Ropa – nejsledovanější komodita na kapitálových trzích

16.02.2016 16:05:17

Německý akciový index DAX dnes otevřel mírným růstem o zhruba 0,4 %, nicméně v průběhu dne začal klesat, a to až o aktuální více než procento. Prudké nárůsty ze včerejšího dne nejsou potvrzeny a na trhy se vrací negativní sentiment. Nejvíce byly dnes pod tlakem akcie bank, které tak korigovaly svůj výrazný růst z předchozích dvou obchodních dnů. Celkově se dnes v Evropě obchoduje spíše na základě technických analýz, nežli fundamentálních zpráv. Investoři přitom dál vyhlížejí březnové zasedání ECB, kde by se měl guvernér Mario Draghi vyjádřit k dalším intervencím na podporu evropské ekonomiky.

Akciový trh v USA reaguje opačným směrem, nežli ten evropský a hned při otevření zaznamenává větší nárůst hodnot nejsledovanějších indexů. Hlavním důvodem je to, že včera byly US trhy kvůli státnímu svátku uzavřeny a tak dnes dohání optimismus z úvodu týdne. Index S&P 500 připisuje 1,1 %, Nasdaq 100 1,5 % a DJIA 1 %.

Nejdůležitější zprávou dne na komoditním trhu je údajná dohoda o zmrazení objemu produkce ropy mezi Katarem, Saúdskou Arábií, Venezuelou a Ruskem. Ropa WTI na tuto spekulaci reagovala 1,5% posílením. V průběhu dne však koriguje a maže veškeré zisky a dostává se do mírných záporných hodnot. K tomuto vystřízlivění dochází, jelikož tato spekulace není v průběhu dne potvrzena žádným z významnějších hráčů ropného trhu. Pro stabilizaci a růst cen ropy na udržitelných hodnotách bude důležité, jak se vyvine jednání mezi hlavními těžaři ropy (USA, OPEC, Rusko a Norsko) ohledně omezení produkce této komodity.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.