Ranní komentář k 9.8.2017

09.08.2017 9:26:30

Dnešní obchodování na akciových trzích bude negativně poznamenáno zprávami americké tajné služby o tom, že Severní Korea má funkční jaderné zbraně. Dle zveřejněných informací zkoumají Korejci plán na vystřelení rakety směrem k vojenské základně Spojených států na ostrově Guam. To tlačí evropské akciové indexy v úvodu dnešní seance níže, kdy německý DAX krátce po otevření trhu ztrácí 0,7 % na 12 209 bodů.

Hlavní zámořské indexy zakončily včerejší seanci umírněnými poklesy. Mezi investory populární S&P 500 odepsal 0,2 % na 2 475 bodů. Silná makrodata z amerického trhu práce přinesla podporu pro dolar, který vůči euru zpevnil na hladinu 1,175 EUR/USD.

Aktuálně je index S&P 500 oceněn na 17násobek forwardového P/E, přičemž historický 30letý průměr činí 14,75. To samo o sobě indikuje určitou přehřátost trhu, nicméně v širším kontextu je současná valuace obhajitelná. Důvodem je silný stav americké ekonomiky, nízká nezaměstnanost a solidní růst HDP. Navíc při relativním srovnání s dluhopisy se akcie zdají být nadále poměrně levné, přičemž zámořským firmám pomáhá i slabý dolar a silné kvartální výsledky. Na druhou stranu jistá obezřetnost je na místě, neboť dosavadní neúspěchy Trumpovy administrativy a počátek restriktivní monetární politiky působí na akciové trhy negativně.

USA, EVROPA

S&P 500, ES 50

  • V posledních měsících se rozevřely nůžky ve vývoji zámořského indexu S&P 500 a evropského EURO STOXX 50
  • Důvodem je sílící euro a pokračující nejistota související s brexitem
  • V eurozóně je navíc výrazně vyšší nezaměstnanost, což má dopad na slabší ekonomický růst

ČR

Inflace

  • Červencová spotřebitelská inflace dosáhla 2,5% meziročního tempa, tržní očekávání bylo přitom nastaveno 2,3% nárůst cen
  • Koruna na to reagovala posílením, neboť roste pravděpodobnost na další restrikce monetární politiky ČNB
  • Aktuálně se koruna kótuje vůči euru na úrovni 26,12 EUR/CZK

KORPORÁTNÍ UDÁLOSTI

E.ON

  • Německá utilita dosáhla čistého zisku za první pololetí letošního roku ve výši 881 mil. EUR, odhad byl přitom nastaven na 745 mil. EUR
  • Management navýšil dividendový výplatní poměr na alespoň 65 % čistého zisku
  • Dříve bylo indikováno pásmo 50-60 %
  • Titul dnes otevírá o 0,8 % níže na 8,83 EUR, důvodem je obecně geopolitická nejistota dopadající na evropské trhy
Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhnout
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.