopisů, který několik týdnů již provozuje ECB. Odchod takto vysoko postaveného člena (Stark je zároveň hlavním ekonomem ECB) pro trhy nesignalizuje nic dobrého.

 


 

9.9. 9:00 Obamův projev k trhu práce

Dlouho očekávaný Obamův projev k opatřením na podporu trhu práce přinesl jedno překvapení. Původně se spekulovalo o balíku v objemu 300 mld. USD, posléze se začalo mluvit o 400 mld., Obama však představil balík o objmeu téměř 450 mld. USD. Celkově ale projev neznamenal výraznou změnu v tržním sentimentu, o většině opatření se předpokládalo že přijdou (daňové úlevy, investice do infrastruktury, podpory místním samosprávám..), překvapením je tedy jen vyšší objem. Tato opatření však ještě mají před sebou schvalovací proces.


8.9. 15:00 Zasedání a tiskovka ECB

Na dnešním pravidelném zasedání ECB podle očekávání nezměnila své nastavení úrokových sazeb, na následné tiskové konferenci však J.-C. Trichet svými výroky naznačil trhům, že tento krok lze na příštích zasedáních očekávat. Rizika inflace se snižují, naopak rostou rizika ekonomického růstu. V souvislosti s tím snížila ECB odhad růstu ekonomiky eurozóny pro příští roky.

 


7.9. 12:00 Dnes opět výrazně růstový den

Dnešní obchodování je opět výrazně růstové, po dosažení nových krátkodobých minim opět investory nalákalo krátkodobé uklidnění situace a nízké ocenění akcií, podporou trhům byl i včera zveřejněný americký ukazatel ISM ve službách, který za srpen nečekaně narostl na 53,3b., ačkoliv se očekával pokls na 51,0b.


6.9. 10:10 Švýcarsko stanovilo pevný kurz franku k euru na 1,20

Švýcarsko velmi razantně a v podstatě bezprecedentně zakročilo proti posilujícímu franku. Oznámilo, že nedovolí aby kurz CHF klesl pod 1,2 za EUR, a k tomu je SNB ochotna nakoupit jakékoliv množstí zahraniční měny. Důvodem k intervenci je negativní vliv silného franku na švýcarskou ekonomiku. Frank po oznámení zprávy prudce oslabil k uvedené hranici.


6.9. 10:00 Na chvíli opět rosteme

Negativní nálada na evropských trzích se během včerejška ještě prohloubila, index DAX utvořil nová krátkodobá minima, celkově klesaly index v Evropě o 4%-5%. Dnes dopoledne si medvědi dali krátký oddech a trhy rostou přibližně v rozpětí 0,5% až 1,0%.


5.9. 10:00 Na evropských trzích opět panika
Dnes jsou z důvodů Dne práce uzavřeny americké trhy, na evropských trzích však pokračuje negativní nálada. Díky obnoveným obavám o evropské dluhy a zdraví evropských bank opět přišly na trhy výrazné výprodeje.

 


 

2.9. 17:00 Nulový přírůstek pracovních míst v USA
Nejočekávanější makroúdaj tohoto týdne trhy zklamal. Dle tržního konsenzu mělo za srpen v US ekonomice přibýt 68 tis. pracovních míst, ukazatel však vykázal nulovou změnu. Toto číslo bylo pro trhy velmi nepříjemným překvapením a během několika okamžiků jsme viděli výrazný pokles. Neutěšený stav trhu práce zůstává jedním z hlavních negativních průvodních jevů problému americké ekonomiky, dokud se nezlepší situace na tomto trhu, nelze čekat ani oživení americké ekonomiky a vice versa.

 


 

2.9. 10:30 Vychladnutí optimismu před dalšími makrodaty

Po úvodním pozitivním otevření  US trhů včera nakonec opět převládly výprodeje, ukazatel ISM sice dodal trhům víru v to že situace není tak špatná, nicméně stěžejním ukazatelem budou až dnešní čísla o počtech pracovních míst, která očekáváme v 14:30. Vzhledem k očekávanému poklesu tohoto ukazatele od minulého měsíce investoři zřejmě z důvodů obav přistoupili k realizaci zisků a americké indexy klesly o cca 1,0% až 1,3%.


1.9. 16:20 Pozitivní US makrodata

Pozitivním překvapením dopadl srpnový ukazatel ISM v průmyslu, která na začátku srpna byla jedním z akutních spouštěčů tržních poklesů. Konsenzuální odhad počítal s poklesem na 48,5b. tedy pod 50 bodovou hranici oddělující růst od poklesu, ukazatel však klesl jen na 50,6, čím indikuje zachování růstu průmyslové aktivity, byť pomalejšího. Tržní reakce byla výrazně pozitivní, německý DAX během okamžiku narostl o přibližně 1,8%


31.8. 11:20 Zápis zasedání FEDu a jeho dopad na trhy

Včerejší obchodování v USA se neslo v mírně pozitivním duchu, ke konci obchodování byl zveřejněn zápis z posledního zasedání FEDu, který ukázal, že představitelé FEDu jednali o různých opatřeních na podporu ekonomiky, jak nákupů aktiv, tak jiných opatřeních. Toto vyvolalo na trzích opět důvěru v to, že FED je relativně blízko novým podpůrným opatřením a zlepšilo do té doby spíše negativní náladu na trhu. Evropské akciové trhy dnes pokračují v růstu, aktuálně DAX +1,40%


30.8. 12:00 Aukce italských dluhopisů

Itálie provedla další aukci dluhopisů (10Y), po nedávném zahájení odkpů bondů ze strany ECB byla tato aukce "benchmarkem" aktuální nálady na trzích. Výnos z bondů dosáhl 5,22%, což je nižší hodnota než při minulé aukci (5,77%), nižší je však také zájem investorů, bid-to-cover dosáhl 1,27x, minule to bylo 1,38x. Celkově na trzích po růstech předchozích dní dnes dochází ke korekci, nikoliv však příliš významné a tržní nálada začíná vykazovat uklidňující tendence.


29.8. 10:30 Evropa zahajuje týden pozitivně

V návaznosti na páteční uklidnění trhů od Bena Bernankeho zahajuje další týden Evropa také pozitivině, DAX otevřel přibližně +1,7%, nyní ubírá pouze pár desetin na +1,4%. Americké futures dopoledne rostou o přibližně +1,0%.


