Ranní optimismus dlouho nevydržel

01.10.2015 15:11:30

Evropské trhy mají dnes po optimistickém začátku sestupnou tendenci. Pozitivní nálada po reportu mírně lepších čísel z čínského průmyslu (PMI na 49,8b. vs. očekávaných 49,7b.) nevydržela příliš dlouho. Německý index DAX dnes otevíral s více než 1%  ziskem nad úrovní 9.750 bodů. Průběžně se však přehoupl do záporu a odpoledne vyklesal až k psychologické hranici 9.500 bodů. K tomuto průběhu přispěla negativní data z amerického průmyslu. Index ISM za průmyslový sektor poklesl z 51,1 bodů na 50,2 bodů, přičemž se očekával pokles pouze na 50,6 bodů. Americký index S&P 500 tato data příliš nereflektoval a v 16:20 SEČ se obchoduje na hranici 1.920 bodů, což byla včerejší zavírací cena.

Dnešní obchodování s akciemi evropských automobilek bylo pravděpodobně ovlivněno prohlášením amerického ministra pro energetiku, který se jako první vysoce postavený americký politik vyjádřil k aktuálnímu vyšetřování kauzy Volkswagenu. Pronesl, že automobilce hrozí „velmi, velmi vysoká pokuta“, a že se jeho úřad k celému případu plánuje postavit „rozhodně“. Zatím však stále není zřejmé, kdy bude konkrétní výše pokuty vyměřena. Vyšetřování se může táhnout i několik měsíců.

Americké i evropské trhy se i nadále pohybují v poměrně úzkém obchodním pásmu z posledních dní. Více obchodních impulsů mohou v nejbližší době přinést další informace k Volkswagenu a začátek výsledkové sezóny v USA. Její hlavní fáze odstartuje zhruba v druhé polovině října. Do té doby budou zřejmě i nadále trhy pouze hledat další směr.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.