Ranní komentář pro 5.3.2018

05.03.2018 9:54:40

Počáteční ztrátu amerických trhů v reakci na výroky amerického prezidenta Donalda Trumpa o možném zavedení dovozních cel na hliník a ocel se během dne podařilo vymazat. Investoři nepovažují hrozby ze strany amerického prezidenta za významné a úvodní nejistota z nich postupně opadává. Svoji zásluhu na tom mají i blížící se volby do Sněmovny reprezentantů, kde si Trump nemůže dovolit ztratit, a také jednání s čínskými obchodními partnery.

Čínská vláda vydala seznam svých cílů a úkolů pro letošní rok. Jako klíčové bylo stanoveno snížení deficitu státního rozpočtu z 3 % HDP na cílových 2,6 % HDP. Hrubý domácí produkt jako takový by podle plánů čínské vlády měl růst stejným tempem jako v předchozích letech, tedy o 6,5 % ročně. Velký důraz bude kladen na snížení rizik ve finančním sektoru a také na ochranu životního prostředí.

 

Mezi důležitá makrodata pro dnešní den patří v dopoledních hodinách především zveřejnění indexu nákupních manažerů ve službách pro Německo i eurozónu. Odpoledne se dočkáme zveřejnění tohoto indexu i pro americký trh.

EVROPA

Italské parlamentní volby

·         Volby přinesly obrovský úspěch antisystémových stran a debakl současné vlády

·         Voliči jsou především nespokojeni se stavem ekonomiky a bezpečnostní situací

·         Volby vyhrála středopravá koalice (Berlusconi a protiimigrační Liga severu)

·         Očekávají se náročná a zdlouhavá povolební vyjednávání a nárůst politické nejistoty

·         Euro zareagovalo mírným poklesem, italská burza odepsala 2 % a DAX 1 %.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.