26.8. 18:00 Bernankeho projev trhy uklidnil

Dlouho očekávaný projev Bena Bernankeho sice nepřinesl náznaky nových opatření, nicméně trhy na něj stejně reagovaly pozitivně. Bernanke sice nechystá akutně použití nových opatření, nicméně vyjádřil přesvědčení, že FED stále disponuje dostatečnou možností intervenovat, a vyjádřil ochotu to udělat, pokud to bude potřeba. Zároveň naznačil, že vývoj ekonomiky je sice zhoršený, ale prozatím není situace tak vážná, aby byly potřeba nové kroky.  I když počáteční přijetí těchto výroků trhem nebylo uplně jednoznačné, nakonec převládl na US trzích jednoznačně nákupní sentiment.


25.8. 10:00 Optimismus na trzích pokračuje

I dnes, den před očekávaným projevem Bena Bernankeho, přetrvává pozitivní nálada. US trhy včera rostly okolo 1%, přibližně podobný vývoj vidíme dnes po otevření evropských trhů.


24.8. 14:40 Po nějaké době opět lepší makrodata

Příliv špatných makrodat byl alespoň na krátko přerušen. Ukazatele objednávek zboží dlouhodobé spotřeby za červenec vykázal nečekaný růst o 0,7%, což je hodnota lepší než předchozí měsíc (0,1%), ale zejména lepší než očekávaný pokles 0,5%. Pozitivně se vyvíjel také tento ukazatel očištěný od vlivu objednávek dopravních prostředků, ten klesl o 1,5%, ale čekal se pokles o 1,6%. Evropské trhy si tak připsaly ke svému dosavadnímu růstu cca dalšího 0,5 proc. bodu, DAX aktuálně +2,15%.


24.8. 9:30 V USA včera výrazné růsty

I přes horší americká makrodata (prodeje nových domů, Richmond FED) jsme včera viděli na US trzích výrazné růsty, přibližně v řádu 3%-4%. Způsobeny byly jednak zprávou FDIC o zúžení seznamu "problémových" bank v USA, ale zejména optimistickými očekáváními před pátečním projevem Bena Bernankeho, od kterého trh čeká prohlášení, které by uklidnilo trhy, zejména QE3. Obchodování v noci v Asii bylo naopak negativní, indexy klesly o přibližně 1%. Agentura Moody's snížila rating Japonska o jeden stupeň na Aa3. Evropa však zahajuje pozitivně, kdy zejména dorovnává vývoj v USA. Pro další vývoj trhů budou nadále stěžejní makrodata, dnes očekáváme v USA zejména objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, v Německu index IFO.


23.8. 11:40 Špatná německá makrodata

Německý index ekonomického sentimentu ZEW vykázal za srpen výrazně negativní vývoj, dosáhl 53,5b, při očekávání 85,0b., klesl tak z hodnoty předchozího měsíce 90,6b. Trhy sice na tento vývoj reagovaly krátkodobým poklesem, po několika desítkách minut jsou však zpátky u svých 2% růstů.


23.8. 10:40 Aukce španělských poukázek

V dnešní aukci Španělsko prodalo za 3 mld. 3M a 6M poukázek, u 6M činil poměr bid-to-cover 3,6x při minulé aukci to bylo 2,15x, u 3M poukázek tento poměr činil 7,6x, proti předchozí hodnotě 6,3x. Také úrokové sazby byly lepší než u předchozích aukcích, u 3M 1,36% vs. 1,89%, u 6M 2,19% vs. 2,52%. Tento výsledek je pozitivní, je samozřejmě dopadem intervencí ECB na dluhopisovém trhu.


23.8. 9:40 Růsty v očekávání oznámení QE3

Dnes zahajují evropské trhy relativně výraznými růsty, aktuálně DAX dosahuje cca 5580b., tj. +2,0%. Důvodem k tomuto optimismu je věčerejší odraz od krátkodobých minim na trzích a zejména rostoucí očekávání trhu, že Ben Bernanke v pátek alespoň naznačí nová opatření pro podporu ekonomického růstu. Očekáváme, že do té doby budou trhy stále zvýšeně volatilní, a pokud se investoři nedočkají jasného sdělení, mohou následně přijít další výprodeje. Během tohoto týdne by však podle našeho názoru větší prodeje již přijít neměly.


22.8. 10:20 Do nového týdne prozatím optimisticky

Na začátku nového týdne prozatím nepokračují trhy v poklesech, i když německý DAX zahájil cca -1,0%, během dopoledne vidím mírné růsty. V pátek v průběhu dne se na trzích nálada mírně zlepšila s tím, že evropský komisař Rehn připustil možnost vydání eurobondů, nicméně US trhy nakonec vykázaly další poklesy, přes víkend navíc kancléřka Merkelová potvrdila svůj jednoznačně negativní postoj k vydání společných evropských dluhopisů.


19.8. 9:30 Včera jsme viděli opět paniku

Včera napříč světovými trhy zavládla opět panika, jakou jsme viděli v předchozích týdnech, evropské i americké indexy klesly o přibližně 4% až 5%. Důvodem k tomuto poklesu byl opět souběh několika negativních zpráv, jednak zprávy o údajně zpřísněné kontrole poboček evropských bank v USA, prodeje následně prohloubila špatná makrodata, růst počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, růst inflace, pokles počtu prodaných domů ovšem zejména výrazný pokles ukazatele průmyslové aktivity Philadelphia FED. Dnes akcie pokračují v poklesech, německý DAX prozatím 1,5%.


18.8. 9:30 Ochlazení optimismu a negativní evropský open

I když bylo včerejší otevření US trhů pozitivní, nakonec kupní sentiment nepřetrval a indexy uzavřely okolo nuly. "Postaraly" se o to výroky některých členů FEDu v tom smyslu, že poslední vyjádření FEDu u sazbách (že budou na současné nízké úrovni až do roku 2013) nemělo za cíl uklidnit finanční trhy. Toto zmírnilo očekávání ohledně možného oznámení programu QE3, a zhoršilo tržní sentiment. K tomu přispělo i snížení odhadu světového růstu od Morgan Stanley, nebo některé horší evropské výsledky (např. Holcim). Aktuálně DAX klesá o 1,5%.


