Ranní komentář pro 15.2.2012

15.02.2012 8:20:02

Americké i asijské trhy zareagovaly pozitivně na oznámení Číny, že je připravena aktivně se podílet na záchraně Evropy. Tato informace společně s potvrzením, že nehodlají prodávat aktiva denominovaná v eurech, vlilo na trh notnou dávku optimismu navzdory vleklým problémům Řecka.

Na dnešek plánovaná schůzka ministrů financí eurozóny a představitelů Řecka byla zrušena a nahrazena pouze telekonferencí, během které bude nadále probíhat vyjednávání podmínek o přidělení půjčky ve výši 130 mld EUR. I přes souhlas řeckého parlamentu s letošními úsporami ve výši 325 mil EUR požadují dále evropští představitelé záruky, že po letošních volbách budou sliby a zákony dodrženy. Pozitivní informací pro trhy dnes, minimálně na začátku obchodování, je nižší než očekávaný mezikvartální pokles HDP o 0,2% (očekávání -0,3%). Německý index DAX aktuálně posiluje o 1%.

Své výsledky hospodaření včera po závěru trhu reportovaly i dvě české společnosti obchodované na trhu NewConnet   -  iCom Vision Holdings  a BGS Energy Plus.  U ICM bohužel investory čekalo nepříjemné překvapení. Celoroční tržby dosáhly lehce přes 10 mil. Kč, ovšem provozní i čistý zisk vykázaly výrazně negativní hodnoty, EBIT ztráta 11,1 mil. a čistá ztráta společnosti činila 11,5 mil. Kč.  A I když ve 4Q došlo k úsporám v nákladech, tak se ICM stále hledá zejména v oblasti tržeb.  Důvodem k tomuto vývoji je i očekávaný fakt, že společnost uzavírá  dlouhodobé kontrakty, kde se tržby objeví až dlouho po ukončení prací. BGS naopak excelovala. I v roce složitém pro obnovitelné zdroje v ČR dosáhla růstu provozního i čistého zisku o desítky procent. Firma si sama naplánovala dosáhnout EBITDA na úrovní 37,9 miilionů CZK, ale konečný účet je 56 milionů CZK, čistý zisk pak činí 20,8 milionů korun. (Jan Procházka)

Ve včerejším rozhovoru pro idnes.cz nastínil šéf ČTÚ Pavel Dvořák aspekty chystané aukce kmitočtů pro mobilní internet, které se uvolnily ukončením analogového TV vysílání. Podmínky výběrového řízení, kde očekáváme účast také operátora Telefónica CR, budou vydány v březnu, termín podání přihlášek by měl být někdy v létě a samotná aukce by měla proběhnout v říjnu nebo listopadu. Je možné, že tato aukce vyústí v přítomnost nového operátora, nicméně je také možné, že si frekvence rozdělí stávající operátoři. Prozatím pro nás z rozhovoru nevyplynuly žádné nové nebo kurzotvorné informace, také chování akcií Telefónica CR bylo během včerejšího obchodování nevýrazné. (Ondřej Moravanský)

Dnes očekáváme:

Eurozóna dnes zveřejní HDP (11:00), u nějž se očekává kvartální pokles o 0,4%. Další data čekáme z USA - důležitý ukazatel průmyslové produkce v 15:15 a Empire state manufacturing ve 14:30. Emise pokladničních poukázek dnes budeme sledovat v 10:30 a v 11:30 v Portugalsku.

Kompletní Ranní komentář ke stažení zde. zde.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.