Ropa a ECB obracejí trhy k růstu

22.01.2016 16:26:24

Pochmurnou náladu investorů včera odpoledne zlepšil Mario Draghi ve svém proslovu, když na tiskové konferenci po skončení zasedání Rady guvernérů ECB hned v první větě naznačil možnost dalšího snížení úrokových sazeb, a to hned na dalším zasedání v březnu. Evropské akciové indexy reagovaly rychlým růstem o více než 2 % a euro naopak odepsalo část své hodnoty. Draghi se snažil znovu ujistit investory o připravenosti centrální banky k dalším intervencím vzhledem k tomu, že inflační očekávání znovu poklesla a to zejména kvůli propadu cen komodit v čele s ropou a zpomalení čínské ekonomiky. Počáteční nadšení trhů pak v dalším průběhu dne postupně chladlo. 

Po zveřejnění vyšších než očekávaných zásob ropy se však na této komoditě dostavil paradoxně silný pohyb směrem vzhůru a ten se projevil i na všech významných akciových indexech výrazným posílením. Další dobré zprávy přišly z Davosu, kde čínský prezident naznačil další intervence na akciovém trhu.

Na tyto zprávy reagovaly velmi pozitivně i asijské trhy v čele s Japonskem, kde si Nikkei 225 připsal během jediného obchodního dne 6 %.

Na tyto významné a pozitivní zprávy dnes po otevření navázaly i evropské trhy dalším růstem a vzhledem k pokračující rally na ropě, která si dnes připisuje přes 6 %, všechny významné trhy pokračují v rychlém umazávání ztrát z minulých týdnů. Růst trhu nezastavily ani dnešní mírně horší reportované PMI v průmyslu z eurozóny a ani pozdější lepší americká makrodata už na trhy téměř žádný dopad neměla.

Investoři se tedy po nevydařeném začátku roku dočkali souběhu několika významnějších dobrých zpráv, které dávají trhům slušnou šanci se vymanit z negativního sentimentu posledních týdnů. Snad se jim to podaří. Je však třeba si uvědomit, že z velké části je růst tažen očekáváním dalších stimulů ze strany ECB, která zasedá až 10. března a do té doby bude trh pouze spekulovat o tom, k jakým intervencím se ECB přikloní a v případě menších než očekávaných intervencí bychom se mohli dočkat obdobného zklamání, jako po prosincovém zasedání.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.