17.8. 16:00 Zlepšování díky US výsledkům

Původně negativní nálada na trzích se během dne vylepšila, zejména zásluhou lepších výsledků amerických firem jako Deere, nebo Target. Americké indexy rostou o přibližně 1%, německý DAX aktuálně -0,3%, nicméně během dne se již podíval také do kladných hodnot.


17.8. 10:00 Opět negativní vývoj v Evropě

Dnešní trhy otevřely opět negativně, důvodem k tomuto bylo včerejší setkání kancléřky Merkelov s prezidentem Sarkozym, na kterém bylo nastíněno několik dalších opatření k řešení krize eurozóny. Podle sdělení obou politiků nebude navýšen dosavadní záchranný fond EU, podobně jako byla (alespoň prozatím) zavržena myšlenka společných evropských dluhopisů. Představitelé dvou nejsilnějších ekonomik však přišli s myšlenkou zavedení speciálně daně z finančních transakcí, nebo zavedení společné evropské "ekonomické vlády". Zejména navržená daň z finančních transakcí je příčinou dnešního negativního vývoj trhů. I když se od otevření nálada zlepšila, stále se DAX pohybuje cca -0,60%.


16.8. 15:30 Pozitivní americká makrodata

Evropské trhy sice stále zůstávají v mínusu, nicméně zdaleka již nevidíme takové poklesy jako dopoledne. Makrodata v 14:30 ze stavebního sektoru vyzněla ještě mírně hůře než očekávání, ovšem údaj o červencové US průmyslové produkci, která narostla o 0,9%, při očekáváném růstu 0,5% výrazně zlepšil tržní náladu, a index DAX ubral ze svého poklesu cca 1 proc. bod., aktuálně -1,5%.


16.8. 14:00 Na trzích opět poklesy

Po několika dnech růstu opět dnes vidíme větší poklesy, tentokráte za nimi stojí horší než očekávaný vývoj německého HDP. Za 2Q podle prvních odhadů narostlo o 0,1% q/q, tržní odhad však očekával 0,5% růst největší a nejsilnější ekonomiky eurozóny. Po většinu dne tak index DAX vykazuje 2%-33 pokles. Negativní jsou také US futures.


15.8. 16:50 Optimismus vydržel i třetí den

Podobně jako v pátek ani dnešní horščí makrodata (Empire Manufacturing) nezabránila trhům v dalším růstu. Index PX uzavřel +2,84%, cca půl hodiny před uzavřením evropských trhů roste DAX o 0,6% a US index přibližně o 1,25%.


15.8.  9:30 Trhy pokračují v optimismu

I když v pátek přišla horší makrodata, US trhy si zachovaly zelená čísla. Přes víkend se další negativní zprávy neobjevily, i dnešní evropské zahájení je pozitivní, DAX aktuálně +1,2%. ECB údajně pokračuje dále v nákupu dluhopisů Itálie a Španělska.


 

12.8. 16:20 Horší US spotřebitelská důvěra

Překvapivý pokles vykázal předběžný ukazatel Spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity, který klesl na hodnoty dokonce mírně nižší než v krizi v roce 2008. Na trzích však toto číslo nezpůsobilo větší zhoršení sentimentu, DAX nyní +2,8%, US indexy udržely přibližně 0,5% růst. Index pražské burzy PX ukončil tento týden na hodnotě 988,5b., dnes narostl o +0,11%.


12.8. 15:00 Pokračujeme v růstech

Oproti předchozím dnům zdá se již být situace klidnější, dobré náladě přispěla také mírně lepší makrodata červencových maloobchodních tržeb v USA. Aktuálně roste DAX +3,0%, americké futures mírně nad +0,5%. V 15:55 čekáme ještě ukazatel spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity.


12.8. 11:55 Poslední den týdne prozatím v zelených číslech

Včerejší obchodování v USA bylo po uklidnění spekulací kolem ratingu Francie a zdraví francouzských bank opět výrazně růstové, kdy index v podstatě umazaly 4% poklesy předchozího dne zhruba stejně velkými růsty. Dnešní obchodování v Evropě je také opět pozitivní, aktuálně DAX roste o cca 2,8%.


11.8. 15:20 Trhy stále výrazně volatilní

Trhy zůstávají nadále velmi volatilní, na DAXu jsme dnes viděli hodnoty i kolem +3%, ale také kolem -2%. To co tlačí trhy dolů je stále obava zejména o evropský bankovní sektor, naopak pozitivně zapůsobil v posledních desítkách minut pokles amerických žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Aktuálně DAX roste o 0,6%.


11.8. 9:50 Opět pozitivní nálada na trzích

Po včerejších výrazných poklesech v USA (indexy klesly o více než 4%) dnes vidíme opět růst. Důvodem k tomuto vývoji je popření spekulací o možném snížení ratingu Francie na stupni AAA (všechny tři hlavní ratingové agentury tento rating potvrdily) a také vyvrácení zpráv o jednání o bail-outu mezi francouzskou vládou a bankou Société Générale. Evropské trhy si nyní připisují přibližně 2% růsty. Na českém trhu nejvíce roste Komerční banka (+5,7%), která včera výrazně klesla (až na 2900 Kč) díky své příslušnosti ke skupině SocGen, fundamentálně však byly tyto poklesy naprosto neopodstatněné.


10.8. 16:20 Další propady na trzích

Netrvalo dlouho a opět vidíme výrazné propady, DAX aktuálně -4,0%. V čele poklesů stojí francouzské a italské banky s obnovenou nedůverou v evropské dluhy. Objevily se také spekulace že Société Générale bude potřebovat bail-out, tato zpráva však byla následně popřena. Index pražské burzy PX uzavřel poklesem 2,15%.


10.8. 15:30 Otevření USA negativní

Po většinu dne se evropské indexy držely v kladných hodnotách a americké futures přibližně -1%, v posledních desítkách minut však opět došlo ke zhoršení sentimentu. Americké trhy po otevření klesají přibližně o 1,5%, technologický Nasdaq však až -2,5%.


10.8. 11:15 Aukce italských ročních dluhopisů

Itále prodala za 6,5 mld. ročních bondů, s výnosem 2,959%, při předchozí aukci to bylo 3,670%. Poměr bid-to-cover dosáhl 1,95%. Oba ukazatele jsou nyní lepší, než při předchozí aukci.


