Ranní komentář k 9.3.2018

09.03.2018 9:36:11

Během včerejšího dne posílil akciový index S&P 500 o 0,5 % na 2739 bodů. Trhy uzavřely v plusu i přes schválení uvalení dovozních cel na ocel (25 %) a hliník (10 %). Možné vysvětlení růstu trhů je ve větších očekávaných sazbách některými investory, pro které jsou oznámené výše sazeb příjemným překvapením. V reakci na schválení cel se Čína nechala slyšet, že podnikne silná protiopatření. K rizikům protekcionismu a obchodních válek se vyjádřil i guvernér ECB Mario Draghi ve svém včerejším projevu. Druhým důvodem pro růst je zpráva o dohodnutí osobního setkání Donalda Trumpa a severokorejského vůdce Kim Jong Una, kde se bude jednat mimo jiné také o budoucnosti severokorejského jaderného programu.

Včerejší zasedání ECB nepřineslo žádné změny v nastavení úrokových sazeb. Z komentářů však byla vypuštěna zpráva o možném zvyšování objemu kvantitativního uvolňování, což by znamenalo posílení důvěry v růst ekonomiky. Eurodolar na to zareagoval posílením až nad úroveň 1,244 EUR/USD. Následně byla však v rámci tiskové konference guvernérem Draghim tato informace doplněna. ECB ukončí kvantitativní uvolňování pravděpodobně do konce letošního roku, současný program je potvrzen do září v celkovém objemu 30 mld. EUR měsíčně.

 

Meziroční spotřebitelská inflace v ČR v únoru dosáhla hodnoty 1,8 % oproti očekávání 2 %. Koruna na tuto zprávu reagovala oslabením vůči euru o 0,2 % na 25,47 EUR/CZK. Významnými makrodaty pro dnešní den budou především vývoj nezaměstnanosti a změny počtu pracovních míst v USA podle oficiálních vládních zdrojů v odpoledních hodinách.

 

KOROPRÁTNÍ UDÁLOSTI

US Steel

  • Americký producent oceli otevře odstavenou továrnu a příjme zpět 500 zaměstnanců
  • Pro tento krok se vedení rozhodlo v reakci na zavedení cla na dovoz oceli
  • Provoz v továrně v Illinois byl odstaven od podzimu 2015
  • Od začátku roku titul připsal 26 % na současných 44,35 USD
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.