Osobní komentář makléře

Snahy OPEC o stabilizaci cen ropy

František Pokorný
Burzovní makléř
frantisek.pokorny@cyrrus.cz
František Pokorný

Komentář makléře: Snahy OPEC o stabilizaci cen nad 50 USD za barel se výrazně zkomplikovaly

06.06.2017 16:11:44

Ropa minulý týden uzavřela týdenní obchodování se ztrátou přibližně 6 % a výrazně tak rozšiřuje své ztráty z minulého týdne. Ačkoli se OPEC snaží dohodami o omezení těžby ropy redukovat její produkci a stabilizovat tak cenu na komoditním trhu, těžaři mimo kartel s USA v čele se naučili velmi pružně reagovat a spouštět těžbu při sebemenším růstu ceny na úrovně, při kterých již dosahují zisku.

Vysoká efektivita těžby v USA

Komplikovaná situace v posledních letech navíc producenty v USA dotlačila k vyšší efektivitě a také technologie se rychle vyvíjí. Cena, při které se tito producenti dostávají ze ztráty do zisku, se tak stále snižuje. Výsledkem je, že USA snahu OPEC eliminují.

Srovnání těžby v USA a v zemích OPEC

Produkce ropy USATýdenní produkce ropy v USA (v tisících barelů denně), zdroj: EIA (www.eia.gov)

 

Produkce ropy OPECProdukce ropy OPEC (v tisících barelů denně), zdroj: Bloomberg

Těžba ropy mimo USA a OPEC

Do této situace vstupuje Rusko, které nyní prostřednictvím svého ministra hospodářství Maxima Oreškina poskytlo vyjádření pro agenturu Bloomberg, že ve srovnání se situací před pěti nebo deseti lety není tak závislé na ceně ropy. Konkrétně je Rusko prý již připraveno na situaci, kdy bude cena ropy na 40 USD/barel nebo níže.

Také politika prezidenta Donalda Trumpa, podporující domácí těžaře a odstoupení od závazků vyplývajících z Pařížské dohody, vnáší na trh obavy z dalšího významného navýšení těžby v USA. Spolu s rostoucí produkcí v Nigérii a Libyi to dohromady způsobuje velmi nepříjemnou výchozí pozici pro jakékoliv další snahy OPEC.

Cena ropy v dohledné době neporoste výrazně nad 50 USD/barel

Ostatně z obrovských prodejů budoucích dodávek ropy velkými těžaři při každém pohybu nad 50 USD za barel je patrné, že málokdo z nich sází na další růst ceny v dohledné době. Jedním z hráčů, kteří se snaží se o udržení ceny na co nejvyšších úrovních, je Saúdská Arábie kvůli plánovanému prodeji státní těžařské společnosti Aramco. Paradoxně je tak nejvíce pod tlakem ten, kdo má náklady na těžbu ze všech nejnižší.

Zobrazit celý disclaimer
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.