10.8. 10:40 Sentiment na trzích se mírně zhoršuje

Evropské trhy si stále sice udržují své zisky (DAX aktuálně +1,2%), nicméně oproti otevření se zřejmě pod vlivem realizace zisků indexy posunuly mírně níže. Americké futures se pohybují přibližně -1%.


10.8. 8:50 Očekáváme pozitivní open

Americká centrální banka FED sice nepřišla včera s žádným novým opatřením, nicméně Ben Bernanke přislíbil období nízkých sazeb nejméně do poloviny roku 2013. I toto stačilo trhům k uklidnění a americké indexy si připsaly růsty 3% - 5%. Evropské futures jsou prozatím nastaveny na otevření cca +2%.


9.8. 10:30 Stále horší situace na trzích

Německý DAX prohloubil svůj pokles pod 3%, americkým futures zůstává růst o 1%, rozhodující pro další vývoj bude dnešní výstup zasedání FEDu, který se dozvíme po závěru evropských trhů. Události posledních dní však na FED vyvíjejí jasný tlak ohledně stabilizačních opatření.


 

9.8. 9:55 Další poklesy na akciových trzích

První americká obchodní seance po snížení ratingu přinesla dle očekávání výrazné poklesy, US trhy klesly o 6%-7%, Evropa dnes sice otřevřela pozitivně, nyní je jíž však opět v cca 1,5% poklesu. Pozitivní je vývoj na španělských a italských dluhopisech, kde po intervenci ECB i dnes výnosy dále klesají a přibližují se 5% úrovni.


8.8. 14:20 Snížení ratingu USA a kroky ECB na dluhopisovém trhu

Ratingová agentura Standard&Poor's snížila po závěru pátečního obchodování rating USA o jeden stupeň na AA+, tento krok vyvolal na trzích další vlnu poklesů. ECB v souvislosti s tímto krokem naznačila, že bude kupovat dluhopisy Itálie a Španělska. V reakci na dnešní zprávy, že již tak ECB činí výnosy 10Y dluhopisů obou těchto zemí výrazně poklesly pod úroveň 5,5%. I přes toto dílčí zlepšení však celková nálada na trzích zůstává negativní.


5.8. 9:10 Panická situace na trzích

Pokud jsme včera psali, že se situace blíží panice, dnes můžeme tento stav jen potvrdit. Americké indexy včera klesly o téměř 5%, Evropa dnes otevírá také několikaprocentním poklesem. Výnosy z dluhopisů rizikových zemí v Evropě nadále rostou, italské i španělské bondy otevírají s výnosem cca 6,4%. Trhy teď nemají mnoho záchytných bodů, popř. oblastí, ze kterých by mohly přijít pozitivní zprávy, jistou naději skýtají dnešní odpolední data z trhu práce, nicméně sentiment na trzích je tak negativní, že pravděpodobnost zlepšení po makrodatech je vcelku malá.


4.8. 16:20 Dnešní zasedání ECB

ECB ústy svého guvernéra J.-C.Tricheta dnes naznačila možné kroky proti dalšímu prohlubování evropské dluhové krize. Měl by pokračovat, resp. pokračuje, program odkupu státních dluhopisů. Vedle doho bylo oznámeno otevření 6M neomezených tendrů likvidity pro banky. Nicméně Trichet stále označuje inflační rizika za zvýšená. I když lze komentář k opatřením ECB považovat za pozitivní, na trzích přetrvává zvýšeně negativní nálada a situace nemá daleko k panice. Německý index DAX aktuálně bojuje o udržení hranice 6500b.


3.8. 9:50 Aktuální vývoj na trzích

I když nyní negativní nálada na trhy přichází spíš z USA, trhy v Evropě samozřejmě izolovány nejsou. Přetrvává zvýšená nervozita, což indikují další růsty výnosů aktuálně rizikových zemí, tj. Itálie a Španělska. Výnosy dluhopisů těchto zemí opět mírně narostly, italský 10Y dnes zahajuje na 6,23%, španělský 6,34%.


2.8. 8:40 Situace na evropských bondech není klidnější

I přes schválení dohody o navýšení stropu US dluhu přetrvává na trzích negativní nálada, tentokrát "podpořena" špatným výsledkem včerejšího ukazatele ISM v průmyslu a nepříliš dobrými výsledky evropských firem. Italské a španělské bondy reagují na tento vývoj dalšími růsty výnosů, italské dnes zahajují 6,09%, španělské 6,28%. Oba tak překročily hranici 6%, nad kterou je financování dluhu považováno za velmi problematické.


1.8. 9:15 Dohoda o US dluhu

Dohoda o americkém dluhu sice zlepšila tržní náladu, pro evropskou dluhovou krizi však větší úlevu neznamená. Výnos italských 10Y dluhopisů nyní dosahuje cca 5,8%. Například dnes se MMF vyjádřil ke Španělsku v tom smyslu, že je stále nutno prosazovat úspory a že se stále země nachází v "nebezpečné zóně".


29.7. 10:00 Vyjádření Erste k odpisu řeckého dluhu

Při dnešních výsledcích Erste komentovala, že prozatím neprovedla odpis řeckého dluhu. Celková expozice Erste k řeckému dluhu je nyní přibližně 207 mil. eur, ke konci června to bylo ještě cca 405 mil. eur. Při haircutu řeckého dluhu o 21% by tedy odpis činil cca 12c na akcii. Snížení expozice vúči Řecku, tedy prodej bondů v období mezi koncem června a dnešními výsledky by se mělo projevit ve 3Q ztrátou, kterou odhadujeme na 70-80 mil. eur.


 

29.7. 9:40 Moody's hrozí snížením ratingu Španělska
Ratingová agentura Moody's dala do revize rating Španělska, který je aktuálně na stupni Aa2, kdy zvažuje jeho snížení.

 


28.7. 12:00 Aukce italských bondů

I když je nyní pozornost trhů směřována zejména k US dluhu, téma evropských dluhů zapomenuto není. Dnes proběhla aukce italských 10Y bondů, s výnosem 5,77%. Výnos se tak opět přibližuje hranici 6%, kde byla v době nejhlubší krize kolem Řecka.


