Ranní komentář z trhů 20.1.2020

20.01.2020 9:13:00
  • S&P 500 a Stoxx Europe 600 opět posilovaly
  • Geopolitické napětí se uklidnilo
  • 15. 1. došlo k finálnímu podpisu dohody první fáze o ukončení obchodního sporu
  • Odstartovala výsledková sezóna, zatím in-line s očekáváním
  • Dnes (20. 1.) se kvůli státnímu svátku neobchoduje v USA
  • V průběhu týdne se uskuteční zasedání ECB, kde se ale neočekává změna úrokových sazeb

VÝHLED

 Americké futures mírně v červených číslech (dnes zůstanou americké burzy uzavřeny), asijské indexy posilují.

Zasedání ECB

V týdnu se uskuteční zasedání ECB, kde se pod taktovkou Christine Lagarde chystají velké změny. Nová guvernérka ECB uvažuje, že by provedla změnu cíle monetární politiky EU. Důvodem je hlavně inflace dlouhodobě pod cílem ECB. Zároveň by měla ECB debatovat také nad důvody, proč zůstává inflace dlouhodobě pod cílem (za loňský rok průměrná inflace 1,6 %) a také nad možnými dalšími nástroji, která má k dispozici. Změna úrokových sazeb se neočekává.

PMI data

V pátek budou zveřejněna aktuální PMI data za leden a to jak v Evropě, tak v USA. Jak v sektoru služeb tak průmyslu se čeká oproti prosinci mírné zlepšení.

Ekonomické fórum v Davosu

MMF před jednáním ekonomického fóra v Davosu, tak jako každoročně představí aktualizovaný forecast na vývoj ekonomiky. Tématy jednání v Davosu bude hlavně globální oteplování a boj s klimatickými změnami, nárůst nerovnosti a také využití technologií. Úvodní řeč by měl přednést Donald Trump.

 

OHLÉDNUTÍ

Index S&P 500 minulý týden přidal 2,0% a taktéž v minulém týdnu překonával index svá historická maxima. Stoxx Europe 600 posílil o 0,8% a rovněž osciluje okolo historických maxim.

Obchodní válka

Donald Trump ve středu podepsal první fázi dohody o ukončení obchodní války. Toto dílčí příměří by mělo zastavit uvalování dalších cel a mělo by také napomoci dalšímu vyjednávání, které by hlavně o stěžejních tématech mělo nadále pokračovat. V platnosti stále zůstávají již uvalená cla, která chce USA v případě nedodržování používat jako donucovací prostředek.

Výsledková sezóna za 4Q

Po prvním týdnu zatím reportovalo 45 společností z indexu S&P 500, zatím výsledky v průměru kopírují očekávání. Tržby u těchto společností vzrostly o 3,9%, zatímco zisky poklesly o -2,4 %. Pozitivní očekávání v minulém týdnu naplnily americké banky, které reportovaly nárůst zisků a dařilo se především americkým investičním bankám (Morgan Stanely, Blackrock), ale překvapily i JP Morgan nebo Citigroup.

Celý ranní komentář z trhů z 20.1. v pdf

Celý ranní komentář z trhů z 20.1. v pdf

stáhnout komentář
Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.