Ranní komentář pro 14.7.2015

14.07.2015 7:57:41

Rekordně dlouhá vyjednávání mimořádného summitu EZ o budoucnosti Řecka nakonec dopadla tvrdou porážkou řeckého premiéra Alexise Tsiprase. Ten podle dostupných informací nakonec s drtivou většinou podmínek stanovených věřiteli souhlasil a nyní se bude muset potýkat s problémy uvnitř vlastní strany. Nejtvrdší vyjednávání se vedla ohledně ustanovení zvláštního fondu, do kterého by Řecko mělo převést část státního majetku (až 50 mld. EUR) a z nějž by se mohl splácet dluh i rekapitalizovat banky. Krajně levicová vládní strana Syriza se po uzavření dohody v Bruselu rozštěpila a vznikly 2 frakce, které dohodu s věřiteli nepodpoří.

Rizikem tak pro Řecko i eurozónu může být značná politická nestabilita - pokud bude chtít Tsipras tento tlak ustát, bude zřejmě muset provést změny na několika ministerstvech. Ve středu musí dohoda projít řeckým parlamentem, ovšem lze očekávat, že opozice ji podpoří. Řecké banky zůstávají nadále uzavřeny a to minimálně do středy, jejich nouzové financování pomocí programu ELA ze strany ECB zůstalo beze změny. I přes stále reálná rizika reagovaly zejména evropské trhy na tyto zprávy značnými růsty, německý DAX včera připsal 1,5 %.

Výsledková sezóna se postupně rozjíždí, dnes můžeme očekávat výsledky společností Johnson&Johnson (před US trhem), JPMorgan (13:00) a Wells Fargo (14:00). Z dnešních makrodat pak stojí za zmínku především průmyslová produkce v eurozóně a ZEW v Německu (obojí v 11:00) a malobchodní tržby v USA (14:30).

USA

Yellenová

  • Ve středu bude mít v Kongresu pravidelný pololetní projev
  • Ten bude velmi sledovaný, při postupném zmírnění napětí okolo Řecka bude zvedání sazeb v USA opět bedlivě sledováno

 

KORPORÁTNÍ UDÁLOSTI

 

Micron

  • Čínská společnost Tsinghua nabízí 23 mld. USD za převzetí Micron (21 USD/akcie, 19 % prémie oproti pondělnímu závěru)
  • Dohoda by musela projít regulatorními úřady USA i Číny
  • Micron oficiální nabídku ještě neobdržel
  • Akcie však na evropském trhu připisují 19 % na 21 USD

 

KOMODITY

 

Ropa

  • Dohoda s Íránem je na stole, její podoba ale ještě není známá
  • V případě dohody by Írán dostal možnost exportovat ropu na světový trh
  • Saudská Arábie zvýšila v červnu produkci ropy na rekordní úrovně, neboť očekává nárůst poptávky
  • Cena ropy typu Brent dnes odepisuje 1,5 % na 57 USD/barel

Celý komentář naleznete ke stažení ZDE ZDE (403,39 KB)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.