26.7. 11:15 Aukce italských dluhopisů

Itálie dnes prodala za 1,5 mld. eur 2letých dluhopisů, s výnosem 4% a poměrem bid-to-cover 1,6x.


26.7. 10:50 Aukce španělských dluhopisů

Španělsko prodalo za 2,89 mld. eur z plánovaných 3,0 mld. eur krátkodobých (3M a 6M) dluhopisů, s výnosem mírně vyšším, než při poslední červnové dražbě.


26.7. 10:00 Uklidnění situace kolem Řecka

Po závěrech summitu nyní trhy sledují opět jiná témata, např. US i evropskou výsledkovou sezónu, popř. jednání o navýšení limitu amerického dluhu. Výnos dvouletého řeckého dluhopisu, které 20. července přesáhl 40% nyní dosahuje přibližně 28%. Z tohoto vidíme jasné uklidnění evropské dluhové krize, které však považujeme za pouze dočasné.


25.7. 9:10 Snížení řeckého ratingu od Moody's

Ratingová agentura Moody's snížila Řecku úvěrový rating z Caa1 na Ca, pravděpodobnost defaultu Řecka podle agentury je téměř 100%. Tento krok však již pro trhy není významný a je jen odrazem již známých okolností.


22.7. 14:50 Další reakce na summit

Nenavýšení objemu fondu je asi hlavním terčem námitek k výsledkům summitu. Např. Bank of America odhaduje že by ho bylo v případě větších problémů Itálie a Španělska potřeba navýšit až o 700 mld. eur (ke stávajícím 440 mld.), Royal Bank of Scotland odhaduje jeho celkovou potřebnou výši až na 2 biliony eur. Obavu také stále vyvolává potřeba navyšování kapitálu evropských bank, např. JP Morgan odhaduje nutný objem až na 56 mld. eur. Evropská dluhová krize tak zůstává během na dlouhou trať, včerejší summit zabránil pouze odstoupení jednoho ze slabých závodníků, kterému pomohla až aplikace podpůrných látek na hranici dopingu.


22.7. 13:00 Ohlasy analytiků a ratingových agentur

U velkých světových bank převládá střízlivé hodnocení výsledků summitu. V podstatě se shodují na tom, že tyto kroky zajistí krátkodobě stabilitu Řecka a finančích trhů, nicméně dlouhodobé řešení summit neposkytl a snížení řeckého dluhu není tak velké, aby zcela dalo zaniknout obavám o potřebu další pomoci. Jedním z bodu kritiky zůstává také nezvýšení objemu dosavadního záchranného fondu EU. Ratingová agentura Fitch říká, že bude zřejmě na výsledek summitu reagovat vyhlášením "omezeného defaultu" Řecka.


22.7. 10:30 Podrobnosti k záchraně Řecka

1)       Řecko dostane novou půjčku ve výši 109 mld. EUR

 • Půjčka půjde ze 2/3 z EFSF (evropský záchranný fond) a z 1/3 z MMF, splatnost v polovině 2014
 • Peníze budou použity na potřeby refinancování dluhu, rekapitalizaci řeckých bank (odhaduje se 20 mld. EUR), kolaterál za řecké bondy, aby zůstal přístup k fondům ECB, pokud bude vyhlášen default (odhad 35 mld. EUR)

2)       Mírnější podmínky stávající půjčky

 • Úrok z půjček bude snížen na 3,5% z 4% a více (původně 5,8%)
 • To bude platit nejen pro Řecko, ale také pro Portugalsko a Irsko
 • Splatnost půjček bude navýšena na minimálně 15 let (nyní 7,5 roku) s možností až 30 let

3)       Příspěvek soukromého sektoru

 • Soukromí věřitelé (banky, pojišťovny) dostanou na výběr ze 4 možností: tří různých variant výměny (swapu) bondů a jedné varianty roll-overu splatných dluhů do dluhu se splatností až 30 let
 • Očekává se participace cca 90% soukromých investorů
 • Ztráty na řeckých bondech v účetnictví těchto investorů se odhadují na cca 21% (v průměru)
 • Celkový příspěvek soukromých investorů se očekává 50 mld. EUR (37 mld. EUR ze swapů a 13 mld. EUR z buybacků) do roku 2014, resp. 106 mld. EUR do roku 2019
 • Oficiálně se jedná o mimořádné opatření, které nebude aplikováno na žádný další stát kromě Řecka

4)       Nové pravomoci EFSF (záchranného fondu)

 • Fond (a jeho následovník Evropský stabilizační mechanismus, který bude spuštěn za 2 roky) bude moci poskytovat úvěrové linky státům, které mají „zdravou“ hospodářskou politiku, ale ocitly se pod tlakem finančních trhů
 • Bude moci financovat rekapitalizaci bank prostřednictvím půjček dotyčným vládám
 • Bude moci odkupovat dluhopisy na sekundárním trhu (nikoliv tedy pouze na primárním trhu jako doposud), i když pouze se schválením ECB

5)       Ekonomická pomoc pro Řecko („Marshallův plán“)

 • Program ekonomické obnovy Řecka, technická a finanční pomoc při implementaci reforem
Přehled naleznete také v přiloženém .pdf souboru: SUMMIT_EU.pdf SUMMIT_EU.pdf.

 


22.7. 9:40 Tržní reakce na výsledky summitu

Evropské trhy reagují samozřejmě pozitivně, DAX aktuálně +0,65%, výnos z 2-letého řeckého dluhopisu, který ještě včera byl nad 40% je nyní o 10 procentních bodů níže.


22.7. 9:30 Výsledek včerejšího summitu

Nakonec byla dohodnuta záchrana Řecka, poskytnutí až 160 mld. eur, cca 110 mld. posktyne EU a MMF, cca 50 mld. bude získáno kombinací buybacku bondů, swapů za dluhopisy s delší splatností za spoluúčasti soukromých věřitelů (jejich participace se očekává cca 90%). Zmírněny budou také úrokové podmínky dříve poskytnuté pomoci Řecku. Budou dále navýšeny pravomoce stávajícího fondu EU (např. o možnost odkupu bondů na sekundárním trhu, poskytování úvěrových linek státům atd.), jeho objem však nebude navýšen. ECB také zmírnila svůj postoj a naznačila možnost akceptace řeckých bondl jako kolaterál v případě poskytnutí garancí EU. Nebude ani zavedena zvažovaná bankovní daň. Výsledkem summitu je celý soubor opatření se zohledněním zájmů všech zůčastněných stran. EU seznámí investory a veřejnost s detaily plánu dnes v 13:00. Podrobnější pohled přineseme během dne v .pdf souboru.


