Ranní komentář z trhů 10. 8. 2023

10.08.2023 9:54:47
  • Včerejší obchodní den měl volatilní průběh, indexy nakonec uzavíraly se ztrátami
  • Index S&P 500 odepsal 0,7 %
  • Ze sektorů se nejvíce dařilo energetice, naopak nejvíce ztrácel sektor technologií
  • Obchodování bylo bez významnějších zpráv, které by ovlivnilo celé obchodování
  • Dneska se čeká na zveřejnění dat o inflaci

ČEZ

Společnost ČEZ reportovala výsledky, které překonaly odhady, které sbírá agentura Bloomberg. Za první pololetí dosáhl čistý zisk 22,3 mld. Kč, což představuje o 11,3 mld. Kč méně než v loňském roce. Na výsledcích ČEZu tak můžeme letos vidět negativní dopady zavedené daně z nadměrných zisků, které znamenají dodatečné náklady 13 mld. Kč. Tyto náklady tak téměř eliminují vliv meziročního růstu cen vyrobené elektřiny.

V celém letošním roce pak ČEZ očekává odvody z mimořádných daní v celkové výši 30 až 40 mld. Kč. Odhadovaný celoroční očištěný čistý zisk společnosti pak činí 33 až 37 mld. Kč, což představuje pokles oproti rekordnímu zisku v loňském roce, který dosáhl 78 mld. Kč. Bez dodatečných nákladů by se však letošní zisk přiblížil tomu loňskému, což reflektuje růst realizačních cen vyrobené elektřiny. ČEZ tak zůstává hospodářsky velmi silný.

Výroba v prvním pololetí oproti loňskému roku mírně vzrostla, zejména důsledkem nadprůměrných hydrologických podmínek, které pomohly výrobě elektřiny z vodních zdrojů. Také jaderná elektrárna Dukovany vyrobila více elektřiny díky kratším odstávkám. Nicméně ve druhém pololetí se čeká mírný pokles výroby z obou jaderných elektráren kvůli plánovaným odstávkám.

Celý ranní komentář z trhu z 10. 8. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 10. 8. v pdf

stáhnout komentář
Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.