Ranní komentář z trhů 24. 8. 2020

24.08.2020 9:42:28
  • S&P 500 i Stoxx Europe 600 minulý týden posilovaly
  • V úvodu týdne pomohly trhů stimuly čínské centrální banky
  • Zápisky Fedu z červencového zasedání lehce zklamaly investory
  • Předběžná PMI data v USA a EMU
  • Tento týden se uskuteční zasedání v Jakson Hole
  • Optimismus ohledně léčiva a vakcíny na Covid-19

Ohlédnutí

Čína - stimuly

Čínská centrální banka poskytla bankám dodatečnou likviditu v hodnotě $100 mld. To podpořilo čínské indexy. Akce centrální banky souvisí jednak se zhoršováním americko-čínských vztahů. Autority v největší asijské zemi chtěly zabránit oslabení trhů. Dalším důvodem, proč se i čínská centrální banka rozhoupala ke stimulům, je méně výrazné oživení na straně spotřeby. Průmyslová produkce zaznamenala výraznější zotavení, což zohledňuje předchozí stimuly ze strany čínské vlády.

Fed – zveřejnění zápisků z minulého jednání

Ve středu zveřejnila americká centrální banka zápisky z červencového jednání. To nicméně investory mírně zklamalo a to zejména díky tomu, že Fed nechystá žádné další opatření týkající se nekonvenčních nástrojů měnové politiky. Fed tak nepředstavil pevnou forward guidance ani kontrole výnosové křivky. Úrokové sazby by však měly zůstat i nadále blízko nule.

PMI

Kompozitní ukazatel PMI v eurozóně dosáhl úrovně 51,6 b., a skončil tak pod odhady (55 b.). Za poklesem kompozitního ukazatele stojí zejména horší výsledek ve službách, zatímco průmyslová produkce poklesla pouze minimálně. Velmi pozitivní data pak přišla ze Spojených států, kde PMI jak ve službách tak průmyslu překonaly očekávání a ukazatelé dosáhly dokonce nejvyšších hodnot za posledních 18 měsíců.

 

Výhled

Zasedání v Jakson Hole

Ve čtvrtek a pátek se uskuteční tradiční meeting centrálních bankéřů, který se každoročně koná v Jackson Hole. Ve čtvrtek se očekává vystoupení Jerome Powella o rámci a výhledu měnové politiky v USA.  Investoři čekají oznámení dalšího uvolnění měnové politiky, hlavně navýšení objemů nákupů dluhopisů. Kromě samotné monetární politiky a jejího výhledu bude investory zajímat také výhled světové ekonomiky.

Hurikány v USA

Na začátku tohoto týdne by měly dva hurikány Marco a Laura dojít k pobřeží Spojených států a zasáhnout oblast Mexického zálivu. Evakuováno už bylo zhruba 60 % ropné produkce a 45 % produkce zemního plynu v této oblasti.

Léčivo a vakcína na koronavirus

Americká FDA schválila použití krevní plasmy jako možného léčiva na Covid-19. Zároveň USA zvažují urychlení regulatorních standardů na experimentální vakcínu proti Covid-19 z Velké Británie, která by byla dostupná ještě před prezidentskými volbami. Obě tyto zprávy přinesly na trh vlnu optimismu, díky které posilují trhy v Asii i futures na evropských trzích.