Smíšené pocity na evropských trzích

18.04.2016 15:17:45

Před začátkem dnešního obchodování se očekávalo výrazněji negativnější otevření evropských burz v reakci na nedělní zasedání zemí OPEC a dalších významných těžařů ropy. Zástupci těchto regionů se totiž nedokázali dohodnout na zastropování těžby na úrovni ze začátku letošního roku. Americká lehká ropa WTI dopoledne odepisovala přes čtyři procenta a obdobně se vyvíjel i Brent.

Nakonec se však nepotvrdil výhled, který nabízel data z předobchodní fáze a evropské akciové indexy otevřely jen zhruba jedno procento v záporu. Během dopoledne byly navíc tyto ztráty zcela vymazány a nyní je zaznamenáván dokonce lehký zisk. Je evidentní, že investoři dále věří, že v dohodu mezi ropnými velmocemi nakonec dojde, a to možná již začátkem června, na kdy je naplánováno další zasedání zástupců OPEC.

Pražská burza zahájila dnešní obchodní den také poklesem, kde ji do červených čísel táhnou především akcie O2, které se dnes obchodují první den bez nároku na letošní dividendu. Naproti tomu ceny akcií Komerční banky se blíží k hranici 5000 CZK a pomalu tak mažou ztráty z minulého týdne. Za jejich dnešním růstem stojí zejména zvýšené investiční doporučení od banky Deutsche Bank, jejíž analytici nově doporučují akcie Komerční banky k nákupu oproti předchozí výzvě k pouhému držení. Roční cílová cena byla stanovena na 5900 CZK z dřívějších 5100 CZK.

Během tohoto týdne proběhne zasedání Rady guvernérů ECB, které by mělo přidat na klidu evropským akciovým trhům. Očekává se další vyjádření k úrokovým sazbám, přičemž se spekuluje o tom, že by se do konce roku mohly depozitní úrokové sazby podívat hlouběji do záporu.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.