 

22.7. 7:40 Eurozóna se dohodla na novém záchranném balíku pro Řecko v objemu cca 160 mld. eur


 

21.7. 17:35 Pravděpodobně bude odepsáno asi 20% hodnoty bondů v bilancích bank

Toto řešení nezpůsobí většině významných bank velké problémy.


21.7. 16:10 První zmínky o postupu summitu

Podle nejmenovaného představitele EU spěje summit k řešení na bázi swapu řeckých bondů, kdy by mělo být vyměněno až 90% řeckých bondů splatných do roku 2019. Pozitivní na tomto je zejména to, že summit zřejmě spěje k vyřešení situace a jednání nejsou na mrtvém bodě. Svůj postoj z velké části pravděpodobně uhájí také ECB.


21.7. 14:40 Návrhy k jednání na summitu

Banky navrhují výměnu (swap) řeckých bondů se splatností do roku 2019 za 30-leté, to by znamenalo příspěvek bank cca 17 mld. eur, zbývajících potřebných cca 70 mld. by musela pokrýt eurozóna. Navrhují také částečný buyback řeckých bondů a navýšení záchranného balíku. Tento scénář by pravděpodobně vedl k tzv. selektivnímu defaultu. Postoj ECB zatím stále nejasný. Pozitivem je to, že existuje návrh řešení, který obsahuje i záruky EU za řecké bondy, což je podmínka přijetí swapu dluhopisů bankami. Definitivně rozhodnuto však zatím stále nic není.


21.7. 14:20 První návrhy usnesení summitu

- rozšíření pravomocí záchranného fondu, možnost odkupovat bondy

- oficiálně ve hře stále 3 varianty: buyback, swap a roll-over

V reakci evropské trhy opět rostou, DAX aktuálně +0,60%


21.7. 13:00 Ve hře víceméně dvě varianty:

a) buyback řeckých bondů: sníží dluh Řecka, ale způsobí ztráty bankám

b) swap bondů: nesníží dluh Řecka, ale výhodnější pro banky


21.7. 12:40 Die Welt přinesl zprávu že ECB akceptovala spoluúčast bank

Došlo by ke swapu stávajících dluhopisů za nové s dlouhodobou splatností a nižším úrokem. Zatím však nebylo oficiálně potvrzeno.


21.7. 11:10 Možný scénář defaultu Řecka

Jednou z variant je selektivní default Řecka, kombinovaný se zárukou EU za řecké bondy. To by mohlo postačovat ECB aby řecké bondy brala jako kolaterál, což jinak v případě defaultu odmítá.


21.7. 11:05 Jean-Claude Juncker říká, že default Řecka je jednou z možných variant

Trhy v reakci na tuto zprávy ubraly přibližně 0,5%


21.7. 10:55 výsledek aukce španělských bondů

Celkem bylo prodáno za 2,62 mld. eur dluhopisů z plánovaných 2,75 mld. eur. Patnáctileté s výnosem 6,2% (předchozí aukce 6,0%), bid-to-cover 2,1x (předchozí 2,6x). Desetileté dluhopisy byly prodány s výnosem 5,9% (předtím 5,4%), bid-to-cover 1,9x (minule 1,8x).

 


21.7. 10:15 Informace před summitem

Ze skupiny návrhů pro řešení krize byl údajně po nátlaku bank odstraněn návrh na zavedení speciální bankovní daně, což lze považovat za jejich dílčí vítězství. Pozitivně by se toto mělo projevit zejména u bank s nižší expozicí vůči Řecku, neboť jich by se daň patrně také týkala. Bude to však znamenat nemožnost využití jednoho z uvažovaných zdrojů financí pro sanaci řeckých dluhů.


21.7. 9:30 Dnešní summit by měl začít v 13:00

Jednání budou zřejmě dlouhá a náročná, je tedy pravděpodobné, že výsledky se dozvíme nejdříve po závěru dnešního obchodování v Evropě.


21.7. 9:10 Výsledek včerejšího setkání

Zdá se, že alespoň částečného posunu jsme se včera dočkali. Na včerejším dlouhém jednání prezidenta Sarkozyho s kancléřkou Merkelovou se dohodlo alespoň to, že tyto země budou zastávat společnou pozici. Právě rozpory mezi Francií a Německem byly jednou z překážek v jednání o záchraně Řecka. Společným postupem sice nebyla věc řeckého dluhu vyřešena, ale alespoň byla odstraněna jedna z politických překážek.


20.7. 14:50 ohlasy před setkáním Sarkozy-Merkelová

Z právě probíhajícího jednání prozatím není žádný výstup, nicméně zástupci obou politiků tlumočili víru a odhodlání v nalezení potřebného řešení na zítřejším summitu.


20.7. 12:05 výsledek aukce portugalských poukázek

3M: výnos 4,982%, bid-to-cover 2,4x

6M: výnos 4,960%, bid-to-cover 3,8x

U obou došlo oproti přechozím aukcím k mírnému zvýšení výnosů, nicméně nikterak dramatickému.


20.7. 11:30 Situace se stává napjatější

Dnešní setkání ministrů financí, které předchází summitu, bylo odloženo na zítra ráno, z důvodu nutnosti finalizace dohody se soukromými věřiteli Řecka. Je to mj. důkazem toho, že jednání jsou opravdu složitá, zítřejší summit tak pravděpodobně začne až odpoledne. Jeho odkládání samozřejmě zvyšuje nervozitu trhů, ranní zisky Evropy jsou již téměř umazány.


20.7. 11:15 Problémy Řecka ohrožují i Kypr

Tamní představitelé centrální banky se ozývají s názorem, že země bude potřebovat "drastická opatření", jinak bude muset požádat o vnější pomoc. Ekonomika Kypru je však pro eurozónu nevýznamná, a hospodaření Kypru není v problematické situaci (deficit rozpočtu cca 5%, dluh přibližně 60% HDP).


