Ranní komentář z trhů 18. 7. 2022

18.07.2022 9:41:36

Za minulý týden odepsal americký index S&P 500 0,9 %, Euro Stoxx -0,8 %. Minulý týden se tak nesl v obavách o makroekonomickou situaci, zejména díky zrychlení inflace. Nicméně páteční report kvartálních výsledků Citigroup (+13 %) spolu se zveřejněnými maloobchodními tržbami, které vzrostly o 1 % podpořily v závěru týdne akciové trhy.

Dění na trzích v uplynulém týdnu

Inflace

Inflace ve spojených státech dosáhla v červnu meziroční úrovně 9,1 % a překonala tak odhady analytiků. Meziměsíčně se ceny zvedly o 1,3 %. Za růstem cenové hladiny v USA stojí zejména energie, které samostatně vzrostly o 42 % meziročně. Mírným pozitivem zveřejnění těchto markrodat bylo zpomalení růstu core inflace (bez potravin a energií), který meziročně vzrostl o 5,9 % (v květnu byl na úrovni 6,0 %). Díky zrychlení inflace Fed s velkou pravděpodobností přistoupí ke zvýšení sazeb o 75 bps.

Dění na komoditním trhu a výrazné poklesy cen některých komodit (ropa 22 % pod vrcholem, měď -34 %, dřevo 62 % a obilí 44 %) naznačují, že by měly v horizontu několika měsíců poklesnout také cenová dynamika.

 

Zahájení výsledkové sezóny

V uplynulém týdnu zahájily banky sezónu zveřejňování čtvrtletních výsledků. Výsledky většiny bank nebo i firem jako Delta Airlines či Fastenal nebyly pro investory příliš pozitivní. Výslědky JP Morgan nebo Morgan Stanely skončily pod odhady, zejména díky investičnímu bankovnictví. Investory také zklamalo pozastavení buybacků. Tyto výsledky i některé komentáře managementu poukazují na ne úplně růžové vyhlídky a vyšší obezřetnost kvůli nejasnému makroekonomickému výhledu. Pozitivním překvapením naopak byly v uplynulém týdnu výsledky Taiwan Semiconductor, které nenaznačily, že by v letošním roce mělo dojít k významnějšímu zpomalení v oblasti polovodičů.

 

Nadcházející týden na trzích

Zasedání ECB

Ve čtvrtek proběhne zasedání ECB, na kterém se očekává, že dojde ke zvýšení úrokových sazeb. Ke zvýšení by mělo dojít poprvé za poslední dekádu. Dle očekávání by mělo dojít ke zvýšení o 50 bps, nicméně mnozí představitelé spíše zmiňovali zvýšení sazeb jen o 25 bps. Nicméně ECB je aktuálně v poměrně těžké situaci – centrální banka se podle ekonomů nachází „behind the curve“ – tzn. že se zvyšováním sazeb měla začít už dříve. Euro se momentálně vůči dolaru nachází na paritě, přičemž v minulém týdnu se dostalo na chvíli pod ní, což je stav kdy se Evropanům kvůli slabší měně dále zdražují importy. K tomu všemu se přidává politická nejistota v Itálii, kde se rozpadla vládní koalice.

Fed signalizuje zvýšení sezeb o 75 bps na červencovém zasedání

Naopak zástupci Fedu jsou mnohem více jestřábí ve srovnání se svými evropskými protějšky. Většina zástupců Fedu signalizuje zvýšení sazeb o 75 bps na zasedání na konci července. Objevily se i debaty o možném zvýšení o 100 bps, to však mnozí komentovali velmi opatrně a zdůrazňovali, že Fed nechce úplně zaškrtit ekonomickou aktivitu. To zdůrazňovali na pozadí makroekonomických dat, které poukazují na další mírně ochlazení ekonomické aktivity. V sobotu začala centrálním bankéřům tzv. quiet period, tedy období před měnovým zasedáním, kdy nesmí komentoval budoucí nastavení politiky. Za hlavní scénář považujeme zvýšení sazeb o 75 bps na konci července.

Pokračování výsledkové sezóny

V tomto týdnu pokračuje zveřejňování výsledků, kdy budou výsledky publikovat některé bluechipové společnosti a technologické firmy. Mezi nimi například Bank of America, Goldman Sachs, Johnson & Johnson, Abott, Roche, AT&T, Netlix nebo Tesla. Nejnabitější týden, co se týče korporátních výsledků však bude ten příští, kdy budou zveřejňovat výsledky největší americké korporace.

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář