Ranní komentář pro 2.9.2015

02.09.2015 7:53:39

Hlavní téma, které aktuálně nejvíce přitahuje pozornost investorské veřejnosti, je stále obava o globální růst a zpomalení čínské ekonomiky. Přestože samotná informace o zpomalování Číny není pro trhy ničím novým, srpnové nečekané intervence tamní centrální banky na yuänu a další kroky podporující výkon ekonomiky rozvířily obavy o vyšším než očekávaném zpomalení. Přestože si na oficiální potvrzení tohoto faktu musíme počkat až do 19.10., kdy dojde ke zveřejnění čínského HDP za 3Q, vysoká volatilita na trhu stále přetrvává. O tom se můžeme přesvědčit při pohledu na vývoj indexu Shanghai Comp. který jen za poslední měsíc odepsal více než pětinu své tržní kapitalizace. Nejbližší makrodata z Číny mohou investoři očekávat 8.9., kdy budou reportována data o exportech a importech.

Vysoká volatilita a obecná nervozita ovšem není doménou pouze samotné Číny, ale všech významných světových indexů. V Asii jako celku dosáhla volatilita nejvyšších úrovní za poslední 2 roky, po delší době historicky nízké volatility si ale na zvýšenou fluktuaci trhů musejí zvykat i investoři v Evropě a USA. Právě srpnová panika způsobila značné poklesy souhrnných indexů Euro Stoxx 600 i S&P 500. Podle včera vydaného průzkumu stratégů významných mezinárodních bank však nejsou tyto propady založeny na fundamentu, a také proto valná většina z nich své odhady ponechala na původních úrovních. Medián odhadů celkem 21 dotázaných stratégů činí 2200 bodů, což při aktuální hodnotě indexu S&P 500 implikuje výnosový potenciál 15 %.

Dnešní obchodování očekáváme spíše v pozitivním duchu, index DAX hned v úvodu obchodování připisuje 0,8 % na 10095 bodů a koriguje tak včerejší 2,4% pokles. Býčí sentiment by zřejmě mohl převládat i v případě otevření zámořských trhů, které se stejně jako jejich evropské protějšky zabarvily do ruda, když index S&P 500 oslabil o bezmála 3 %. 

Dnes budou vydána makrodata především z USA. V 14:15 budou reportována důležitá čísla o změně zaměstnanosti, v 16:00 tovární objednávky a v 20:00 béžová kniha Fed. Po US trhu rovněž ohlásí své výsledky hospodaření za 2Q společnost Vivendi.

KORPORÁTNÍ UDÁLOSTI

Novartis - Amgen

  • Výše zmíněné společnosti se dohodly na spolupráci při vývoji léku na Alzheimerovu chorobu a migrénu
  • Akcie společnosti Novartis připisují po otevření trhu 1,4 % na 93 CHF
Celý komentář naleznete ke stažení ZDE ZDE (398,80 KB)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.