20.7. 11:10 Podrobný pohled na situaci Řecka a scénáře jejího vývoje

Základní fakta:

- Řecko potřebuje pomoc (snížení dluhu/nové peníze/zmírnění podmínek stávajících půjček)

- Evropští politikové chtějí Řecko za každou cenu udržet v eurozóně

- Zároveň si ale nemohou dovolit, aby řecké dluhy opět platil daňový poplatník

- Proto chtějí, aby se na řeckém řešení podílely soukromé subjekty (= investoři do řeckých dluhopisů)

- Jejich zapojení (dobrovolná či nedobrovolná restrukturalizace) ale bude znamenat default dle ratingových agentur

- Default znamená pro ECB, že nebude brát řecké dluhopisy jako kolaterál pro půjčky

- Na těchto půjčkách je ale závislá většina řeckých bank, pokud budou odstřihnuty, budou potřebovat záchranu

Přehled možností dalších kroků naleznete zde: SUMMIT.pdf SUMMIT.pdf 

 


 

20.7. 9:40 Situace před summitem

Na trzích stále příliš nevládne přesvědčení, že se na summitu zítra podaří nalézt řešení problémů evropských dluhů, více jasno do situace by mohlo přinést dnešní odpolední setkání Merkelové se Sarkozym. Před polednem také očekáváme výsledky aukce portugalských 3M a 6M bondů. Řecké dvouleté dluhopisy dnes poprvé svým výnosem přesáhly hranici 40%.


19.7. 16:40 Stále nervozita na trzích

Na bankovních CDS je stále patrná nervozita, spekuluje se také o zavedení speciální daně pro banky, z jejíhož výnosu by byly získány prostředky na záchranu Řecka, čímž by se zabránilo jeho defaultu. Negativní je také vyjádření německého regulátora o tom, že při defaultu Řecka by bylo nutné odepsat bondy nejen z trading book ale také z banking book.


19.7. 15:10 Merkelová před summitem

Německá kancléřka Merkelová nečeká od čtvrtečního summitu velký posun kupředu. Znamená to  mírný posun v postoji kancléřky, která dříve naznačovala že se summitu nemusí vůbec zůčastnit. Čas a trhy však na EU stále tlačí, v očekávání jasného a rychlého řešení. Reálně však tato možnost na summitu není příliš pravděpodobná, neboť rozpory mezi státy stále přetrvávají a dohoda se prozatím nerýsuje.


19.7. 11:30 Výsledek aukce řeckých poukázek

Řecko prodalo celkem 1,625 mld. eur 3M poukázek, s výnosem 4,58%, což znamená mírné zlepšení oproti předcozí aukci (4,62%). Poměr Bid-to-cover činil 3,1x. Podobně jako předchozí španělskou aukci hodnotíme i tento výsledek neutrálně.


19.7. 11:00 Výsledek aukce španělských dluhopisů

Ze zamýšlených 4,5 mld. eur upsáno 4,45 mld., u 18M poukázek výnos 3,9%, v červnu to bylo 3,3%, tj. viditelné zhoršení, ale v souladu s očekáváním. Podobné zhoršení nastalo u ročních poukázek, v červnu se vydražily za 2,7%, nyní za 3,7%. Celkově aukce nepřinesla větší překvapení.


18.7. 10:50 Přinášíme podrobnější pohled na evropské stress-testy:

 • Zátěžový scénář: mj. 0,5% recese v eurozóně, -15% pokles akciových trhů
 • Kritérium: 5% jádrového kapitálu tier 1 vs. rizikově vážená aktiva (RWA)
 • Výsledky stress testu: 8 bank pod čarou (5 španělských, 2 řecké, Volksbank)
 • Potřeba dodatečného kapitálu 2,5 mld. EUR
 • Doporučení EBA: zajistit více kapitálu i pro banky, které měly pouze mírně nad 5%

Více informací o testech naleznete v následujícím dokumentu: Stress_testy_2011.pdf Stress_testy_2011.pdf


18.7. 10:00 Poklesy evropských bank

Deutsche Bank -3,1%, Commerzbank -3,3%, BNP Paribas -2,8%, Societé Generale -3,7%, Unicredit -3,5%, Erste -1,0%. Důvodem poklesu je hlavně nezapočtení možností defaultu problematických zemí v testech, což již nyní neodpovídá tržním očekáváním.


18.7. 9:40 Summit EU k řešení krize byl naplánován na čtvrtek 21. července


 

18.7. 9:40 Komentáře k výsledkům stress-testů

Po zveřejněných výsledcích se potvrzují obavy trhu z přílišné "měkkosti" testovacích kritérií, velké světové banky (např. Goldman Sachs, JP Morgan..) zveřejňují vlastní výsledky testů na základě negativnějších scénářů, podle těchto testů by se počet bank které neprošly zvýšil na přibližně 20-25. Na trzích vidíme další poklesy dluhopisů zemí PIIGS, naopak investoři stále vyhledávají bezpečnější dluhopisy německé. Evropské akciové trhy zahájily poklesem o cca 0,7%, nyní však klesají až o 1,2%.


15.7. 18:50 Výsledky evropských bankovních stress-testů

Z celkového počtu 90 bank neprošlo celkem 8. Rakouská Volksbank, dále 5 méně významných španělských bank a dvě řecké, tzn. prošly všechny testované banky britské, německé, italské, portugalské, francouzské aj. Erste zátěžovými testy prošla, s odhadovaným Tier1 8,1%. Kapitálové přiměřenosti významných evropských bank: Deutsche Bank 6,5%, Commerzbank 6,4%, Societé Generale 6,6%, BNP Paribas 7,9%, Crédit Agricole 8,5%. Uvedené hodnoty kapitálové přiměřenosti jsou odhadovány pro rok 2012 v případě horšího ze dvou možných scénářů. Celkový kapitálový deficit činí cca 2,5 mld. eur, což je hodnota menší než většina tržních odhadů, naopak počet bank které nesplnily kritéria dopadl v souladu s očekáváním. Nastavená kritéria testů však nebyla příliš přísná, proto vypovídací schopnost jejich výsledků bereme s rezervou.

