Ranní komentář pro 31.3.2011

31.03.2011 7:12:14

Na trzích pokračuje optimismus, který dává velmi rychle zapomenout na důsledky japonské přírodní katastrofy. Například asijsko-pacifický index MSCI Asia Pacific dnes definitivně umazal veškeré ztráty, které nasbíral po japonském zemětřesení. Americký index S&P 500 je již nad úrovní před zemětřesením, evropským indexům zbývá už jen kousek. Optimismus, který se nyní rozprostírá na trzích, lze dokumentovat například na včera zveřejněném pravidelném průzkumu nálady šéfů největších US firem. Index dosáhl své nejvyšší úrovně od roku 2002, kdy se začal publikovat, žádný ze 142 dotázaných CEO neočekává v následujících 6 měsících pokles tržeb své firmy.

Společnost Vienna Insurance Group dnes ráno zveřejnila kompletní hospodářské výsledky za 4Q a celý rok 2010. VIG v roce 2010 dosáhl čistého zisku 380 mil. EUR, což je lehce pod tržním konsensem 384 mil. EUR. Hrubé předepsané pojistné vzrostlo o 7,2% y/y na 8,6 mld. EUR, zisk před zdaněním o 15,1% na 507,8 mil. EUR. Pojišťovna na základě výsledků navrhuje valné hromadě výplatu dividendy ze zisku 2010 ve výši 1 EUR/akcii ve srovnání s 0,90 EUR/akcii z loňského roku. Tato navrhované dividenda je v souladu s očekáváním trhu a představuje aktuálně 2,4% dividendový výnos. VIG se také vyjádřil k japonskému zemětřesení a jeho důsledkům, společnost neočekává žádný dopad tohoto neštěstí do hospodářských výsledků skupiny. V letošním roce očekává VIG růst čistého zisku o minimálně 10%. Zveřejněné kompletní výsledky nepřinesly žádné významné překvapení pro trh, proto ani neočekáváme výraznou tržní reakci akcií VIG. (Marek Hatlapatka)

Ve včerejším Ranním komentáři jsme psali o vyšetřování operátora Telefónica O2 Czech Republic antimonopolním úřadem za zneužití dominantního postavení formou tzv. margin squeeze. Navíc se během včerejška k tomuto vyšetřování přidala telekomunikační společnost Volný, která v téže věci žaluje operátora až o 4 mld. Kč. Tato částka podle společnosti Volný znamená škody, které jí Telefónica O2 CR způsobila svojí cenovou politikou  po dobu několika předchozích let. V přepočtu na jednu akcii jde o přibližně 12,5 Kč. Tyto zprávy, resp. případný úspěch žaloby, jsou pro cenu akcie firmy znatelnou hrozbou a hodnotíme je proto negativně. (Ondřej Moravanský)

Dnes očekáváme:

V USA nás dnes čekají tradiční čtvrteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti, tentokrát navíc se zveřejněním roční revize žádostí (14:30), dále pak Chicago Purchasing Manager index (15:45) a průmyslové objednávky za únor (16:00). Irská centrální banka zveřejnění výsledky domácích stress testů bankovního sektoru (16:30), FED má dnes zveřejnit seznam bank, kterým poskytl nouzové financování během krize v roce 2008.

Kompletní ranní komentář ke stažení zde. zde. (73,27 KB)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.