 


 

15.7. 18:10: Italský úsporný balík byl schválen i v dolní komoře Parlamentu


 

15.7. 16:20: Spekulace před zveřejěním stress-testů

Podle různých průzkumů mezi investory neprojde přibližně 5-15 bank, odhady výše potřebného nového kapitálu pro banky se pohybují mezi 10 a 30 mld. eur. Vcelku dobře by měly z testů vyjít portugalské, irské nebo švýcarské banky, naopak problémy by měly mít některé řecké a menší španělské banky. Sledovány budou také expozice jednotlivých bank zemím PIIGS. Vedle výsledků testů budou zveřejněny také odhady provozního zisku bank pro roky 2011 a 2012.

 


 

15.7. 15:50 Italské vládě vyslovena důvěra v dolní komoře Parlamentu

Pozitivní signál před dnešním hlasováním o úsporném balíčku.


15.7. 10:10: Vývoj CDS evropských bank před evropskými stress-testy

Základní přehled výsledků stress-testů bude zveřejněn v 18:00, mezi 18:00-18:30 by měly začít chodit podrobné výsledky jednotlivých bank.

Na CDS italských bank jsou v posledním týdnu vidět růsty, podobně také u německých zemských bank. Španělské spořitelny (které nejpravděpodobněji budou patřit k těm, které neprojdou testem) jsou na tom ještě hůře.

Testy v současných podmínkách na trhu asi nebudou mít příliš potenciálu výrazně pozitivně ovlivnit trh (podobně jako včerejší aukce italských dluhopisů)

Stále platí, že úkolem číslo jedna je zastavit propady na státních dluhopisech PIIGS (dnes opět klesají, výnosy rostou) a klíčové je tedy spíše, co vymyslí představitelé eurozóny, zda bude Summit (resp. spíš kdy) atd.

 

 


 

15.7. 9:00: Dnes očekáváme hlasování o schválení úsporných opatření v italské Poslanecké sněmovně, připomínáme, že včera prošly úspory Senátem.


14.7. 16:20: V EU sílí obavy, že MMF bude v případě nutnosti pomoci dalším státům přispívat v menší výši než doposud. Podmínkou zůstávají výrazné rozpočtové škrty a úspory v Řecku. Pokud by k tomuto scénáři došlo, samozřejmě by to znamenalo větší nutnost účasti evropských států.


 

14.7. 15:10h: Italský senát schválil v hlasování o důvěře navrhovaná úsporná opatření.


 

14.7. 11:35h:  Výsledek aukce italských dluhopisů:

5-letý bond 4,93% (před aukcí na trhu byl 5,08%) – bid-to-cover 1,9x

15-letý bond 5,90% (na trhu před aukcí 5,95%) – bid-to-cover 1,5x

U ostatních bondů (dlouhodobějších) byla poptávka nižší, ale stále solidní

Aukce dopadla vesměs in-line s očekáváním (de facto jsme tam, kde jsme dnes otevírali).

Není to ani tak o tom, že by měla být pozitivní reakce na trhu, jako spíše o tom, že jsme se vyhnuli silně negativní reakci na trhu v případě neúspěchu emise.

Bohužel kaňkou je to, že aukce byla objemově jen cca poloviční než obvykle, takže její upsání nemusí být tak indikativní, jako za běžného objemu.

 


 

14.7. 9:00h: Očekávaná aukce italských dluhopisů

Není stanoven čas, obvykle dopoledne, očekávame mezi 10-11 h

Italské dluhopisy dnes otevírají mírným poklesem, výnos 10y bondu 5,6%

Prodávat se mají bondy za celkem 3-5 mld. EUR, což je objemem spíše menší aukce (obvykle kolem 7 mld. EUR) = to je z hlediska poptávky výhoda

5-leté bondy minule (před měsícem) vynesly 3,9%, dnes se očekává všeobecně úrok kolem 5%


Shrnutí očekávání a možných reakcí:

                BID-to-COVER:

a)      Mírně nad 1x (očekáváno, neutrální reakce)

b)      Výrazně nad 1x (pozitivní)

c)       Neupsán celý objem (negativní)

Výnos:

a)      Kolem 5% (očekáváno, neutrální)

b)      Výrazněji nad 5% (negativní)

c)       Výrazněji pod 5% (pozitivní)

 


13.7. Snížení ratingu Řecka od Fitch

Řecký rating snížen z B+ na CCC


13.7. Mimořádný summit EU

Mluvčí německé vlády před chvílí řekl, že mimořádný summit EU zatím není v plánu

Prý není důvod pro mimořádný spěch, Řecko je nyní zafinancováno na prázdniny a druhý balík pomoci stačí na začátku září

Věc souvisí s tím, jestli zítra ECB bude intervenovat u italské emise a v pátek schválí italský parlament úsporný balíček, je to klíčové pro následující vývoj trhu

Je jasné, že politici nechtějí mimořádný summit, protože by trh od nich očekával jasnou dohodu, které asi nyní ani nejsou schopni

Ale trh je k tomu stejně asi přinutí – bohužel pokud summit nebude, bude to znamenat opět zvýšené riziko dalších propadů akciového i dluhopisového trhu.


13.7. Aktuální přehled

Výnos 10-letého italského dluhopisu nyní 5,5% vs. 5,6% včera ke konci obchodování

Spekuluje se, že na trhu včera nakupovala ECB, aby zabránila dalšímu růstu přes 6%

Na zítřek se připravuje emise těch cca 3 mld. EUR italských bondů (pěti až patnáctileté splatnosti)

Na trhu převládá názor, že pokud se aukce nezúčastní ECB, dluhopisy se nemusí upsat

Připomínám, že ECB oficiálně ukončila program odkupu suverénních bondů v březnu a oficiálně odmítá, že by mohla nakupovat jakékoliv (tedy ani italské) bondy 

Otázkou je, jestli mají na výběr? Trichet se tomuto kroku samozřejmě všemožně brání (fiskální problém má řešit fiskální, ne měnová politika), na druhou stranu tlak na ECB (minimálně pro tuto zítřejší aukci) je extrémní, můj názor je, že ECB vstoupí a aukce proběhne relativně OK

V pátek potom nicméně musí převzít otěže státy EU a dohodnout se na tom, že záchranný fond bude moci odkupovat dluhopisy zemí PIIGS (místo nákupů ze strany ECB bude na trhu kupovat přímo fond, k tomu ale bezpochyby je třeba fond navýšit). 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.